Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila rating dlouhodobých závazků loterijní společnosti Sazka na stupeň CC, zatímco doposud hodnotila závazky firmy známkou CCC-plus.

Sazka uvedla, že v lednu nebude schopna zaplatit celou částku splatného dluhu, což podle S&P výrazně zvyšuje riziko platební neschopnosti firmy. Oznámila to v pátek agentura Reuters.

"Úpravu ratingu jsme vzali na vědomí. Intenzivně pracujeme na tom, co ratingová agentura doporučuje, tedy na restrukturalizaci finanční zadluženosti," reagoval pro ČTK mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

Loterijní společnost Sazku v pátek čeká "soudný den". Miliardáři Radovanu Vítkovi musí zaplatit čtyři sta milionů korun. Splatná je totiž pohledávka, kterou realitní magnát koupil před týdnem od Raiffeisenbank. A splatná je i větší část další čtyřsetmilionové pohledávky od banky Fortis.

Sazka zřejmě Vítkovi nezaplatí. HN to ve čtvrtek naznačil miliardář a podnikatel Martin Ulčák, který je novým "finančním facilitátorem" Sazky. V překladu – vyjednává s věřiteli a snaží se najít takové řešení, které by zabránilo pádu loterijní společnosti.

ČSTV popírá, že se chce zaručit za dluhy Sazky

Sazka bojuje o přežití. A sportovní svazy, její akcionáři, bojují o majetek. Českému svazu tělesné výchovy, majoritnímu vlastníkovi loterijní společnosti, hrozí, že přijde o Sazku samotnou, pokud ji pohltí věřitelé. Svaz může ale také přijít o možnost nakládat svobodně se svým majetkem.

Objevují se totiž návrhy, že za dluhy Sazky by se měl svaz zaručit svým majetkem. Podle informací HN měl o garancích za Sazku jednat ve čtvrtek výkonný výbor ČSTV. Zasedání se však nakonec neuskutečnilo. "Nejspíše proto, že několik lidí z výboru bylo zrovna ve Špindlerově Mlýně na představenstvu Skiareálu," přemítá Ivan Hašek, předseda fotbalového svazu.

Právě Skiareál Špindlerův Mlýn, areál na pražském Strahově či v Brandýse nad Labem by mohly posloužit jako zástava, jestliže by tímto způsobem chtěl ČSTV Sazce pomoci. "O tom nic nevím. Samozřejmě bych byl proti tomu, aby se majetek ČSTV dával do zástavy a ocitl se tak v ohrožení," říká Hašek. Jestli chtěl něco takového opravdu provést, ví asi jen šéf svazu Pavel Kořan. Ten ale nakonec v pátek v rozhovoru pro ČT24 uvedl, že čtvrteční schůzku svolával "z úplně jiného důvodu".

V pátek pak Kořan pro Rádio Česko prohlásil, že o tom, že by se za Sazku celý ČSTV spolu s dalšími sportovními svazy svým majetkem zaručily, se prý neuvažuje.

Šéf ČSTV: Sazka je zdravá

Navzdory problémům s dluhy, ale Kořan za Sazkou stojí, jak uvedl pro Rádio Česko. „Jsem přesvědčený o tom, že Sazka je z provozního pohledu zdravou společností, k dnešnímu dni vydělala víc než 1 miliardu 256 milionů korun. Takže to je fungující společnost. Problém je a abnormální dluhovou služnou, ale tam se dá najít i v dlouhodobém horizontu řešení," řekl ve vysílání Kořan.

Za současnými problémy Sazky mohou podle něj stát i samy věřitelské banky tím, že začaly své pohledávky prodávat. 

Aleš Hušák má podle Kořana důvěru akcionářů. „Znám pana Hušáka jako velmi schopného manažera a mou důvěru i většiny členů statutárních orgánů svazu tělesné výchovy stále má, i přes obrovské tlaky, které jsou na mne z nejrůznějších kruhů vyvíjeny." 

Angažmá podnikatele Radovana Vítka bere Kořan jako důkaz, že „je Sazka zachranitelná a že je to provozně ekonomicky zdravá společnost." „Neradi bychom se ale dělili o akcie, protože Sazka je pro nás stále významným a perspektivním zdrojem pro financování sportu," dodal na adresu Vítka Kořan.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru