Auditoři, kteří v minulých týdnech prověřovali hospodaření ministerstva obrany, upozornili na celkem 54 různých pochybení či neobvyklých okolností týkajících se postupu při výběrových řízeních. Mohli být zvýhodňováni někteří z účastníků tendru. Pět zakázek ministerstva pokládají auditoři za nadhodnocené, celkem přibližně o sto milionů korun. V každém pátém výběrovém řízení na obraně navíc nevyhrála nejlevnější nabídka.

Ministr obrany Alexandr Vondra v pondělí řekl novinářům, že cílem auditů nebylo detailní prošetření všech okolností zakázek. Tím se v závažných případech podle něj bude zabývat až následné další prověřování. Audity Vondra nařídil krátce po svém nástupu do funkce, jejich výsledky má mít k dispozici policie.

"Nákupní systém ministerstva obrany trpí celou řadou obtíží a neduhů. Od zadávání nepřipravených zakázek, přes známky preferování určitých dodavatelů, až po řekněme chladnokrevné obcházení zákona o zadávání veřejných zakázek," řekl v pondělí Vondra.

V současné chvíli je prověřena přibližně polovina zakázek u Správy vojenského bytového fondu (SVBP) a polovina u vojenských ubytovacích správ v Praze, Brně a Pardubicích. Ve všech případech se jednalo o nákup služeb souvisejících s nemovitostmi.

Audit ale neodpověděl na to základní: co bylo v pozadí všech pochybných miliardových zakázek, které provází podezření z korupce a předražených nákupů. Například jak to bylo s nákupem obrněných vozů Pandur nebo španělských letadel Casa, které ministerstvo pořídilo bez výběrového řízení. A navíc přes přostředíka - tedy za vyšší cenu, než se letouny nabízejí na trhu. "Já nechci vstupovat policii do vyšetřování," prohlásil Vondra.

Předražené služby v ubytovnách

Deník Mladá fronta Dnes v pondělí upozornil, že bytový fond loni předražil recepční a úklidové služby na svých ubytovnách o 100 milionů korun. Vedení ministerstva má podezření, že tendry byly zmanipulované, podalo proto trestní oznámení a odvolalo pět úředníků.

Zakázky na úklid ubytoven vypsala vloni na podzim SVBP. Celkový objem dosahoval téměř půl miliardy korun. Ve většině zakázek zvítězily firmy, které nabídly nejvyšší cenu, někdy téměř dvojnásobnou než jejich nejlevnější konkurence.

Další příklad

Vondrův generální sekretář Jan Vylita v pondělí jako příklad ovlivněného výběrového řízení uveřejnil případ, kdy byl osloven jediný dodavatel s odkazem na jeho práva na zařízení výpočetní techniky, přestože hlavním předmětem byla stavební zakázka a informační technologie byla pouze jednou ze subdodávek.

Jednotlivé případy budou dále řešené inspekcí ministra obrany. Pokud se potvrdí, že při nich mohlo dojít k trestnému činu, předají je inspektoři policii.

Armádní zakázky jsou dlouhodobě kritizovány jako neprůhledné a často předražené. Pochybnosti provázejí především nákupy vojenské techniky i zakázky na výstavbu a správu nemovitostí. Pochybnosti vzbuzuje také projekt výstavby nových pavilonů v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

Související