Silné sněžení, které ve středu zasypalo většinu ČR, by mělo postupně ustávat. Čtvrtek bude beze sněhu, v pátek by mělo napadnout do deseti centimetrů nové sněhové pokrývky. O víkendu se pak vyskytnou už jen ojedinělé přeháňky, souvislé sněžení by mohlo znovu začít v neděli večer. ČTK to sdělili meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

"Sněžení dnes bude ustávat, večer a v noci bude sněžit jen ojediněle na Šumavě," uvedl mluvčí ústavu Petr Dvořák. Do večera by mohlo podle odhadů ČHMÚ jen v hlavním městě napadnout ještě pět centimetrů. Noc na čtvrtek pak bude velmi mrazivá, rtuť teploměru může klesnout až na minus 20 stupňů Celsia.

Ve čtvrtek by se mělo sněžení objevit jen ojediněle, bílá nadílka zasype ČR opět v pátek, kdy připadne do deseti centimetrů. Meteorologové varují před sněhovými jazyky, na horách mohou řidiče potrápit i závěje. Nejnižší noční teploty se budou až do konce týdne pohybovat mezi minus deseti až minus 15 stupni, přes den vzroste teplota na nejvýše pět stupňů pod nulou.

Aktuální situaci jsme sledovali ON-LINE ZDE

Víkend se ponese jen ve znamení občasných sněhových přeháněk, zejména na východě území. Připadnout by mělo do pěti centimetrů, silnější sněžení se může vyskytnout v neděli večer.

"Je zima, tak sněží"

Podle osloveného klimatologa je současná prosincová zima abnormální. Minulý rok bylo v prosinci "zasněžených" dní 10, letos jich je už 15 a to je teprve polovina měsíce. Podobně to prý na českém území vypadalo naposledy v zimě 1969/ 1970. "V nižších a středních oblastech tehdy leželo dvanáct, patnáct centimetrů sněhu. Ten rok tak byl asi tomu, jak je dnes, nejpodobnější," vysvětluje Michal Žák z Hydrometorologického ústavu.

"Už od začátku prosince pak sněžilo i v roce 1973 a také 1992, to ale nebylo tak plošné jako dnes, například ve středních Čechách tehdy nesněžilo téměř vůbec," dodává.

Marie Doleželová z Hydrometeorologického ústavu Brno tvrzení o historicky výjimečném období mírní: "Klima má určité kolísání a lidé si hrozně málo pamatují. Když pak sněží několik dní za sebou, tak jim to hned přijde výjimečné. A hlavně ve městech, kde to hned způsobí kalamity. V zimě se ale občas prostě stává, že sněží." 

Ze současného zimního počasí mohou mít radost především lyžaři, protože na horách leží až metr sněhu. Lysá hora hlásí 109 centimterů, Pec pod Sněžkou 88 centimetrů. Horská služba také zároveň zpřísnila varování před možným výskytem lavin.


Sledovali jsme online

 
15.12.2010 08:33 | 8:30 Zlínský kraj

Dopravu ve Zlínském kraji komplikuje čerstvý sníh. Kvůli sněžení je snížena viditelnost, fouká také slabý vítr. Komunikace v regionu pokrývá vrstva nového nebo rozbředlého sněhu. Řidiči by proto měli volit obezřetnou jízdu. Silnice jsou však sjízdné, byť jen se zvýšenou opatrností.

15.12.2010 08:34 | 8:35 Na Vysočině stále sněží

Na Vysočině připadlo asi 10 centimetrů sněhu a stále drobně sněží. Fouká vítr a na silnicích se tvoří sněhové jazyky. Komunikace jsou sjízdné s nejvyšší opatrností a kdo nemusí, neměl by vůbec vyjíždět. Místy váznou kamiony, ale větší dopravní problémy zatím nebyly hlášeny.

"Jezdili jsme celou noc, na Žďársku vyjela i fréza. Zatím nebyl žádný úsek zavřený," uvedl dispečer krajské správy. Sněhu je už kolem silnic tolik, že ho není kam hrnout. Na vozovkách se po vyčištění rychle tvoří nové návěje.

15.12.2010 08:36 | 8:36 Na jihu Čech sněžilo nejvíce na Táborsku

Všechny silnice na jihu Čech jsou s maximální opatrností sjízdné. Nejvíce sněhu přes noc napadlo na Táborsku, a to kolem deseti centimetrů, nejméně na Českokrumlovsku. Vítr vytváří na vozovkách sněhové bariéry, veškerá technika správy a údržby silnic je v terénu.

Po ránu hlásí všechny jihočeské meteorologické stanice sněžení. Teplota vzduchu se pohybuje mezi minus pěti v Českých Budějovicích po minus 11 na šumavském Churáňově.

15.12.2010 08:37 | 8:38 Silnice na Pardubicku se sněhovými jazyky

Na silnicích v Pardubickém kraji se vytvářejí sněhové jazyky. Na celém území sněží nebo se vyskytují sněhové přeháňky. Komunikace jsou ale sjízdné.

Se sněhovými jazyky až závějemi se mohou řidiči setkat hlavně ve vyšších polohách, ale nejsou výjimečné ani například na Pardubicku. Silničáři také varují před lokálním náledím.

