Národní ekonomická rada vlády (NERV) doporučila vládě, aby v rámci důchodové reformy zavedla nový spořicí pilíř. Lidé, kterým bude v době startu důchodové reformy méně než 40 let, by si měli část odvodu na důchodové pojištění, a to tři procentní body, povinně ukládat do fondů. Vyplývá to ze závěrečného materiálu rady.

"Národní ekonomická rada vlády se shodla na tom, že se mají snížit stropy odvodů a také náklady práce, kompenzované úpravami nepřímých daní," uvedl podle mluvčího po jednání NERV předseda vlády Petr Nečas. NERV radí, aby se snížila sazba pojistného z 28 na 23 procent, ale současně aby se přiblížily nebo sjednotily sazby daně z přidané hodnoty na úrovni 19 procent. Takzvané stropy pro odvod pojistného by se měly snížit na trojnásobek průměrné mzdy.

Rada také doporučuje, aby vláda neměla pravomoc svým rozhodnutím zvyšovat důchody víc, než je nutné. Důchody by se měly zvyšovat podle růstu spotřebitelských cen. V roce 2035 by se měl vyrovnat věk pro odchod do důchodu pro muže a ženy.

Po startu důchodové reformy, který by se podle představ NERV měl odehrát v roce 2015, by se měly zrušit doživotní výplaty vdovských a vdoveckých důchodů. "Původní koncept tohoto nároku se přežil, nenaplňuje žádný opodstatněný účel a je fiskálně značně nákladný," soudí NERV. Upozorňuje však, že toto opatření se nedotkne důchodů přiznaných do té doby.


Návrhy rady by se nyní měli zabývat politici. "Návrhy NERV se bude koalice dál zabývat a bude je při svém rozhodování o podobě penzijní reformy brát v úvahu," ujistil premiér. Mluvčí Osúch uvedl, že konečné rozhodnutí o důchodové reformě učiní vláda na základě koaliční dohody.

Související