Podmínky

Peníze mají sloužit "dobru"

Hazardní firmy neplatí daně z příjmu, musí však každý rok posílat 6 až 20 procent z výnosů (záleží na jejich výši) na ekologii, sport, sociální sféru, školství nebo jiné veřejně prospěšné účely.

Komu dáme? To je na nás

Firmy si mohou samy vybrat, komu peníze poskytnou. Nejde o málo: loni rozdělily 3,36 miliardy. Musí pouze vše doložit ministerstvu financí.

Podvody bez trestu

HN vypátraly, že peníze často mizí u podezřelých příjemců - až stovky milionů dostávají sdružení, která nevykazují činnost. Vzniká tak podezření, že se vrací zpět do hazardu. Státní úředníci tomu přitom nedokážou zabránit nebo podvody vypátrat a potrestat.

Policistům utekl filmovým skokem ze třetího patra. Jen těsně unikl vězení za uplácení. A za podvody teď může jít až na dvanáct let do vězení.

Ale jinak se automobilovému závodníkovi Romanu Odložilíkovi daří - nejenže vyhrává, ale dokáže si také na drahý koníček sehnat peníze. Jsou to ovšem peníze, které mají jít ve skutečnosti na dobročinné účely. Místo toho končí u usvědčeného úplatkáře: detektivovi, který vyšetřoval jeho rozsáhlé daňové machinace, Odložilík před čtyřmi lety nabídl milion korun.

Příběh moravského závodníka je dalším ze série odhalení HN, kde končí miliardy, které hazardní firmy povinně odvádějí na prospěšné účely. HN už v minulých dnech podrobně popsaly, jak část peněz často mizí v neprůhledných sdruženích - a stát tomu nedokáže zabránit.

Kultura. Vlastně ne - rallye

Odložilíkovi přitekly peníze přes olomoucké občanské sdružení Dambraco. Loni dostalo od společnosti Auto Games, provozující výherní automaty, 10 milionů. Sdružení vzniklo teprve loni v září, nemá webové stránky a nikde nezveřejňuje kontakty na své zástupce. Teprve po dlouhém pátrání se HN podařilo získat telefon jistého pana Zaťoviče, zakladatele sdružení. Zaťovič tvrdí, že o Odložilíkově minulosti nic nevěděl. "I pro mě je to novinka," říká. Závodník ho prý sám oslovil a představil mu svůj plán - startovat s novým typem vozu.

A Zaťovičovo sdružení prý získalo 10 milionů stejně jednoduše - požádalo několik firem, ale pouze Auto Games příspěvek schválilo. Kromě Odložilíka mělo sdružení podpořit také školku, lyžařské centrum, účast sportovců na extrémním běžkařském závodu nebo českou posádku na Rallye Dakar.

Z oficiálních dokumentů, které hazardní společnosti posílají na ministerstvo financí, nic takového nelze vyčíst. Stojí v nich jen strohé oznámení, že peníze šly na "provozní náklady". A ani v kolonce o účelu dotace nenajdete jediné slovo o podpoře rallye, peníze totiž podle zápisu putovaly na kulturu.

Na druhou stranu zákon nezakazuje, aby odsouzení lidé dostávali dobročinné odvody z hazardu. Jenže je tady ještě jasný obecný trend - odstřihnout od veřejných peněz osoby, které porušovaly zákony. Například firmy usilující o zakázky musejí dokazovat, že nikdo z jejich šéfů nebyl odsouzen. Nečasova vláda také chce schválit nový zákon o trestání firem - jedním z postihů má být přitom i stop grantům a dotacím.

HN se několik dní snažily s Odložilíkem spojit přes organizátory závodů, sportovní novináře a závodní stáje. Marně.

Čtyřicetiletý Odložilík patří k nejlepším českým jezdcům. Letos vyhrál například závody v jihočeském Pačejově nebo Rallye Lužické hory, dvakrát startoval také v Itálii - jednou nedojel kvůli poruše, podruhé skončil čtvrtý. Jeho soukromý život je však jako detektivka.

Když ho v roce 2006 přišli detektivové zatknout, Odložilík v koupelně svého bytu ve Zlíně nabídl policistovi peníze výměnou za zabavenou aktovku s dokumenty o jeho podnikání. Když mu úplatek nevyšel, uprchl přes balkon.

Jenže se při dobrodružném úprku zranil a policisté ho po dvou dnech našli ve zlínské nemocnici a soudu kvůli uplácení neunikl. "Řekl, že to nechce zadarmo. A na mou otázku, jak tomu mám rozumět, mi nabídl milion," popsal později u soudu detektiv Jaromír Šibut. "Byl jsem vystresovaný," bránil se u soudu Odložilík, sám bývalý policista.

Nakonec měl štěstí. Od prvního soudu odešel s jedním a půl rokem vězení. Odvolací soud mu ovšem trest snížil na čtyřletou podmínku.

Faktury za 23 milionů

Soud kvůli uplácení byl však pouhou předehrou k hlavnímu případu. Detektivové objevili v Odložilíkově účetnictví falešné faktury a obvinili ho z třiadvacetimilionového daňového úniku.

Jednoduše: jeho společnost RP Racing si uměle zvyšovala výdaje, aby pak platila nižší daně. Odložilík však tvrdí, že faktury na fiktivní práce vystavoval patrně jeho známý.

Přede dvěma týdny měli u soudu v Praze vypovídat důležití svědci, kvůli sněhové kalamitě ale z Moravy nedorazili. Znovu si je proto soudkyně Jaroslava Lišková pozvala na polovinu února, kdy by už mohl padnout rozsudek. "Snad už pak budeme moci případ uzavřít," doufá soudkyně.