Patříte mezi turisty, kteří když přijedou do Holandska, chtějí ochutnat něco ze „zelené kuchyně“? Tak pozor – nizozemská města mohou zakázat tamním majitelům tzv. coffee shopů, aby vás jako cizince pustili dovnitř. Opatření zamezující vstup do těchto populárních míst lidem, kteří v Nizozemsku nebydlí, je totiž podle dnešního rozhodnutí Soudního dvora EU v souladu s právem Evropské unie, jak o tom informovala ČTK.

Coffee shopy v Nizozemsku jsou populární hlavně díky marihuaně a hašiši, které zde můžete okusit. Ač je obchodování s nimi oficiálně zakázané, země k těmto lehkým drogám vyznává politiku tolerance. Tolerantní už ale přestávají být úřady ke skupinkám hlučných cizinců, kteří sem přijíždějí právě kvůli drogám.

Například nizozemskému městu Maastricht tak před časem došla trpělivost se skupinkami mladých Belgičanů a Němců, kteří okupovali místní coffee shopy. Město vydalo vyhlášku, ve které nařizuje, aby majitelé do svých coffee shopů pouštěli jen Nizozemce. To se majitelům pochopitelně nelíbilo, a tak se obrátili na soud EU v Lucemburku, který však rozhodl, že je vše v souladu s právem unie. Podle Marka Josemanse, jehož coffee shop byl kvůli nedodržování vyhlášky na čas uzavřen, tato vyhláška představuje neodůvodněné nerovné zacházení s občany EU.

Úřady omezení vstupu do coffee shopů ale zdůvodňují bojem proti drogové turistice a všem problémům s tím spjatých, jako je například rušení nočního klidu. A za pravdu jim dává i tribunál, který upozornil na škodlivost všech omamných látek, včetně konopí, jehož prodej je jinde v EU zakázán. „Jelikož je začlenění omamných látek do hospodářského a obchodního oběhu unie zakázáno, nemůže se provozovatel coffee shopu dovolávat svobody pohybu nebo zásady zákazu diskriminace, pokud jde o činnost spočívající v prodeji konopí,“ podotkl soud.

Všem, které tato zpráva zarmoutila, mohou být snad malou vzpruhou novinky z Anglie. Labouristický poslanec a bývalý ministr obrany Bob Ainsworth dnes prohlásil, že všechny drogy, včetně tvrdých, by měly být legálně dostupné. Podle BBC se tak stal nejvýše postaveným politikem, který kdy navrhl legalizaci všech drog. Jeho návrh se však zatím nesetkal s kladnými reakcemi ostatních politiků.

Související