Po několika minutách Věci veřejné opustily jednání K9, které mělo sjednotit koaliční strany před úterním hlasováním o nedůvěře vládě, které vyvolala ČSSD. "Nehodláme přistupovat na ultimativní požadavky ODS," řekla HN šéfka poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí.

Špičky nejmenší koaliční strany reagovaly na prohlášení premiéra a šéfa ODS Petra Nečase, který prohlásil, že strany musejí hlasovat jednotně ohledně vyslovení důvěry i nedůvěry vládě. "Jiný postup by byl flagrantním porušením koaliční smlouvy," řekl po jednání grémia ODS Nečas.

"Je povinností koalice bez jakýchkoli podmínek a jakýchkoli dodatečných požadavků dodržovat koaliční smlouvu a odmítnout vyslovení nedůvěry vládě složené ze tří koaličních stran," řekl Nečas. Připomněl, že v koaliční smlouvě se strany zavázaly po celé volební období postupovat jednotně a v plném počtu svých poslanců při hlasování o vyslovení důvěry či nedůvěry vládě.

Lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných měli debatovat o korupční aféře odstupujícího ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). Na výsledku jednání záviselo to, zda nejmenší vládní strana podpoří vlastní kabinet.

Představitelé ODS a TOP 09 zopakovali, že v úterý vládu podpoří. Rozpory mezi ODS a VV jsou pro předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga nepochopitelné vzhledem k tomu, že by mohly opravdu vést k zániku koalice. "Toho času nevím, jak se naši drazí kolegové z VV v úterý zachovají. Nejsem prorok, nejsem psychiatr, nejsem to schopen odhadnout," řekl Schwarzenberg. Doufá, že přes noc lidé "trochu vystřízliví".

ODS: Pokud skončí Martinů, musí se obměnit i vedení vnitra

ODS ústy Nečase také VV vzkázala, že spojuje výměnu policejního prezidenta Oldřicha Martinů se změnami ve vedení ministerstva vnitra, které spravuje předseda Věcí veřejných Radek John. Ten o odchod Martinů usiluje.

"Pokud by byla nastolena otázka výměny na pozici policejního prezidenta, strana si nedovede představit, že by se to netýkalo i vedení ministerstva vnitra," řekl Nečas. Ten už dříve HN sdělil, že bude s Johnem jednat i o budoucnosti Michala Moroze, kterého Věci veřejné dosadily na ministerstvo jako náměstka.

Premiér později řekl, že debatu o širších změnách by ODS chtěla, pokud by požadavek na odchod Martinů padl v souvislosti s hlasováním o nedůvěře vládě.

Vláda má ve sněmovně většinu 118 hlasů a teoreticky by  se nemusela obávat. John ale odpoledne zdůrazňoval, že bude záležet právě na večerním jednání, zda poslanci VV vládu podpoří. Věci veřejné zdůrazňují potřebu, aby se kabinet s korupční kauzou spojenou s ministrem Drobilem jasně vypořádala.

Občanští demokraté podle Nečase také jednoznačně odmítají "jakékoliv lživě vytvořené souvislosti mezi Státním fondem životního prostředí (SFŽP) a financováním ODS". V kauze spojené s fondem měl blízký spolupracovník ministra Drobila nabádat šéfa fondu Libora Michálka, aby určité peníze vyvedl ve prospěch ministra a ODS.

Michálek rozhovory nahrál a Drobil je nyní na odchodu z kabinetu. Předtím ale stihl Michálka z čela fondu odvolat a ministr dopravy za Věci veřejné Vít Bárta uvedl, že mu nabídl odpovídající místo v jiném státním fondu. Michálek to odmítl a chce se vrátit do čela SFŽP. "Budeme trvat na důsledném prošetření všech okolností tohoto případu. Nic nechceme a nebudeme zametat pod koberec," řekl Nečas.

Související