Dokáže si region po dvacet letech svobody konečně najít svůj prostor mezi dvěma sousedními mocenskými póly - mezi Bruselem a Gazpromem?

Na Brusel, tedy Evropskou Unii, jsme napojeni pomocí zákonů a institucí, na Gazprom, a tedy Rusko, přes energetické suroviny a ekonomický vliv, který se Moskva snaží ve střední Evropě zvětšit.

Nejsou to ale jen politická rozhodnutí, ale i příběhy obyčejných lidí a jejich zvyky, které dobře dokreslují celou situaci okolo ekonomických proměn.

Jaká ale bude budoucnost? A co čeká na regiony, které mají ty "velké kroky", jako byl vstup do EU či NATO, za sebou?

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
anonym
Proč neustále to vidění železné opony mezi západem Evropy a Ruskem? Evropa nemá suroviny - má je Rusko! Nebylo lepší smířit se všemi riziky, které existují při variantě napojení Ruska do EU, než pracovat s riziky, kterými je spolupráce a surovinová závislost na zemích ovládaných africkými a arabskými diktátory a kmenovými vůdci nerespektujícími nic?! (např Kaddáfí)
Evropě, pokud chce topit, svítit a jezdit auty jako doposud, nezbývá nic jiného, než pracovat s oběma riziky, jak s Ruskem, tak i africkými zeměmi ovládanými diktátory.
Martin Ehl
Monika Šmukalová
Dobrý den, jaký je podle vás další osud Srbska - kdy vstoupí do EU? A podaří se někdy konsolidovat vztahy s Kosovem, nebo bude tato část balkánského regionu stále vybuchujícím čertíkem celého Evropy? Díky za odpověď a ať se vám daří! M. Šmukalová
Naděje na vstup Srbska do Evropy tu je, ale až za deset, patnáct let. Po zkušenosti s Bulharskem a Rumunskem panuje v EU obrovská nechuť k přijímání dalších členů, Srbové si musejí splnit řadu domácích úkolů tak, jako jsme je plnili my před vstupem. A na druhé straně, EU teď není připravena přijímat nové členy, prožíváme jednu z nejhlubších krizí evropské integrace skrz euro, čili problém je na obou stranách. U vztahu Kosova a Srbska hrozí, že se zakonzervuje na desetiletí podobně jako třeba Kypr. Srbští politici to zatím nemohou říct otevřeně, že je Kosovo ztracené, ale dobrým signálem by bylo, kdyby se s kosovskou vládou dokázali shodnout alespoň na základech praktické spolupráce, jako to to dokáží srbské a kosovskoalbánské mafie nebo podnikatelé. Právě tato pragmatická spolupráce bude překážkou výbuchu dalšího násilí, zejména pokud životní úroveň Srbů i Kosovanů poroste. Problém teď je spíš Kosovo a jeho izolace, obrovská nezaměstnanost 45 procent a možná rostoucí nespokojenost mladých lidí, kterou by mohli využít nacionalisté a podle historicky osvědčených receptů odvést pozornost od složitých ekonomických řešení k "jednoduchým" politickým otázkám a vyvolání nového konfliktu.
Martin Ehl
Matěj Láska
Zdravím vás, pane Ehle, nejsem si jist, zda tento dotaz směřuji správné osobě, ale jako zahraničního redaktora a reportéra by mě zajímal i váš osobní názor - patří Turecko do Evropy? Narážím tím samozřejmě jednak na přístupové rozhovory s EU, ale také na tom, zda si je Evropa vědoma a schopna definovat vlastní hranice, kde vlastní končí či začíná. Zdravím, ML
Podle mého názoru Turecko do Evropy patří. Snaha o nalezení hranic Evropy je součástí toho, jak se EU chce vnímat. A protože právě panuje nechuť k dalšímu rozšiřování (viz jedna z výše napsaných odpovědí), tak převažuje názor, že Turecko do Evropy nepatří. Ale ta země se hluboce proměňuje a pro Evropu by bylo žádoucí, aby byla její součástí: je to bohatá kultura, žijí tam podnikaví lidé, je to na rozdíl od EU mladá společnost, která nevymírá, tamní politici ukázali, že islám může mít i jinou tvář než jen Usámy bin Ládina, je to důležitá dopravní křižovatka, má velkou armádu, čili už jen z praktických důvodů by Evropa měla mít zájem na tom, aby Turecko patřilo k ní.
Martin Ehl
Petr R.
Dobrý den, četl jsem úryvek z Vaší knihy - příběh z Prištiny. Jak se podle Vás situace okolo Kosova rýsuje? Poslední roky je to oblíbený turistický cíl.. Je nenávist mezi kosovskými Albánci a Srby stále tak velká? A je vůbec možné, aby Srbsko samostatnost Kosova stále odmítalo?
Když jsem byl v Kosovu poprvé, tak mě připadlo jako fantastický turistický cíl: historie (kláštery a některá městečka), rovina (na kola) obklopená úžasnými horami (lyžovačka i lezení). Jen kdyby se mistní dokázali dohodnout, něco do toho investovat, tak tam mají plno.... Srbové a Albánci spolu dokáží pragmaticky spolupracovat, ale spoustě lidí na obou stranách se stalo za posledních dvacet let spoustu hodně špatných věcí a to se vymazává těžko, zejména, když máte politiky, kteří se starají nikoli o to, abyste měl kde sehnat práci, ale o to, aby vám ty věci z minulosti pořád připomínali. Srbsko a Kosovo budou žít zřejmě dlouho vedle sebe, nikoli pospolu.
