POČASÍ
             
                                                                                 
 


Oteplení by podle posledních předpovědí mělo přijít až kolem Silvestra. Na Vánoce aktuální předpověď hlásí sněžení a teploty pod nulou. Následujících 30 dní by mělo být teplotně podprůměrných a srážkově průměrných, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Nejchladněji však bude příštích deset dní, kdy se i nejvyšší odpolední teploty vyšplhají nad nulu jen výjimečně. Přes den bude kolem minus pěti stupňů, později až minus devět stupňů Celsia. Oblačné počasí přinese sníh jen občas, v nížinách budou padat hlavně srážky dešťové. V noci přituhne až na minus sedm, kolem 20. prosince až na minus 14 stupňů. Při vyjasněné obloze může mráz dosáhnout až 20 stupňů pod nulou.

Na období od 20. prosince do Silvestra pak hlásí meteorologové oblačno až zataženo s občasným sněžením nebo sněhovými přeháňkami, později v nižších polohách srážky dešťové a mrznoucí. Vánoční svátky by tak mohly být bílé, přestože dřívější předpovědi hlásily spíš déšť. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi minus pěti až plus jedním stupněm, v noci pak mezi minus šesti až minus 12 stupni.

Deštivý začátek roku 

Koncem měsíce však rtuť teploměru vystoupá přes den až k pěti stupňům nad nulou a se zataženou oblohou a deštěm počítají meteorologové i začátkem nového roku. Příliš se neochladí ani v noci, kdy bude mezi nulou a minus šesti stupni.

Další sníh přijde o víkendu na horách, sněhová pokrývka se má zvýšit o 20 až 70 centimetrů. Na severní Moravě bude sněžit i v nižších polohách, kde napadne do 15 centimetrů sněhu. Navíc bude silně foukat a přechodně se oteplí, hrozí tedy sněhové závěje i padání sněhu a rampouchů ze střech. Těžký a mokrý sníh může v kombinaci se silným větrem lámat větve a stromy a poškozovat elektrické vedení, varoval v pátek Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Podle něj bude sněžení postupovat během noci na sobotu od západu. V sobotu ráno by se v nižších polohách Čech měl sníh už měnit ve srážky smíšené nebo mrznoucí. Během dne pak budou postupně na většině území republiky srážky v polohách pod 600 metrů dešťové nebo smíšené a ojediněle mrznoucí, upřesnil ústav.

Vítr může dosahovat v nárazech rychlosti až 70 kilometrů v hodině, na horách až 90 kilometrů v hodině. Sněhové jazyky meteorologové přitom zpočátku očekávají i v nížinách, na horách se udrží déle.

Velkou sněhovou nadílku by měli od soboty 01:00 do nedělního večera očekávat lidé v polohách nad 700 metrů nad mořem. Po stejnou dobu se tam budou tvořit i sněhové závěje. Sněhové jazyky se budou vytvářet během noci na sobotu v nižších polohách západní poloviny republiky, na východě by s nimi měli počít až do soboty 15:00.