Stopou v případu zmizení devítileté Anny Janatkové by mohl být neznámý muž, který byl v den zmizení Aničky viděn v pražské Troji s děvčetem podobným Aničce. V pořadu České televize Na stopě to ve středu řekla mluvčí policie Andrea Zoulová, více nových informací o případu však nezaznělo. Otec Aničky Miloš Janatka proto požádal veřejnost o pomoc při hledání tohoto muže. Anička je nezvěstná přes dva měsíce, policie nic bližšího nesdělila ani k takzvané rakouské stopě.

"Poblíž ulice Nad Trojou byla spatřena dvojice muže a blonďaté dívky. Potřebujeme určit, jestli to byla Anička, nebo ne," poprosil ve středu v přímém přenosu Janatka veřejnost o případné další informace k případu. Pražská policie už v souvislosti se zmizením Anny stíhá jednačtyřicetiletého muže. Je vyšetřován na svobodě, soud neakceptoval návrh na uvalení vazby. Bezdomovec, který se v den zmizení Aničky v místě pohyboval, se k ničemu nepřiznal, kriminalisté proti němu mají jen nepřímé důkazy.

Policie nesdělila více informací ani k takzvané rakouské stopě. Po děvčeti totiž začali v prosinci pátrat i rakouští kriminalisté, rakouská média zveřejnila snímky a popis ztraceného dítěte. "Jednalo se opravdu o administrativní úkon, který je naprosto zcela běžný," řekla ve středečním vysílání Zoulová, a vyvrátila tak spekulace, že by stopy vedly do Rakouska.

Devítiletá Anna Janatková se ztratila letos 13. října cestou ze školy v pražské Troji. Její rodiče už dvakrát vystoupili s výzvou, na třiapůlmilionovou odměnu zatím nikdo věrohodný nezareagoval. "Jednalo se z 99 procent o senzibily," uvedl Janatka. Policisté začali v této souvislosti prověřovat dva případy vydírání rodičů Aničky.

V ČR se ročně pohřešuje několik tisíc dětí, drtivá většina se však najde. Zpravidla totiž jde o útěky z domova nebo z diagnostických ústavů. Počet pohřešovaných dětí však v posledních letech prudce narůstá. Zatímco v roce 2000 jich policisté hledali 5500, loni to už bylo téměř 9000.

V souvislosti se zmizením Aničky se začalo hovořit také o možné elektronické ochraně dětí. Na český trh v současnosti vstupuje satelitní navigace určená k monitorování dětí, která vypadá jako hodinky. Eticky je však podobná ochrana značně problematická.

Související