15.12.2010 08:39 | 8:40 D1 směrem na Brno uzavřená

Dálnice D1 je na 160. kilometru ve směru na Brno uzavřena. Silničáři zde odstraňují havarovaný kamion, jemuž se vysypal náklad. Na Vysočině byl k ránu sedmistupňový mráz, mrznout bude také přes den. Stále se mohou vyskytovat i sněhové přeháňky.

15.12.2010 08:43 | 8:43 Uzavírky na Karlovarsku

V Karlovarském kraji znovu mrzne a vítr spolu s novým sněhem vytváří na silnicích sněhové jazyky a místy i závěje. Uzavřeny zůstávají úseky silnic Mnichov - Poutnov, Nové Hamry - Jelení a nově nad ránem uzavřeli policisté silnici Bochov - Toužim kvůli nehodě kamionu. "Řidič oznámil, že uvízl ve sněhu," doplnil krajský policejní mluvčí Pavel Valenta.

Hlavní silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.

15.12.2010 08:46 | 8:46 Liberecko hlásí až 40 cm sněhu

Liberecký kraj bojuje s přívaly sněhu a silným větrem. Silnice jsou jen s obtížemi sjízdné. Problémy jsou i na železnici. Provoz se ráno kvůli závějím zastavil na trati z Tanvaldu do Harrachova a z Dolní Řasnice do Jindřichovic pod Smrkem. Náhradní autobusovou dopravu není kvůli zavátým silnicím možné zajisti, informují České dráhy. Omezen je provoz i na hlavní trati z Liberce na Turnov.

V Libereckém kraji napadlo přes noc místy až 40 centimetrů sněhu a stále sněží. Úklid komplikuje silný nárazový vítr, který na silnicích vytváří sněhové jazyky a závěje. Silničáři doporučují nevyjíždět.

15.12.2010 08:48 | 8:48 Uzavírky pro kamiony na Liberecku

Pro kamiony je od úterního večera až do odvolání uzavřen hraniční přechod do Polska v Harrachově. Problémy mají hlavně kamiony, uzavřena je pro ně silnice I/10 od Desné na Harrachov, ale také silnice I/65 v Rádle a Rychnově u Jablonce nad Nisou. Kolona kamionů blokuje dopravu i na silnici I/9 v Zahrádkách na Českolipsku. Kamion zablokoval i průjezd z Liberce na Jablonec, uvízl na kruhovém objezdu v Kunraticích.

15.12.2010 08:49 | 8:49 Okolí Vejprt je neprůjezdné

Vydatné sněžení ochromilo život na hřebeni Krušných hor, především na Chomutovsku. Podle odhadu ČHMÚ zde napadlo asi 30 centimetrů sněhu a v okolí Vejprt jsou neprůjezdné prakticky všechny silnice. Na jedné z nich spadl strom na auto, ale naštěstí se nikomu nic nestalo.

Jen v okolí Vejprt eviduje policie sedm míst, kde není možné projet. "Je tu strašná 'čina' už od večera, jezdit sem je teď naprostý nesmysl. Mohlo napadnout k půlmetru sněhu," řekl místostarosta obce Vlastimír Volín. Situaci navíc komplikuje silný vítr, v němž se začaly lámat stromy. Zavřený je i hlavní tah z Chomutova směrem na Horu sv. Šebestiána, který zablokovalo několik kamionů.

15.12.2010 08:52 | 8:52 Zapadlý autobus i kamion

V Královéhradeckém kraji napadlo až 15 centimetrů sněhu. Nejvíce sněžilo v Krkonoších. Vítr na silnicích po celém kraji dnes ráno tvoří sněhové jazyky a závěje. Na dálnici z Prahy do Hradce Králové leží rozbředlý sníh. U obce Zábrodí na Náchodsku dnes ráno zapadl autobus do příkopu. Nikdo z cestujících nebyl zraněn. Na silnici z Bašnice do Hořic na Jičínsku zapadl kamion.

15.12.2010 08:54 | 8:54 Sever Moravy sjízdný

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou i přes noční sněžení sjízdné. Místy na nich leží rozbředlá vrstva posoleného sněhu nebo ujetý sníh krytý posypem. Od úterý je už průjezdná i silnice I/56 z Ostravice na Bílou, po které předchozí dva dny nemohly jezdit kamiony.

"Stále dokola se sypou kopce, ať tam nikdo neuvízne," řekl dispečer frýdecko-místecké správy silnic. "Je tu běžný zimní provoz. Technika byla venku celou noc a silnice jsou ošetřené," uvedl novojičínský dispečer.

15.12.2010 08:55 | 8:55 Na Plzeňsku hrozí sněhové jazyky

Silný vítr, který tvoří na silnicích sněhové jazyky a závěje, komplikuje dnes dopravu v Plzeňském kraji. Neprůjezdné jsou silnice třetích tříd mezi Starým a Mladým Smolivcem a mezi Kasejovicemi a Újezdem.

Kvůli sněhovým jazykům uvízl na silnici u Libkova kamion. "Zatím se daří udržovat vše průjezdné, ale hlavně ve vyšších polohách kolem Přimdy je silný vítr a sněhové jazyky," popsal dispečer tachovských silničářů.

Sněhové jazyky se tvoří i na severním Plzeňsku, Klatovsku, Rokycansku. Dálnice D5 je se zvýšenou opatrností sjízdná, se zbytky rozbředlého sněhu.

