Varování meteorologů se mění podobně jako korouhvička v silném větru. Výstrahu před silným sněžením, kdy mělo o víkendu na severovýchodě republiky napadnout až 40 centimetrů nového sněhu, pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zrušili. Přesto přinese zimní počasí mnohé komplikace.

Náledí, které v Čechách je od čtvrtečního rána, se bude během dneška a pátku tvořit i na Moravě. Vzhledem ke sněžení a čerstvému větru se ve vyšších polohách země (nad 500 m. n. m.) budou místy tvořit sněhové jazyky. V Čechách se na horách objeví zřejmě i závěje. Řidiči by proto neměli při cestě do hor zapomenout na zimní výbavu vozidla.

Co se týká teplot, do konce pracovního týdne se budou nejvyšší průměrné denní teploty pohybovat mezi minus třemi stupni Celsia až nulou. V pátek bude oblačno až polojasno, na většině území sněhové přeháňky, uvádí předpověď ČHMÚ. Teploty v noci by mohly klesnout až k mínus sedmi stupňům, přes den vystoupají k nule.

V sobotu až plus tři stupně

O víkendu se však oteplí, sobotní odpoledne může přinést až tři stupně nad nulou. Kvůli vyšším teplotám hrozí, že se ze střech budou uvolňovat masy sněhu a rampouchy, které v minulých dnech poničily desítky aut a zranily několik lidí. Oteplování způsobuje teplé jihozápadní proudění. Ve středu například v Českých Budějovicích naměřili téměř plus devět stupňů Celsia.

Od nového týdne se pak postupně začne zase ochlazovat, denní teploty se budou pohybovat kolem minus pěti, noční kolem minus deseti stupňů. Mělo by být převážně oblačno, na většině území sněhové přeháňky nebo občasné sněžení.

Na tuzemských horách leží podle dat ČHMÚ v současnosti do půl metru sněhové pokrývky. Nejlépe je na tom Labská bouda (58 cm) a Velký Javor (52 cm).

Související