Hygienici v těchto týdnech spustili celorepublikový zátah proti kouření v přeplněných nákupních centrech. Kavárny a restaurace v otevřených prostorách obchodních středisek musí dodržovat úplný zákaz kouření, jinak hrozí desetitisícové pokuty, píšou úterní Lidové noviny (LN). Někteří majitelé provozoven tvrdí, že zákaz kouření je připravuje o zákazníky.

Podnikům skončila půlroční doba hájení, dodává deník. Z takzvaného protikuřáckého zákona totiž vyplývá, že provozovatelé barů a kaváren v otevřených prostorách obchodních center musí ve svých provozovnách zakázat kouření. Podle LN zákon platí od letošního července, ale hygienici dali podnikům šestiměsíční dobu "hájení".

"V první fázi byli provozovatelé upozorňováni na nové požadavky, vyplývající z takzvaného antikuřáckého zákona, nyní ale už bylo přikročeno k jejich vymáhání," řekl LN mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Desítky obchodních center v republice, která jsou podobných kaváren plná, mají jen dvě možnosti. Buď zakážou kouření v celé budově, nebo musí kuřácké prostory stavebně oddělit tak, aby hosté dovnitř vcházeli zavíracími dveřmi. Podle listu však někteří kavárníci na stavební oddělení prostor pro kuřáky nemají peníze.

"Po úplném zákazu kouření se nám snížily tržby o třetinu," řekl listu provozní TWIN Café na pražském Andělu Marián Volfschitz. "Ráno, kdy jsme měli plno, k nám nyní takřka nikdo nechodí. Antikuřácký zákon je pro nás likvidační," řekla LN servírka v kavárně českobudějovického obchodního centra IGY.