15.12.2010 08:57 | 8:57 Uzavírky na železnici

Kvůli zasněženým kolejím je zastavena doprava na devíti regionálních železnicích. Větší zpoždění vlaků mohou cestující očekávat na Liberecku, Děčínsku a v okolí Kolína. Zpožděné jsou i spoje na trati v okolí Žďáru nad Sázavou, kde v ranních hodinách srazil vlak člověka.

Kvůli sněhové kalamitě jsou zastaveny úseky tratí Řasnice - Jindřichovice pod Smrkem, Kolín - Ledečko, Cheb - Luby u Chebu, Moravský Karlov - Štíty, Plaňany - Kouřim, Tanvald - Harrachov, Mladá Boleslav hl.n. - Mělník, Házlov - Aš, Turnov-Liberec. Nesjízdné jsou i silnice, a proto nelze pro cestující zajistit náhradní autobusovou dopravu.

15.12.2010 08:58 | 9:01 Frýdlant vyhlásil kalamitní stav

Starosta Frýdlantu vyhlásil kvůli přívalům sněhu dnes v 08:00 kalamitu pro město Frýdlant a Albrechtice u Frýdlantu. Od úterního rána napadlo ve městě 45 centimetrů sněhu a už ho není kam odhrnovat a musí se odvážet, řekl dnes ČTK starosta Dan Ramzer. Vyhlášení kalamity zvažují i starostové v dalších obcích Libereckého kraje.

15.12.2010 09:05 | 09:05 Sněhové jazyky na Olomoucku

Nový sníh dnes ráno komplikuje v Olomouckém kraji dopravu. Na hlavních tazích leží zbytky rozbředlého sněhu nebo kaše, na vedlejších cestách místy i sníh ujetý. Jazyky se tvoří na Javornicku a v okolí Rejvízu v okrese Jeseník, na Šumpersku například v okolí Maletína a Studené Loučky. V okrese Prostějov před nimi silničáři varují na Drahanské vrchovině a v okolí Konice, na Přerovsku na silnicích mezi Uhřínovem a Středolesím a Partutovicemi a Spálovem.

15.12.2010 09:14 | 9:14 Středočeské silnice sjízdné s opatrností

Ve středních Čechách jsou silnice sjízdné se zvýšenou opatrností. S ujetou vrstvou sněhu by měli počítat řidiči na silnicích druhé a třetí třídy na Kladensku, Rakovnicku a v okrese Praha-západ.

Dopravní komplikace jsou po ránu hlášeny například v Bořanovicích u Prahy. Silnici I/9 mezi Líbeznicemi a Zdiby zatarasila nákladní auta, neprůjezdné jsou dva jízdní pruhy. U Drásova na Příbramsku zase havaroval řidič osobního auta, který nezvládl jízdu po strakonické rychlostní silnici R4 a skončil v silničním příkopu. Vozidlo zůstalo po nehodě na střeše, kolize se ale podle policie obešla bez zranění.

15.12.2010 09:36 | 9:21 Pardubicko: 15 nehod

Kvůli sněhu od půlnoci do časných ranních hodin hasiči v Pardubickém kraji vyjížděli k 15 nehodám. Všechny se odehrály naštěstí bez vážných zranění. Například kamion zablokoval oba jízdní pruhy u Žamberku na Orlickoústecku. Dodávka zapadla do příkopu v Libišanech na Pardubicku.

15.12.2010 09:39 | 9:30 Posílejte nám vaše fotky

Jaká je situace ve vašem okolí? Jsou silnice průjezdné? Posílejte nám aktuální fotografie s popiskem (místo+čas) na email: web@economia.cz! Vybrané snímky zveřejníme na webu iHNed.cz ve fotogalerii. Děkujeme.

15.12.2010 09:44 | 9:41 Hlavní tahy v Praze jsou sjízdné

Pražské hlavní komunikace jsou dnes ráno i přes vytrvalé sněžení sjízdné. Velmi opatrní by ale řidiči měli být na vedlejších silnicích, kde je situace horší. Zejména na vozovky v nekrytých a okrajových částech města vítr neustále fouká sníh.

Od úterního odpoledne je v terénu všech 130 posypových vozů. Od dnešních 05:00 pak stovky lidí s technikou uklízejí chodníky a náměstí, které má TSK na starosti.

15.12.2010 09:48 | 9:46 Další nehoda na D1

Dálnici D1 na Benešovsku zatarasil na 32. kilometru kamion. Zůstal stát napříč jízdními pruhy, směr na Prahu stojí, řekl ČTK před 09:30 operační důstojník mirošovického dálničního oddělení.

"Další informace k tomu nemám. Hlídka jede teprve na místo," dodal. V úseku se tvoří kolona vozidel.

15.12.2010 09:48 | 9:52 Hromadná nehoda na Olomoucku

Problémy kvůli počasí jsou na rychlostní silnici R35 v Olomouckém kraji. Dnes ráno ji zablokovala u Dolního Újezdu ve směru z Olomouce na Ostravu nehoda čtyř aut. Policisté musejí dopravu odklánět. "Podle odhadů bude úsek uzavřen asi do 11:30," řekl ČTK krajský policejní mluvčí Michal Pižurin.

