Prezident republiky Václav Klaus soudí podle veřejně publikovaných informací, že v případu ministra Pavla Drobila spíše pochybili lidé kolem něho, než sám ministr. Prezident to uvedl v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny (LN). Řekl také, že Petr Nečas je "v dané chvíli optimálním premiérem" a že za něj nevidí náhradu.

"Případu Drobil málo rozumím," řekl prezident k údajnému korupčnímu skandálu na ministerstvu životního prostředí. "Z veřejných zdrojů nevím, jestli pochybil on, nebo lidé kolem něho. Spíše si myslím, že platí to druhé," dodal.

Ministerstvo životního prostředí však podle něj "potřebovalo ministra, jako je Pavel Drobil". Kauza podle prezidenta poškozuje nejen vládu, ale celou zemi. "Je to škoda, vláda potřebovala být pevná a jednotná," poznamenal.

Klaus zdůraznil, že vládu podporuje. Musí podle něj "dostat šanci, aby předvedla, co umí". "My jsme ztratili celou první dekádu 21. století a pokračovat takhle dál už není možné," prohlásil. Soudí, že kabinet "musí udělat několik nemilosrdných zásadních kroků". "Jestli je neudělá zase ani tahleta vláda, tak se suneme do bodu nula. Dosud to byly škrty, sice nutné, ale určitě ne žádný systémový krok," uvedl prezident.

Nečas je optimálním premiérem. Náhradu nemáme

Petr Nečas je podle Klause "v dané chvíli optimálním premiérem". "V daných kontextech za něj nevidím náhradu," prohlásil. Některé věci by si zasloužily řešit důrazněji, ale to může být vynuceno situací v koalici, poznamenal prezident.

Ke střetu o místo policejního prezidenta Oldřicha Martinů pak Klaus uvedl, že "podivný mediální atak pana ministra vnitra na policejního prezidenta" se mu zdál něčím, s čím koncepčně nemůže souhlasit. "Jako prezident republiky... musím hájit standardní fungování organizací, musím být proti radikálním revolučním změnám," řekl.

O řešení starých ekologických zátěží si prezident myslí, že by se mělo postupovat "krok za krokem, kde bude velmi pozorně zkoumán každý jednotlivý případ". Hrozí totiž "strašlivé nebezpečí, že se do toho schovají věci, které do toho vůbec nepatří." Zabalit celou zakázku do jednoho veletendru podle Klause přináší hrozbu, že "cena za ekotendr bude neskonale vyšší, než by mohla být, kdyby se to řešilo jednotlivě".

Na dotaz redaktorů k dostavbě Temelína, u které se bude rozhodovat mezi zájemci z USA, Francie a Ruska, prezident řekl, že obavy z ruské firmy považuje za nesmyslné. "Jako občan a ekonom se bojím každé velké firmy, ať přichází z kterékoliv části světa," podotkl Klaus.

Klaus rovněž varoval před řešením starých ekologických zátěží formou jednoho obřího tendru. Prezident si myslí, že vláda podceňuje hrozbu arbitráží kvůli tříletému dodatečnému zdanění solárních elektráren.

Podle Klause má jistou platnost argument, že stát má právo na svém území uvalit daň, jakou chce. "Tento argument samozřejmě jistou platnost má a budu přát všem právníkům státu, aby to takhle bylo interpretováno. Já si pouze nejsem jist, že se to takhle snadno vyhraje," poznamenal.

K ustavení velké koalice v Praze Klaus odmítl hodnotit, zda je či není správné. Situaci přirovnal ke stavu po parlamentních volbách, kdy se nějací partneři domluví na většinové koalici a vítěze voleb tak odstrčí. "Jak to bylo uděláno, bylo uděláno v podstatě racionálním způsobem," uvedl prezident. Dodal, že případné rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení voleb v Praze z tohoto důvodu by musel interpretovat "jako další pokus Ústavního soudu zaujímat politická, a nikoliv ústavněprávní stanoviska".

Euro bude udrženo za každou cenu

Klaus je přesvědčen, že euro a eurozóna se udrží i v budoucnosti. "Já jsem zarputile... přesvědčen, že euro bude udrženo za každou cenu. Za cenu, která všechny, tedy i nás a další nečleny, bude stát strašně moc," prohlásil. Evropská měnová unie však podle prezidenta nemůže dlouhodobě zůstat bez fiskální unie, a ta zase nemůže dlouhodobě existovat bez politické unie. Klaus přitom citoval výrok německého ministra financí Wolfganga Schäubleho, že do deseti let bude evropská politická unie.

Na závěr prezident objasnil svůj postoj k případu žhářů z Vítkova, kdy se podivil výši trestu. "Já si myslím, že pachatele má stihnout tvrdý trest," řekl Klaus. "Spíš protestuji proti tomu, aby soudila ulice, aby soudila média, aby se inscenovaly procesy před televizními kamerami," dodal.

Související