Meteorologové varují před náledím a ledovkou, kluzko bude v celé ČR nejméně do středy. V noci na pondělí totiž začne pršet a mokré cesty mohou namrzat. Od neděle do pondělí se navíc na severní polovině území mohou tvořit sněhové jazyky, podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) hrozí na horách i závěje.

Ledovka a náledí hrozí v celých Čechách od nedělní noci až do čtvrtečního poledne. Na Moravě pak bude kluzko od pondělí do středy. Náledí, tedy silnější krusta ledu, se tvoří proto, že louže nebo rozbředlý tající sníh při chladných nocích znovu namrzají. Ledovka je pak průhledná ledová vrstva, která se tvoří na vodorovném i svislém povrchu, a to zejména za mrholení nebo mrznoucích srážek. Odborníci proto doporučují zvýšenou opatrnost při pohybu venku, hlavně při jízdě autem.

"Dnes večer, v noci a zítra (v pondělí) dopoledne se při větru zejména na severozápadě a severu ČR budou tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje. Na severozápadě a severu Čech může spadnout pět až 15 centimetrů nového sněhu," uvedli meteorologové. Výstraha platí pro kraj Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský. Pozor by si měli dávat zejména lidé na horách, doporučuje se dbát pokynů horské služby.

Související