15.12.2010 09:53 | 9:57 Které vlaky zastavila sněhové kalamita

Všem cestujícím po železnici je k dispozici nepřetržitá zákaznická linka 840 112 113. Informace o aktuální situaci na železnici naleznou cestující i na webových stránkách www.cd.cz/mimoradnosti, informovala Kateřina Šubová, tisková mluvčí Českých drah.

15.12.2010 09:59 | 9:59 Část D8 je neprůjezdná

Dálnice D8 je neprůjezdná mezi 82. a 90. kilometrem včetně tunelů Libouchec a Panenská. Němci uzavřeli navazující dálnici A17, kvůli hustému sněžení a silnému větru je v Sasku dálnice zavátá. Podle Ředitelství silnic a dálnic zatím není jasné, kdy bude zavřený úsek dálnice opět projet.

15.12.2010 10:05 | 10:14 Hraniční pechod Harrachov otevřen

Silničáři otevřeli dnes dopoledne pro kamiony hraniční přechod do Polska v Harrachově, kde se kvůli sněhu zastavil provoz v úterý večer. Na silnici I/10 z Desné na Harrachov ale leží sníh, silničáři proto doporučují řidičům nákladních vozů používat sněhové řetězy. ČTK o tom dnes informoval hlavní dispečer Krajské správy silnic v Libereckém kraji Pavel Pospíšil.

15.12.2010 10:38 | 10:38 V Jablonci uvízly desítky aut

Vztyčené stěrače ční nad sněhem zasypaným automobilem v Jablonci nad Nisou. V Libereckém kraji napadlo přes noc na 15. prosince na některých místech až 45 centimetrů sněhu. V Jablonci desítky řidičů kvůli závějím vůbec nevyjely.

15.12.2010 10:42 | 10:45 Uzavřené silnice po celém Česku

Kvůli počasí bylo po 09:00 uzavřeno pro nákladní či osobní auta 35 silnic v zemi. Nejvíce jich je v Ústeckém, Libereckém a Karlovarském kraji. ČTK o tom informovalo Národní dopravní informační centrum. Podle Českých drah nejezdí ani vlaky na devíti regionálních tratích, další mají zpoždění.

15.12.2010 10:46 | 10:47 Dálnice D1 už je průjezdná

Dálnice D1 ve směru na Prahu je po nehodě kamionu na 32. kilometru na Benešovsku ve všech pruzích průjezdná. Kolize byla hlášena kolem 08:45, nehoda se stala v kopci, kde jsou podobné problémy časté. Osobní auta sice mohla havarovaný kamion po čase objíždět odstavným pruhem, ale záhy se v úseku vytvořila dlouhá kolona vozidel.

15.12.2010 10:49 | 10:53 Snímek z Novohradských hor

V Novohradských horách na jihu Čech napadlo podle informací od jednoho z čtenářů serveru iHNed.cz až 45 centimetrů nové sněhové pokrývky. Následující snímek je z úterního večera.
Foto: Sebastian Sehnal.

15.12.2010 10:54 | 10:54 Až 40 centimetrů za noc

Podle oficiálních údajů Českého hydrometeorologického ústavu z měřících stanic napadlo za noc z úterka na středu nejvíce sněhu v Šindelové na Karlovarsku - 40 cm. Nejvíce sněhu je momentálně na Lysé hoře.

Nejvyšší úhrny nového sněhu na stanicích ČHMÚ za 14.12.2010:
Šindelová - 40 cm
Branná - 39 cm
Pec pod Sněžkou - 38 cm

Nejvyšší hodnoty celkové sněhové pokrývky:
Lysá hora - 109 cm
Šerák - 98 cm
Labská bouda - 97 cm

15.12.2010 10:59 | 11:00 Pomáhá i horská služba

Podle Horské služby Krušné hory lze považovat situaci za kalamitní a proto záchranáři nabídli pomoc policii při vyprošťování ve sněhu uvězněných posádek automobilů. Náčelník Horské služby Miroslav Güttner uvedl, že jich uvízlo v závějích už několik. "Nemůžeme vyprostit ze sněhu přímo automobily, ale lidi alespoň dopravíme na sněžných skútrech do tepla," řekl.

Dodal, že obyvatelé oblasti i její návštěvníci by se dnes v žádném případě neměli vydávat na hřebeny Krušných hor, protože terén je zcela neprůchodný.

15.12.2010 11:01 | 11:05 Velký počet úrazů na kluzkých chodnících

Plné ruce práce mají s kalamitním počasím také záchranáři. Během včerejšího dne museli pražští záchranáři vyjíždět celkem k 381 případům, na zledovatělých chodnících se zranilo 31 osob. To je nejvyšší denní počet za poslední dva týdny, upozorňuje ZZS hlavního města Prahy.

15.12.2010 11:07 | 11:21 Pomáhat mají i zemědělci

S odklízením sněhu především na venkově mají pomoci i zemědělci se svou těžkou technikou. Vyzval je k tomu prezident Agrární komory Jan Veleba.

15.12.2010 12:13 | 11:47 Na Vysočině přibývají nehody

Dopravu na Vysočině začaly komplikovat nehody a váznoucí nákladní auta. Na dálnici D1 havaroval v noci kamion převážející 180 prasat. Překládání nákladu a odstraňování vozidla trvalo skoro 11 hodin, úsek byl v krátkých časových intervalech uzavírán.

