Vládní koalice se v pátek večer sešla k důležitému jednání vyvolanému korupční kauzou kolem ministra životního prostředí Pavla Drobila. V uplynulých dnech totiž vyšlo najevo, že premiér Nečas o případu věděl již několik týdnů, ale nijak nezasáhl. Již před samotnou schůzí koalice se sešlo grémium ODS, které se na celou diskuzi připravovalo.

Po dvou hodinách bylo mimořádné jednání kolem osmé hodiny večerní ukončeno údajně z časových důvodů a pokračovat má v neděli v 15:00. Oproti původnímu plánu se politici nezúčastnili ani tiskové konference s novináři, před které předstoupil pouze mluvčí vlády Jan Osúch.

"Toto bude vyřešeno, jinak nemá cenu říkat, že bojujeme proti korupci. Zásadně chceme znát osobní názory premiéra a potvrzení, že se tuto kauzu nikdo nebude snažit zametat pod koberec," vyjádřil se před koaličním jednáním ministr vnitra Radek John.

"Platí obecná povinnost, že když se dozvíte o trestném činu, musíte ho ohlásit. Já jsem se ožádném trestném činu nedozvěděl", hájil se před schůzí koalice Petr Nečas. Premiér kvůli jednání zrušil svou cestu do Afghánistánu, kde chtěl navštívit české vojáky. Pokládá za důležitější uklidnění vztahů v koalici.

Nečas se po svém příletu z Bruselu údajně sešel na mimořádné schůzce s policejním prezidentem Oldřichem Martinů. Podle informací serveru euro.cz řešili nové a velmi závažné informace v kauze údajné korupce ve Státním fondu životního prostředí.

Podle téhož serveru navíc o údajné korupci věděl i ministr vnitra Radek John, a to dokonce dřív než Nečas.  John se měl s tehdejším šéfem Státního fondu životního prostředí Liborem Michálkem sejít už na přelomu října a listopadu, zatímco o schůzku s Nečasem žádal Michálek až 12. listopadu.

Odvolaný šéf fondu Libor Michálek si v minulosti skrytě nahrával ministra životního prostředí Pavla Drobila a jeho poradce Martina Knetiga při nekalém korupčním jednání. I zpětně trvá Michálek na tom, že postupoval správně. "Optimální scénář je, aby pánové přiznali chybu a stáhli zpět mé odvolání," říká.