V okolí letišť vzniknou ochranná pásma, ve kterých bude používání laserových zařízení zakázáno. Piloti si stěžují, že je při vzletech a přistáních neznámí pachatelé oslňují laserem. Pokud návrh podepíše i prezident, bude platit od února příštího roku.

Velikost ochranného pásma, kde bude zakázáno používat laserová zařízení, vymezí podle novely Úřad pro civilní letectví. Nyní v okolí letišť existují ochranné zóny, ve kterých je zakázána například výstavba budov, používání nebezpečných světel či vedení vysokého napětí. Podle autorů novely je však nezbytné vytvořit samostatné ochranné pásmo i pro používání laserů, protože český právní řád laserové útoky nijak nepostihuje.

"V průběhu roku 2009 se odehrálo několik závažných incidentů, kdy neznámý pachatel oslnil posádku laserem a došlo ke krátkodobému oslepení pilota. Tyto útoky mají charakter vážného ohrožení bezpečnosti," uvedl jeden z autorů návrhu poslanec Jan Husák (TOP 09).

Běžně dostupný laser může pilota oslepit

Doplnil, že při nedávných zkouškách na letišti Ruzyně bylo zjištěno, že laser s nižším výkonem, který je běžně dostupný na trhu, může na vzdálenost 2,5 kilometru pilota oslepit.

Někteří senátoři argumentovali tím, že není pro tuto problematiku třeba přijímat speciální zákon, protože pachatelé mohou být potrestáni za obecné ohrožení. Husák ale doplnil, že za obecné ohrožení lze pachatele potrestat, až když svůj čin dokončí. Není to ale možné v případě, kdy se někdo pouze snaží ohrozit letecký provoz.

Senátor Vladimír Dryml (ČSSD) uvedl, že pachatele od útoků těžko odradí pokuta. Trest by podle něho měl být mnohem přísnější. Dryml navrhl zamítnutí návrhu. O něm ale senátoři nehlasovali, protože ještě předtím návrh schválili.

Útoky na letouny u ruzyňského letiště se rozmohly podle ředitele Úřadu pro civilní letectví Josefa Rady koncem loňského roku. Bylo jich údajně sedm, zatím žádný z nich nevedl k nebezpečné události. Podle Technické komise CZALPA ČSA je útok laserem na přistávající letadlo velmi vážným ohrožením bezpečnosti. V lepším případě zásah laserem do oka pilota vyřadí na několik vteřin z činnosti. V horším případě může laser způsobit trvalé poškození zraku.

Podobné útoky zaznamenali v minulosti i v zahraničí, například v Německu, Velké Británii nebo USA. Tyto země následně provedly změny zákonů, které tyto útoky staví mimo zákon a definují je jako závažný trestný čin.

O podobném trestu za útoky lasery jednala sněmovna již před květnovými volbami, zákon ale nestihla včas schválit.