Okresní soud v Příbrami zablokoval účty kontroverzního podnikatele a fotbalového bosse Jaroslava Starky a FK Marily Příbram. Učinil tak v souvislosti se zajištěnými směnkami uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře za více než 47 milionů korun. Starka, jenž směnky vypsal, závazek zpochybňuje. O zahájení exekučního řízení informoval mluvčí příbramského soudu Miloslav Boudník.

"V okamžiku, kdy rozhodnutí nabude právní moci, tak se peníze odepíší a budou vyplaceny na účet oprávněného," uvedl Boudník. Oprávněným je v tomto případě Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který podal návrh na zahájení exekučního řízení.

Starka se proti rozhodnutí příbramského soudu může odvolat. Řekl, že rozhodnutí zatím neviděl, a tak se k němu nemůže vyjádřit. "Soudní řízení jsem prohrál a respektuji samozřejmě zákon," uvedl Starka k vývoji v případu.

Exekuce má být provedena přikázáním pohledávky z účtu, otázkou ale je, kolik peněz na účtech zůstalo. "To samozřejmě dopředu nevíme," poznamenal Boudník. Starka také podle médií nevlastní žádnou nemovitost, u všech figuruje jméno jeho manželky.

Chronologie případu podnikatele Jaroslava Starky od jeho zatčení v roce 2006
(text pokračuje pod boxem)

14. listopadu 2006 - Policisté zadrželi sedm mužů podezřelých z únosu a smrti Lamberta Krejčíře - otce uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Byl mezi nimi i Jaroslav Starka, který byl před několika lety také obviněn z únosu italského šéfa zkrachovalé Union banky Giuseppe Roselliho.

15. listopadu 2006 - Starka a dalších šest mužů byli obviněni z trestných činů zbavení osobní svobody a loupeže.

16. listopadu 2006 - Soud uvalil na Starku vazbu, kromě něj skončilo ve věznici dalších pět mužů.

22. ledna 2007 - Starka skončil ve vězeňské nemocnici. Soud nařídil jeho převoz z vazby kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu.

6. února 2007 - Starka byl propuštěn z vazby na kauci osm milionů korun.

28. května 2009 - Jihoafrické úřady opakovaně zadržely Starkova advokáta Kramariče kvůli jeho údajné snaze ovlivnit výpověď uprchlého Radovana Krejčíře. Poté byl propuštěn na kauci.

19. října 2009 - Vrchní soud v Praze pravomocně rozhodl, že Starkova firma FK Marila Příbram musí zaplatit směnku na 44 milionů korun, zabavenou v domě Radovana Krejčíře.

18. března 2010 - Pražský vrchní soud potvrdil předchozí verdikt středočeského soudu o tom, že Starka musí zaplatit i druhou směnku na zhruba 3,2 milionu korun pocházející z domu Radovana Krejčíře.

8. listopadu 2010 - Stát podal soudu návrh na zahájení exekuce Starkova majetku.

16. listopadu 2010 - Příbramský okresní soud rozdělil návrh na zahájení exekučního řízení se Starkou a FK Marilou Příbram do dvou samostatných případů.

3. prosince 2010 - Příbramský soud podruhé vrátil k doplnění návrh na exekuci Starkova majetku. Důvodem byly formální nedostatky.

15. prosince 2010 - V souvislosti se zajištěnými směnkami Radovana Krejčíře okresní soud v Příbrami zablokoval účty Starky a FK Marily Příbram.

Platnost platebních rozkazů na 44 milionů a zhruba 3,2 milionu v minulosti potvrdil Vrchní soud v Praze. Směnky policie našla v Krejčířově domě, spravováním obstaveného majetku uprchlého podnikatele byl pověřen ÚZSVM. Směnečný platební rozkaz na zaplacení 3,2 milionu s příslušenstvím vydal Krajský soud v Praze v březnu 2006, platební rozkaz na zaplacení 44 milionů v prosinci 2006. Vrchní soud pak potvrdil jejich platnost.

Starka kvůli rozhodnutím podal dovolání k Nejvyššímu soudu a požádal o odklad placení. V odvolání, kterým se v březnu zabýval Vrchní soud, Starkův právník uvedl, že usnesení pražského Vrchního státního zastupitelství o zajištění Krejčířova majetku z 15. ledna 2003 se na směnku nevztahuje. Odvolací senát byl ovšem názoru, že usnesení se vztahuje na veškerý Krejčířův majetek, tedy i na směnky. Starka také tvrdí, že vypsané směnky měly zajišťovat případné budoucí pohledávky, závazky však prý nikdy nevznikly.

Krejčíř, který je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy, policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce ve vile v Černošicích. Od dubna 2007 pobývá v JAR, kam přicestoval na falešný pas.

Související