Kolony kamionů nyní blokují dopravu na I/38 mezi Havlíčkovým Brodem a Radostínem a na I/34 u České Bělé, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Na Vysočině připadlo v noci na dnešek kolem deseti centimetrů sněhu, místy i 20 centimetrů, a stále sněží. Fouká vítr a na silnicích se tvoří sněhové jazyky. Komunikace jsou podle krajské správy a údržby sjízdné s nejvyšší opatrností a kdo nemusí, neměl by vůbec vyjíždět.

15.12.2010 12:18 | 12:01 Kalamita na Frýdlantsku

Ke starostovi Frýdlantu, který kvůli přívalům sněhu vyhlásil kalamitní stav dnes ráno, se postupně přidali i starostové v dalších městech Frýdlantského výběžku. Kalamitní stav platí od rána také v Hejnicích, Lázních Libverda a Novém Městě pod Smrkem.

V Liberci a Jablonci krizové štáby rozhodly, že kalamitu vyhlašovat nebudou, a stejně postupovali v Raspenavě. Přívaly sněhu se podařilo zvládnout, silnice jsou průjezdné, počasí se uklidnilo a pokud vydrží, není důvod kalamitu vyhlašovat, řekl ČTK raspenavský starosta Pavel Lžičař.

15.12.2010 12:23 | 12:21 Rekordní spad sněhu

V Karlovarském kraji přes noc napadalo přes 30 centimetrů sněhu, nejvíce na horských hřebenech. Pozorovatel Českého hydrometeorologického ústavu z klimatologické stanice v Šindelové Rudolf Kovařík naměřil dnes ráno 74 centimetrů sněhu. To bylo od úterního rána o dalších 32 centimetrů navíc. A dnes do 11:00 napadalo ještě asi 15 centimetrů. "To už máme celkem přes 85 centimetrů sněhu. Tolik ho před Vánocemi naposledy pamatuji v roce 1982. Teď ho bude ale více," uvedl Kovařík.

15.12.2010 12:25 | 12:58 Opět uzavřena D8

Na Krušnohorsku je uzavřeno deset úseků horských silnic, již potřetí dnes stojí dálnice D8 před hranicemi s Německem. Podle české policie Němci opět uzavřeli návaznou dálnici A17 do Drážďan.

Silničáři v Sasku odklízejí sníh, dopoledne jim úklid zabral asi hodinu. Kvůli autům, která kvůli tomu stála už v Česku, musela být uzavřena i dálnice D8 od 80. po 92. kilometr na Ústecku.

15.12.2010 15:40 | 13:35 Jižní Čechy: Sedm zraněných

Sněžení a vítr dnes na jihu Čech komplikují život řidičům i cestářům. Jen dopoledne se stalo 22 dopravních nehod s hlásnou povinností, při nichž se sedm lidí zranilo. Doprava byla na dlouhé hodiny mnohde přerušena či omezena. Především řidiči nákladních vozidel by podle mluvčího policie Milana Bajcury bez zimního vybavení neměli vůbec vyjíždět do horských oblastí Šumavy a Novohradských hor. V noci podle meteorologů udeří silné mrazy.

15.12.2010 15:40 | 14:21 Nebezpečí lavin

Lavinové nebezpečí v Krkonoších dnes po silném sněžení minulých dní stouplo na třetí stupeň z pětibodové škály. Třetí stupeň je nejzrádnější, túry již vyžadují zkušené posouzení. Za poslední tři dny napadlo 60 až 80 centimetrů sněhu, uvedl lavinový specialista Pavel Cingr z Horské služby Špindlerův Mlýn. V Jeseníkách platí třetí lavinový stupeň od úterý.

Celkem je na hřebenech Krkonoš téměř metr sněhu.

15.12.2010 15:41 | 15:12 Na šesti tratích se nejezdí

Kvůli sněhové kalamitě se v Česku nadále nejezdí na šesti regionálních železnicích. Vlaky nejezdí v úseku Řasnice - Jindřichovice pod Smrkem, Mladá Boleslav - Mělník, Kolín - Bečváry, Malešov - Kutná Hora, Vraňany - Zlonice a Hazlov - Aš, řekla před 15:00 ČTK regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

15.12.2010 15:42 | 15:35 Ruzyně zatím nápor sněhu zvládá

Na letišti v pražské Ruzyni byly zatím zrušeny tři přílety a tři odlety, neboť nedorazila letadla Lufthansy z Mnichova, Austrian Airlines z Vídně a Cimber Sterling z Kodaně. "Ke zrušení letů došlo kvůli situaci na zahraničních letištích," uvedla Lagronová. Jak se vyvine stuace v Praze, prý lze kvůli pokračující chumelenici odhadovat jen těžko.

15.12.2010 15:42 | 15:47 V Praze museli do boje s frézou

Sníh zasypal městskou část Praha Řeporyje natolik, že Technická správa komunikací (TSK) musela do těchto míst vyslat sněžnou frézu. Sněžení v Praze neustává, problémy jsou především na silnicích v okrajových městských obvodech, kde se kvůli silnému větru tvoří jazyky. "Nasazení frézy je v Praze velmi výjimečné," poznamenal ČTK o tom informoval mluvčí TSK Tomáš Mrázek.

Sníh zasypal především ulici K Zadní Kopanině, která vede z Řeporyjí jižně směrem k Radotínu. "Jedná se asi o dvoukilometrový úsek mezi poli," uvedl Mrázek. Podle mluvčího je v místě tolik sněhu, že vozy s radlicí nezvládnou silnici prohrnout.

