Senát hlasy levice a části lidovců odstavil návrh zákona o ocenění protikomunistického odboje, který v září schválila horní komora hlasy pravice v předvolebním složení. Ve čtvrtek senátoři rozhodli o tom, že zákon, který podpořila a zavázala se prosazovat Nečasova vláda, stáhne ze sněmovny.

Takzvané zpětvzetí navrhovaného zákona zdůvodňoval bývalý disident a senátor ČSSD Jiří Dienstbier tím, že předloha "není v souladu s hodnotami právního státu a historické pravdy".

Argumentoval analýzou historiků, podle níž by žádný zákon neměl určovat například rozdíl mezi protikomunistickým odbojem a odporem a oceňování nechat na státu. "Žádný zákon nemůže určit, co je odboj nebo odpor, co byla krutá perzekuce, či co provokace vyvolaná Státní bezpečností," uvedl sociálnědemokratický senátor.

Podle něj hrozí, že o statutu účastníka odboje nebudou rozhodovat skutečné zásluhy dotyčných osobností, ale de facto libovůle zmocněných státních úředníků. "Tento zákon je vlastně od počátku mrtvé dítě, respektive dítě, které několik let umírá. Není vůbec možné, aby zákonodárné sbory hodnotily dějiny. Neřeší vůbec nic z toho, co vlastně řešit chce," dodal Dienstbier.

Sobotka: Je to ostudné

Senátoři ODS a TOP 09 stažení návrhu zákona, který v dolní komoře byl zařazen k projednání na právě probíhající schůzi, označili za ostudné, arogantní a bezprecedentní. "My senátoři jsme za 14 let obnovené existence Senátu neudělali žádnou závažně ostudnou věc. Bohužel vše se někdy musí stát. Osudný a ostudný den v Senátu nastal dnes a je mi z toho smutno," prohlásil první místopředseda Přemysl Sobotka (ODS).

Uznání tzv. třetího odboje přitom byl jeden z cílů současného vládního kabinetu, který si vetkl i do programového prohlášení. Předsedové tří koaličních stran se na tom dohodli v srpnu, krátce po pohřbu Milana Paumera, jednoho z členů skupiny bratří Mašínů.

Předloha měla umožnit aktivním účastníkům protikomunistického odboje získat postavení válečných veteránů. Osvědčení mělo vydávat ministerstvo obrany na základě kladného stanoviska Ústavu pro studium totalitních režimů. Účastníci třetího odboje by postavení válečných veteránů mohli získat stejně jako ti, kteří bojovali proti nacismu za druhé světové války ne jako vojáci.

Zákon se nicméně do legislativního procesu znovu vrátí, návrh předloží poslanci vládní koalice. Ve sněmovně mají ODS, TOP 09 a Věci veřejné většinu, mohou přehlasovat i případné veto Senátu. "My to nenecháme ladem, to vám mohu slíbit," řekl novinářům Sobotka.

Související