Česku bude nadále vládnout kabinet premiéra Petra Nečase. O budoucnosti trojkoalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se rozhodlo na schůzce u prezidenta Václava Klause na Pražském hradě, a po několika hodinách i hlasování o nedůvěře ve sněmovně. Kdy poslanci koalice podrželi vládu.

Nedůvěru jí dnes ve sněmovně vyslovilo pouze 80 přítomných zástupců ČSSD a KSČM. Pro vyslovení nedůvěry byl potřeba 101 hlas. Ze 118 koaličních poslanců chybělo při hlasování pět, z opozičních pak dva zástupci ČSSD.

Samotnému hlasování předcházela zhruba čtyřhodinová debata. Dominovaly jí kritické projevy opozičních poslanců na adresu kabinetu.

Před hlasováním o nedůvěře nebylo zcela jisté, že koalice bude hlasovat jednotně. Situaci totiž už v pondělí zdramatizovaly Věci veřejné, kdy opustily koaliční jednání a hrozilo, že vláda úterní hlasování o nedůvěře neustojí.

Klaus garantem, obsah dohody tajný

Hlava státu dnes vstoupila na poslední chvíli do hry a před hlasováním si na Hrad pozvala představitele koaličních stran. "Všechny tři strany vládní koalice si uvědomují vážnost současné politické a hospodářské situace v ČR a kladou zásadní důraz na to, aby vláda mohla ve stávajícím složení fungovat i nadále," prohlásil prezident.

Předseda VV Radek John pak po jednání poslaneckého klubu oznámil, že jeho strana bude hlasovat proti návrhu ČSSD na vyslovení nedůvěry vládě. John řekl, že není možné žádat po občanech pochopení pro škrty, když se jinde peníze rozkrádají a kvete korupce. Podle něj je třeba obnovit důvěru v právní stát a policii, a proto strana trvá na odvolání policejního prezidenta Oldřicha Martinů.

Zástupci koalice na Hradě uzavřeli dohodu, která má umožnit další fungování vlády a jejímž garantem je prezident Klaus. "Naše důvěra (vládě) je ale limitovaná," řekl John s tím, že bude záležet na naplňování dohodnutých protikorupčních opatření. Některá z nich se podle dohody musí realizovat do konce roku.

Martinů končí, Michálek se vrátí na fond

Hlasování o nedůvěře vyvolala opoziční ČSSD kvůli korupční aféře týkající se ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). Jeho demisi dnes z rukou premiéra Petra Nečase (ODS) už převzal prezident.

Drobil byl ministrem půl roku a stal se prezidentovým oblíbencem. Jeho rezignaci přijal Klaus přesně týden potom, co Drobil odvolal šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka, který nahrávkami upozornil na snahu Drobilova poradce Martina Knetiga vyvést z fondu peníze na další ministrovu kariéru a fungování ODS. Drobil se od Knetiga distancoval. Případ vyšetřuje protikorupční policie.

Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík po hlasování v ČT odmítl jakkoli přiblížit obsah dohody koalice s Klausem. Nicméně z jeho slov vyplynulo potvrzení dřívějších informací, že Oldřich Martinů v čele poliice skončí. A také to, že Michálek se zřejmě vrátí zpět do SFŽP. Zástupce opozice Lubomír Zaorálek v reakci uvedl, že dohoda vlády s prezidentem je netransparentní a vzbuzuje řadu dalších podezření.

Sám Michálek pro ČT uvedl, že má pocit jakoby se politici stále snažili "vyhnout řešení podstaty problému."

Dění kolem hlasování o nedůvěře vládě a kauzy Drobil jsme sledovali ON-LINE:

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
21.12.2010 22:18 | KONEC ON-LINE PŘENOSU

Díky za přízeň a on-line reportáž ze sněmovny končí.

21.12.2010 22:14 | 22:16 Potvrzeno: Vláda přežila

Ověřovatelé hlasování vyhlásili výsledek hlasování o nedůvěře vlády, kteří potvrdili již dříve uvedené výsledky.

Miroslava Němcová konstatovala, že sněmovna nedůvěru vládě nevyslovila a vzápětí ukončila 12. schůzi sněmovny a popřála všem klidné Vánoce.

21.12.2010 21:51 | 22:05 Rozhodnuto, vláda žije dál

Pří hlasování o vyslovení nedůvěry vládě bylo 80 hlasů pro návrh, 113 proti a sedm poslanců bylo nepřítomno. Vláda premiéra Petra Nečase tedy přežila.