Martin Ehl
čtenář z Nymburka
Hezký den do Prahy, měl bych pro vás spíše obecnější otázku - dokázal byste definovat tři největší hrozby pro Evropu? - jednak z pohledu potenciální hrozby pro Evropskou unii jako politickou instituci - jednak pro Evropu jako kontinent z hlediska vnitřní bezpečnosti - jednak pro EU při zohlednění globálního obchodu ? Díky za odpovědi!
Kdybych byl eurooptimistou, tak odpovědí na všechny tři otázky je neschopnost postupovat jednotně. Jako eurorealista, který nedávno navštívil Čínu, odpovídám úplně stejně s tou výhradou, že každý členský stát si musí především udělat pořádek v ekonomice doma a v politice i v bezpečnosti si definovat, čeho chce dosáhnout a to potom tlumočit ostatním, což je v současné evropské politice plné kompromisů nesmírně obtížné až nemožné.
Martin Ehl
alžběta
Pane Ehle, pokud mi dovolíte jeden dotaz trochu od tématu: Jistě jste procestoval pořádný kus Evropy, mohl byste mi prosím doporučit nějaké místo (město, oblast, zemi), která je podle vás dosud nepoznaným turistickým rájem? Kam se vyplatí jet? Děkuji vám, AV.
Takových míst je několik: Poláci mají třeba oblíbené Bieszczady, hory v koutku u hranic se Slovenskem a Ukrajinou, které my tady neznáme. Východní Lotyšsko (Latgalsko), placatý lesnatý kraj plný jezer. Šumadija v centrálním Srbsku (hory a slivovice). A Kosovo, viz jedna z výše uvedených odpovědí.
Martin Ehl
Petr
Dobrý den, Brusel na jedné straně a Gazprom na druhé mi ani tak nevadí. Ale myslím, že je jen otázkou času, kdy do hry významně vstoupí Peking. A to mě docela děsí. Co vy na to?
Jak jsem uvedl v jedné z předchozích odpovědí, po cestě do Číny jsem na spoustu věcí získal jiný pohled. Třeba i na to, že nám nezbývá nic jiného, než se víc a lépe naučit pracovat na naší pozici v Evropské unii, která je pro Peking viditelným partnerem, nikoli Česko, země, která má počet obyvatel středně velkého čínského města.
Martin Ehl
hexx
Dobry den, souhlasite se mnou, ze Evropa se rozdeli na severni a jizni a ze my tudiz budeme "patrit" pod Nemecko mocensky a ekonomicky a pod Rakousko financne?
Kvůli krizi eura na rozdělení Evropy na severní a jižní něco je, ale bude to mít ještě vývoj. Nevím, co myslíte patřit pod Německo a Rakousko. Náš průmysl je na tom německém závislý, máme ale zatím svoji korunu, kulturně jsme blízko našim rakouským bratrancům, i když si to oni ani my nechceme přiznat.
Martin Ehl
Johan
Dobrý den, zajímalo by mě, jaký máte názor na muslimskou hrozbu. Když si čtu, jak se radikalizují muslimské komunity v západních zemích, říkám si, se něco podobného dříve nebo později musí objevit i u nás.
Nepřeceňoval bych ji, ani nepodceňoval. Zdržel bych se hysterických reakcí, ale zároveň bych se snažil pochopit chování muslimů v Evropě. Radikální jsou spíše jedinci než celá společenství a u nás není muslimů tolik, aby se nějaký radikál mezi nimi schoval, i když případ ze Stockholmu svědčí o tom, že do hlavy člověku prostě nevidíte. Nemyslím si, že by se Praha mohla stát terčem teroristického útoku islámských radikálů, ale stoprocentně se to vyloučit nedá.
Martin Ehl
Odborar
Řeknu vám, kde je naše místo. Ve středu Evropy mezi dvěma kameny. Něco jako Švýcarsko s přímou demokracií referenda, ale využíváním nátlaků obou kamenů. Když totiž chtějí tlačit, musí hodně cukrovat.Minimálně jako Merkelová, když nás lákala do jámy lvové eurozóny za ódy, že s Německem uděláme v EU pořádek. ČR z toho může dobře prosperovat! Souhlasíte se mnou?
Nevím, co myslíte dvěma kameny v případě Švýcarska - Francii a Německo? Nevím nic o tom, že by Merkelová lámala Česko do eurozóny. Závazek přijmout euro je součástí přístupové dohody k EU, kterou podepsala česká vláda dávno předtím, než se Angela Merkelová stala německou kancléřkou. Souhlasit s vámi mohu v tom, že český průmysl je navázaný na německý a že třeba právě v těchto měsících roste německá ekonomika dost rychle a my z toho máme užitek.
Martin Ehl
Helena
Dobry den, co povazujete v budoucnosti za nejvetsi hrozby pro stredni Evropu? Diky za odpoved.
Neschopnost ujasnit si, co chceme, protože až doposud jsme měli velké cíle jako vstup do EU a NATO. Nic kromě nás samotných nás nedotlačí k fungujícím soudům či nezkorumpovaným politikům a hospodářské prosperitě založené nikoli na levné práci, ale na chytrých nápadech. Největší hrozbou tak je naše pohodlnost. Děkuji všem za dotazy a přeji klidné svátky vánoční!
Martin Ehl