Čtyři obrněné transportéry Pandur II. naloží v neděli vojáci v Česku do velkokapacitního dopravního letounu An-124 Ruslan. Stroje tak budou v pondělí či v úterý v Afghánistánu. Z letiště u Kábulu se pak po vlastní ose přesunou na základnu Shank v provincii Lógar. Posílí tak techniku používanou tamním českým Provinčním rekonstrukčním týmem (PRT). ČTK a Českému rozhlasu to v Kábulu řekl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek s tím, že do ČR se stejným letadlem vrátí čtyři bojová vozidla pěchoty BVP-2.

"Je to dárek k Vánocům. Bude to posílení bezpečnosti našich výjezdových skupin," vysvětlil Picek. Provinční rekonstrukční tým v Lógaru, ve kterém kromě 261 vojáků působí i 11 odborníků ve službách ministerstva zahraničí, má na starosti obnovu oblasti. Vzhledem k neutěšené bezpečnostní situaci už ale například nepoužívá Američany zapůjčené terénní vozy Humwee, které nejsou odolné vůči výbuchu nastražené nálože.

Vojáci již nyní využívají stroje Dingo a Iveco a v poslední době místo původně půjčených Humwee od kolegů z USA přebírají odolnější vozidla MRAP. "Je to půjčka od americké strany. Oni nám zabezpečují i údržbu," řekl generál. Celkem bude mít PRT k dispozici 26 těchto strojů, už nyní vojáci využívají 11 z nich. Zbývající budou k dispozici na jaře.

Několik kusů této techniky bude využívat i tým OMLT, který nyní začíná působit v provincii Vardak. Jeho vojáci už jsou na místě, kam se tento týden přesunuli společně s praporem afghánské armády, který pomáhají cvičit.

Nejvíce mrtvých vojáků NATO od roku 2001

Letos už 700. voják z mezinárodních sil pod velením NATO byl v neděli zabit v Afghánistánu. Alianční mise ISAF podle agentury Reuters bez dalších podrobností oznámila, že vojáka zabila bomba umístěná na silnici na jihu Afghánistánu.

Letošek je co do počtu obětí mezi příslušníky mezinárodních sil v Afghánistánu zdaleka nejhorší od roku 2001, kdy bylo v zemi svrženo fundamentalistické hnutí Taliban.

Od začátku války v Afghánistánu bylo zabito celkem 2270 příslušníků mezinárodních sil. Zhruba dvě třetiny z nich byli Američané.

Související