21.12.2010 21:42 | 21:49

Po necelých 3,5 hodinách skončily rozpravy poslanců a přijde na řadu hlasování o důvěře vládě, které probíhá jmenovitě po jednotlivích poslancích. Začínat se bude od poslance Ivana Ohlídala a dále se bude pokračovat podle abacedy.

21.12.2010 21:14 | 21:32 Konec řečníků nadosah?

Podle šéfky Parlamanetu Němcové jsou v pořadí vystupujících v tuto chvíli již jen dva poslanci. Jako první Michal Hašek, místopředseda ČSSD, který své vystoupení opírá o některé citáty premiéra Nečase a šéf Věcí veřejných Radka Johna.

Zároveň místopředseda ČSSD vyzval premiéra a vládu, aby se omluvili nejen panu Michálkovi ale i zdravotníkům a dalším státním zaměstnancům, kterým podle něj zhoršili životní úroveň. Podle Haška krize nezačala nyní, ale už v roce 2006, kdy vládu převzala ODS.

 

21.12.2010 21:11 | Pecinův návrat ke kauze

Martin Pecina z ČSSD prošel znovu jednotlivé body a události celého případu tzv. Drobilovy kauzy. V rámci toho kritizoival kroky Johna i Nečase a jejich prohlášení.

Pecina vyzval, aby premiér Nečas uvedl, proč se vpátek setkal s policejním prezidentem Oldřichem Martinů. "Nedovedu si představit, že se v tomto státu podaří vyšetřit kauza, ve které figuruje i premiér. O boji této vlády proti korupci si již nikdo v této zemi nemůže myslet, že ji myslí vážně," uzavírá Pecina.

21.12.2010 20:58 | Příliš hlasitá poslankyně Semelová

Projevy komunistů po intermezzu Bohuslava Sobotky pokračuje. Nejprve vystoupil Stanislav Grospič (KSČM) a říká mj., že zatím opozice není umlčena, kdykoli se vládní koalici bude chtít. Ve své obsáhlé řeči stihl Grospič zkritizovat Klause nebo návštěvu premiéra Bavorska.

Po něm přichází na řadu Marta Semelová (KSČM), podle níž je vláda hrozbou pro Česko. "Odmítáte nést zodpovědnost za tuto kauzu, důvěru tato vláda nepochybně ztrácí," důrazně uvádí. Zároveň ve své kritice nevynechala vládní škrty, zdražování i situaci ve zdravotnictví.

Jeden z poslanců koalice poté ve faktické poznámce vyzval, aby řečnické výstupy byly méně hlasité a důrazné.

21.12.2010 20:25 | 20:21 Bárta

S přednostním právem vystupuje místopředseda Věcí veřejných a ministr dopravy Vít Bárta. "Budeme se snažit přesvědčit veřejnost o tom, že jsme protikorupční vládou," řekl Bárta.

Na jeho slova reagoval Jeroným Tejc, který vyzval Věci veřejné, aby se přejmenovaly na Věci neveřejné.

Vzápětí se David Rath znovu podivil nad tím, že koaliční strany řešili kauzu s prezidentem. Zároveň poukázal na to, že součástí dohody s prezidentem byla i dohoda na odvolání policejního prezidenta Martinů. "Mouřenín posloužil a mouřenín může jít," přirovnal Rath chování stran k šéfovi policie.

K ministru dopravy pak promlouvají ve faktických poznámkách i další poslanci, ale Bárta po svém krátkém vystoupení odešel.

21.12.2010 19:49 | 20:00 Komunisté převzali štafetu

V sérii přihlášených debatérů nejdříve vystoupil předseda KSČM Vojtěch Filip, poté ho vystřídal jeho stranický kolega Miroslav Grebeníček. "...hlasování o důvěře vládě Petra Nečase bude i hlasováním o tom, zda si korupční praktiky necháme líbit. Kéž by alespoň některé z mých slov padly na úrodnou půdu," ukončil projev Grebeníček.

21.12.2010 19:21 | 19:25 Show ČSSD pokračuje

Jiří Paroubek ve svém projevu označil Drobilovu kauzu svým rozsahem jako útok na demokratický režim. Korupce na SFŽP má podle Paroubka "neslýchané, gigantické a monumentální rozměry".

Na Paroubka reagoval šéf VV Radek John, ale vysloužil si jen sérii faktických poznámek od dnes "tradičních" řečníků Ratha, Jandáka, Paroubka a nově se přídal i Martin Pecina (všichni ČSSD).

"Milý Radku. Tím, co jsi dnes udělal, jsi pohřbil Věci veřejné. Ta druhá minuta je děti za vás," řekl Jandák. Paroubek pak dodal, že Johnovi už stejně nikdo nevěří.

Související