Cenu Michala Velíška za statečnost při záchraně lidského života získali letos manželé Lucie a Michal Kučerovi ze Slánska. Zachránili svou tetu, kterou napadl a pobodal její přítel. Veřejnost v internetovém hlasování vybírala z pěti nominovaných. Televizního střihače Velíška zastřelil v roce 2005 muž, před kterým bránil mladou ženu.

Asi před rokem navštívili manželé Kučerovi svou příbuznou, protože měli strach, že je v nebezpečí kvůli jejímu příteli, který ji už dříve napadl. Když k ní přijeli, přítel byl u tety. Navzdory jejich přítomnosti tetu napadl nožem. Michal Kučera však násilníka svalil na zem a Lucie zavolala lékařskou pomoc.

Udělované ocenění je součástí projektu "Hrdinové mezi námi", který byl zahájen pod záštitou Velíškovy vdovy Ivy v létě 2007. Jeho smyslem je upozorňovat veřejnost na postoje slušnosti a statečnosti.

Nominace na udělení ceny Michala Velíška mohou lidé každoročně posílat na www.nadace-adra.cz/cz a www.nova.cz. Komise pak zvolí pět nejzajímavějších, které zveřejní, a občané si v internetovém hlasování vyberou "svého hrdinu". Cena se uděluje již popáté.

V minulých ročnících lidé vybrali muže, který bránil zdravotníky v karvinské porodnici před násilníky, nebo čtrnáctiletého chlapce, který vytáhl z rozvodněné řeky čtyřleté dítě. Další ocenění zachránili život těhotné ženě, která ztratila vědomí za volantem, a cyklistu, kterého na přejezdu srazil vlak, a hrozilo mu vykrvácení.

Související