15.12.2010 15:54 | 15:51 Krušné hory prakticky neprůjezdné

Vydatné sněžení v noci na dnešek ochromilo život na hřebeni Krušných hor. Podle odhadu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zde napadlo asi 30 centimetrů sněhu. Uzavřeno je deset úseků horských silnic, již třikrát dnes stála dálnice D8 před hranicemi s Německem. Silničáři v Sasku odklízeli sníh, pokaždé jim úklid zabral asi hodinu. Kvůli autům, která stála už v Česku, musela být uzavřena i dálnice D8 od 80. po 92. kilometr na Ústecku.

Nejvíc silnic je kvůli sněhu uzavřeno na Chomutovsku. V okolí Vejprt jsou neprůjezdné prakticky všechny.

15.12.2010 15:55 | 15:55 Odstavené tramvaje v Praze

Nepojízdná tramvaj u Čechova mostu v Praze zablokovala odpoledne další soupravy od stanice metra Malostranská až po Strossmayerovo náměstí a cestující se museli vydat pěšky v hustém sněžení.

15.12.2010 15:58 | 16:05 Na Olomoucku zbytky sněhu

Na některých silnicích v Olomouckém kraji dnes odpoledne stále leží zbytky sněhu, na severu kraje i na silnicích prvních tříd. Vozovky jsou ale s opatrností sjízdné a podle dispečerů okresních správ silnic se už téměř netvoří sněhové jazyky. Motoristé s nimi ale nadále musí počítat v okolí Konice nebo Protivanova v okrese Prostějov, zjistila ČTK. Průjezdná už je i rychlostí silnice R35, kterou ráno zablokovala nehoda.

15.12.2010 16:05 | 16:09 Provoz na dálnici D1 opět obnoven

Provoz na dálnici D1 zastavila nehoda nákladního auta na 102. kilometru ve směru na Prahu. Vzpříčené auto zasahovalo do všech jízdních pruhů. Na místě byli policisté a pracovníci vyprošťovací firmy. Kolona dosahovala délky kolem osmi kilometrů. ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Nehoda se stala kolem 15:15. "Tahač s návěsem dostal na kluzké vozovce smyk," řekla mluvčí. Policisté začali osobní automobily kolem 16:30 na 112. kilometru odklánět z dálnice na objízdnou trasu.

Dispečerka krajských záchranářů potvrdila, že při nehodě nebyl nikdo zraněn. Nehodu zřejmě způsobila nepřiměřená rychlost v kombinaci s nepříznivým počasím. Provoz byl plně obnoven kolem 17:30. ČTK to oznámilo Národní dopravní informační centrum.

15.12.2010 16:10 | 16:10 "Smog: Neoznačujte jízdenky!"

Město Ostrava se rozhodlo, že se smogem, které oblast svírá pravidelně v zimních měsících, bude bojovat nabídkou bezplatné hromadné dopravy. V době vyhlášené smogové situace si cestující nebudou muset označovat jízdenky ani platit za přepravu pomocí SMS. "Finanční ztrátu dopravcům uhradí statutární město Ostrava," uvedl dopravní podnik v tiskové zprávě.

15.12.2010 16:17 | 16:23 Ve středních Čechách stále sněží

Ve středních Čechách komplikují jízdu sněhové jazyky a uježděná vrstva sněhu. Na dálnicích většinou leží zbytky rozbředlého sněhu. Potíže mají zejména kamiony, kvůli nepřízni počasí ráno nejely ani některé vlaky. Silničáři v regionu kvůli zhoršené situaci uzavřeli šest silnic druhé a třetí třídy, které zapadly sněhem. Řidiči neprojedou u Doubravčice, Českého Brodu, Kouřimi, Horních Krut a v úseku Břežany-Libodřice na Kolínsku a dále u Kounic na Nymbursku, informovalo ČTK Ředitelství silnic a dálnic.

Dispečer kutnohorské správy a údržby silnic ČTK řekl, že se na odklízení silnic pracuje. Kdy budou zprůjezdněny, podle něj zatím nelze odhadnout.

15.12.2010 16:24 | 16:24 Kalamita i v zahraničí

Husté sněžení, které je dnes zvláště intenzivní v Česku, Německu a Rakousku, si během dne několikrát vynutilo dočasné uzavření německé dálnice A17 mezi saskou metropolí Drážďany a českou hranicí ve směru na Prahu. V současnosti je ale dálnice znovu průjezdná. Na východě Německa si sníh vyžádal řadu dopravních nehod. Obdobná situace se vytvořila také v Rakousku, kde na dálnicích vázla doprava.

Foto: Momentka ze sněhobílého Mnichova

15.12.2010 16:32 | 16:32 Pražský okruh komplikuje nehoda i sníh

Dopravu na Pražském okruhu dnes před polednem zablokovala nehoda dvou kamionů a dodávky. U obce Jesenice byla dálnice ve směru na D5 průjezdná jen v levém pruhu. V průběhu odpoledne se podařilo vraky aut odstranit, dopravu ale nadále komplikuje husté sněžení a vrstva sněhu na komunikaci, řekl ČTK dispečer Centra řízení dopravy Rudná.

