Kvůli aféře kolem odcházejícího ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) se začíná rozdmýchávat i spor mezi stranami vládní koalice. Věci veřejné (VV) ve čtvrtek dopoledne při mimořádném tiskovém briefingu vyzvaly premiéra Petra Nečase (ODS), aby se po skončení nezbytných jednání Evropské rady co nejdříve vrátil a začal celou věc řešit.

"Situace je velmi naléhavá," uvedla místopředsedkyně VV Karolína Peake a poukázala na fakt, že již na příští úterý je svolána mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, na které se opoziční sociální demokraté a komunisté pokusí kabinetu vyslovit nedůvěru.

Nečas: Kam bych asi jel z Bruselu...

"Jsme přesvědčeni, že přítomnost premiéra v ČR může situaci uklidnit," dodala Peake. Věci veřejné chtějí iniciovat koaliční jednání o dalším postupu. Nečas by se podle plánu měl z jednání v Bruselu vrátit až v pátek odpoledne. Mluvčí vlády oznámil, že poté se může koaliční schůzka uskutečnit.

"Myslím si, že ta atmosféra je zbytečně zhysterizovaná," podotkl premiér při návštěvě v Bruselu. "Kam bych asi jel z Bruselu," řekl hned několikrát za sebou Nečas českým novinářům na otázku, co říká o výzvě k návratu do Prahy. "Kam asi myslíte, že pojedu, až tady skončí jednání... K překvapení asi pojedu do Prahy," doplnil.

Pro Věci veřejné je vyřešení kauzy velmi důležité - boj proti korupci byl jedním z pilířů jejich předvolebního programu a vetkly ho i do označení středopravicové vlády. Podle místopředsedkyně strany je eliminace korupce klíčovým pilířem další spolupráce s vládními stranami. ČSSD na ně proto tlačí, aby při nadcházejícím hlasování zvedly ruku pro vyslovení nedůvěry.

"Je to vnitřní záležitost ODS. Premiér Petr Nečas, který je i předsedou ODS, má naši plnou důvěru, že tu situaci zvládne, byť chápeme, že to ve své straně nemá lehké, ale nechceme žádným zásadním stanoviskem mu tu situaci ztěžovat," reagoval na výzvu VV místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Nečas o problémech měsíce věděl

ČSSD pro vyvolání prvního hlasování o nedůvěře Nečasova kabinetu má několik důvodů. "My jsme přesvědčeni o tom, že není možné celou věc vyřešit pouze rezignací ministra Drobila vzhledem k tomu, že předseda vlády byl o celé kauze informován, věděl o ní minimálně od poloviny října a žádným způsobem personálně nezasáhl," uvedl úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Bývalý šéf SFŽP měl od října dvakrát žádat o přijetí na Úřadu vlády a požadovat nasazení agentů BIS k prošetření všech podezření.

Vláda podle Sobotky nemá žádné protikorupční mechanismy a neví, zda k podobným situacím jako na Státním fondu životního prostředí nedochází i jinde.

Šéf krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) už také vyzval Nečase k rezignaci, pokud nesdělí, co podnikl proti údajné korupci na fondu životního prostředí. Podle poslance Jeronýma Tejce (ČSSD) by se policie měla zaměřit při vyšetřování také na podezření, zda premiér neporušil oznamovací povinnost.

Dalším důvodem pokusu o vyslovení nedůvěry jsou podle Sobotky indicie týkající se financování ODS z peněz Státního fondu životního prostředí. Za Nečasovy vlády podle něho přicházejí do různých vysokých pozic podnikatelé nebo lidé, kteří reprezentují vlivové skupiny v ODS. "Tito lidé vnímají úřady jako kořist," uvedl Sobotka, který pokládá kauzu za pokus ministerstva životního prostředí "vydojit" fond.

Opozice, sociální demokraté a komunisté, má v dolní komoře menšinu 82 hlasů. Proto již ve středu vyzvala ČSSD vládní Věci veřejné, aby dostály svým předvolebním slibům tvrdého boje proti korupci a také zvedly ruku pro vyslovení nedůvěry.

Podle Jeronýma Tejce (ČSSD) ale nejmenší vládní partaj kabinet podpoří kvůli "politickému handlu", výměnou za tento krok nebude premiér Nečas bránit výměně policejního prezidenta, jak požaduje ministr vnitra.