15.12.2010 16:44 | 16:44 Silnice Karlovarského kraje stále uzavřeny

V Karlovarském kraji vítr spolu s novým sněhem vytváří nadále na silnicích sněhové jazyky i závěje. Několik vozovek, především v Krušných horách, je proto stále uzavřeno. Normální provoz je už v regionu na železnici.

Uzavřeno je v současnosti deset úseků silnic, a to Neklid - Boží Dar, Boží Dar - Rýžovna, Boží Dar - Zlatý Kopec, Háj - Jindřichovice, Přebuz - Rolava a Přebuz, Sitiny, Jankovice, Nezdice - Loučky a Nové Hamry - Jelení. Silničáři je postupně uvolní, až vítr přestane vytvářet závěje.

Podle Horské služby Krušné hory lze považovat situací za kalamitní a proto záchranáři nabídli pomoc policii při vyprošťování ve sněhu uvězněných posádek automobilů. Náčelník Horské služby Miroslav Güttner uvedl, že jich uvízlo v závějích už několik. "Nemůžeme vyprostit ze sněhu přímo automobily, ale lidi alespoň dopravíme na sněžných skútrech do tepla," řekl.

15.12.2010 16:50 | 16:50 Sněhové jazyky komplikují dopravu na Plzeňsku

Celý den ve středu silničáři v Plzeňském kraji bojují se závějemi a sněhovými jazyky, které na silnicích v celém kraji vytváří vítr. Na některých místech stále sněží, až na dvě lokální silnice na jižním Plzeňsku jsou všechny komunikace sjízdné.Řidiči by měli jízdě věnovat maximální pozornost, řekli ve středu ČTK dispečeři jednotlivých správ a údržeb silnic v kraji. V kraji se stala i řada nehod.

"Jsme v terénu prakticky od úterních 22:00 a neustále projíždíme silnice. Za chvíli se zas zafoukají. Nejhorší situace je v severní části okresu," řekl dispečer rokycanských cestářů.

15.12.2010 17:05 | 17:05 Liberecko už je průjezdné, některé vlaky však stále nejezdí

Přívaly sněhu a silný vítr zkomplikovaly život i v Libereckém kraji. V průběhu dne se ale situace postupně uklidnila, většina komunikací už je nyní průjezdných.Teploty ale mají v noci klesnout až k 16 stupňům pod nulou, silnice budou namrzat, řekl ČTK hlavní dispečer Krajské správy silnic Libereckého kraje Pavel Pospíšil.

Sníh zkomplikoval i železniční dopravu. Vlaky nyní stále nejezdí na na trati z Dolní Řasnice do Jindřichovic pod Smrkem, kde se obnovení provozu předpokládá ve čtvrtek ráno. Omezen je provoz na trati Turnov - Liberec, kde se kvůli omezené možnosti křižování vlaky zpožďují. Ostatní spoje byly obnoveny.

15.12.2010 17:10 | 17:10 Sníh komplikuje i rozpočty. Zlín zaplatil už 15 miliónů

Silničáře ve Zlínském kraji stála údržba vozovek druhé a třetí třídy od října do konce listopadu 15 milionů korun. Letošní zima je tak zatím náročnější než minulá, i když loni se první sníh objevil už v polovině října. Liší se i náklady na zimní údržbu vozovek, kdy letos činí 15,009 milionu korun a před rokem to bylo 7,285 milionu Kč.

 "Vedle nákladů na posyp a pluhování představují nemalou část z této částky organizační přípravy zimní údržby a stavění zásněžek u silnic," uvedl provozně-technický náměstek Ředitelství silnic Zlínského kraje Radek Berecka.

 Vývoj počasí v první polovině prosince ukazuje, že vysoké náklady na zimní údržbu silnic si vyžádá i poslední měsíc v roce.

15.12.2010 17:17 | 17:17 Pardubicko: 30 nehod a ve čtvrtek až minus 20

V Pardubickém kraji se během odpoledne utišil vítr a sněhové jazyky se tvoří jen ve výše položených oblastech. Problémy mají kvůli přibývající vrstvě sněhu auta i kamiony. Hasiči zasahovali do pozdního odpoledne u 30 dopravních nehod. ČTK to řekla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

V kraji se nyní opět ochlazuje. Ráno cestáři očekávají teploty od minus 20 do minus 14 stupňů Celsia. Přitom účinnost chemického ošetření se při nízkých teplotách snižuje, hrozí proto, že i se na hlavních tazích bude tvořit hlavně na mostech a v lesních úsecích náledí.

"Máme připravenou variantu posypu směsi soli s pískem, aby neměly problémy hlavně kamiony," řekl Cvrkal.

15.12.2010 17:38 | 17:38 Osady v Krušných horách odřízl sníh

Malé osady, ale i celé obce v Krušných horách odřízlo silné sněžení posledních dní od světa. Silničáři bojují o udržení průjezdnosti na hlavních silnicích, ty vedlejší musejí počkat. I když jsou místní na podobné kalamity zvyklí, musí na Rýžovně, Zlatém Vrchu nebo Přebuzi řešit, jak dostat děti do škol a jestli vydrží zásoby potravin.

Podle náčelníka Horské služby pro oblast Krušných hor Miroslava Güttnera jsou odřízlé osady i samoty v okolí Božího Daru a Klínovce. "Od rána tady fouká a sněží na plné pecky. Kolega jel před chvíli na Klínovec, projela tam fréza a po chvíli už to není vidět. Je problém tam vyjet i skútrem," popsal Güttner.

Vítr vytváří na hřebeni hor až dvoumetrové závěje a vjet na vedlejší silnice je prakticky nemožné, protože je od hlavní oddělují mnohdy až metr a půl vysoké bariéry sněhu.

 

15.12.2010 18:04 | 18:04 Kvůli sněhu nejezdí šest železnic

Kvůli sněhové kalamitě se v Česku nadále nejezdí na šesti regionálních železnicích. Vlaky nejezdí v úseku Řasnice - Jindřichovice pod Smrkem, Mladá Boleslav - Mělník, Malešov - Kutná Hora, Straškov - Zlonice a nově také jihočeská trať Dívčice - Netolice a v Ústeckém kraji malá trať Vejprty - Cranzahl, řekla před 18:00 ČTK regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Letiště Praha podle mluvčí Michaely Lagronové nápor sněhu zatím zvládá. Odmrazování letadel a úklid ranveje ale letadla zpožďuje, výjimkou nejsou půlhodinové až hodinové odklady startů

15.12.2010 18:28 | 18:28 Horské obce mají naději, sněžení by mělo polevit

Předpověď počasí na další dny vypadá pro horské obce docela slibně. Ve větším rozsahu by mělo v Krušných horách sněžit až v pátek ráno, odhadují předpovědní modely Českého hydrometeorologického ústavu.S přívaly sněhu bojují i Vejprtyv na Chomutovsku. V třítisícovém městečku na hřebeni Krušných hor napadlo za noc totiž přes 40 centimetrů sněhu a všechny silnice směrem rázem zafoukal silný vítr. Zprůjezdnit se je dařilo vždy jen na chvíli.Někde je k ramenům, tedy metr dvacet, metr třicet sněhu, které pak musíme prorážet šípem nebo frézou, ale stejně je to trochu marná práce. Jakmile zafouká, je to zpět," řekl místostarosta Vejprt.

15.12.2010 19:27 | 19:27 Česko stále zasypává sníh

Na většině území ČR stále sněží, místy od úterý napadlo až půl metru sněhu. Jízdu komplikují sněhové jazyky a uježděná vrstva sněhu. Potíže mají zejména kamiony. Kromě neprůjezdných železničních úseků mají vlaky na dalších tratích problémy například se zavátými výhybkami, které je nutné projet sněhovou frézou, a nabírají zpoždění. Tam, kde je to možné, nasadily České dráhy náhradní autobusovou dopravu, v některých úsecích jsou ale neprůjezdné i silnice.

15.12.2010 19:30 | 19:30 Na Ruzyni nepřiletělo osm letadel

Na letišti v pražské Ruzyni bylo zrušeno celkem osm příletů a osm odletů. Do Prahy nepřilétla letadla z Vídně, Mnichova, Düsseldorfu, Paříže, Dublinu, Amsterdamu a Kodaně. "Ke zrušení letů došlo kvůli situaci na zahraničních letištích," uvedla Lagronová.

15.12.2010 20:28 | 20:28 Několik vozovek v Krušných horách je uzavřeno

V Karlovarském kraji vítr spolu s novým sněhem vytváří nadále na silnicích sněhové jazyky i závěje. Několik vozovek, především v Krušných horách, je proto stále uzavřeno. Normální provoz je už v regionu na železnici. Uzavřeno je v současnosti deset úseků silnic, a to Neklid - Boží Dar, Boží Dar - Rýžovna, Boží Dar - Zlatý Kopec, Háj - Jindřichovice, Přebuz - Rolava a Přebuz, Sitiny, Jankovice, Nezdice - Loučky a Nové Hamry - Jelení. Silničáři je postupně uvolní, až vítr přestane vytvářet závěje.

15.12.2010 20:52 | 20:52 Sněhová kalamita řádí i v sousedních zemích

Řidiči by měli být trpěliví i při průjezdu Rakouskem. Kalamitní situace se vytvořila hlavně na východě země. Na Jižní dálnici A2 z Vídně na Štýrský Hradec se v některých úsecích auta dokázala prodírat sněhovou nadílkou jen krokem, u Vídně tato situace vznikla na úseku dlouhém 25 kilometrů. Servisní služba autoklubů vyprošťovala mnoho vozidel, dalším v mrazu selhaly akumulátory a vůbec nenastartovaly.

Potíže mají ale i regiony na severu a západě alpské republiky. Na Západní dálnici z Vídně na Linec uvízla v chumelenici dodávka a jejího řidiče, který vystoupil, srazilo jiné auto. Osmatřicetiletý muž byl s těžkým zraněním odvezen do nemocnice. Kvůli vzedmuté hladině Moravy je uzavřen hraniční přechod s přívozem na Slovensko u obce Angern.

15.12.2010 21:40 | 21:40 Letecké spoje v Německu nabírají zpoždění

Husté sněžení, které je ve středu zvláště intenzivní v Česku, Německu a Rakousku si během dne vynutilo mnoho dopravních nehod, leteckých komplikací i umrtích. Zpoždění nabírají v Německu opět i letecké spoje. Nejhorší je situace v Sasku, které sousedí se severozápadem Čech. Mnoho letů ve středu bylo zrušeno nebo startovalo se zpožděním na letištích v Mnichově, Drážďanech a Lipsku.

Související