Po dnech mlčení dal o sobě vědět jeden z hlavních aktérů údajné korupční aféry na ministerstvu životního prostředí. Exporadce šéfa rezortu Pavla Drobila (ODS), který už podal demisi, rozeslal médiím prohlášení. Martin Knetig v něm tvrdí, že při rozhovorech s odvolaným šéfem Státního fondu životního prostředí Liborem Michálkem si záměrně vymýšlel a mluvil nepravdu.

"Musím zdůraznit, že si mimořádně vážím a vždy jsem si vážil Pavla Drobila jako osobnosti s velkým morálním kreditem a je mi ctí, že jsem mohl působit jako jeho spolupracovník. O to absurdnější a tragičtější je pro mě vznik celé kauzy a moje klíčová role v ní," píše Knetig, který měl údajně tlačit na zmanipulování některých zakázek a vyvedení peněz ze Státního fondu životního prostředí, ze kterých měla být financována Drobilova politická kariéra a pokladna ODS. Michálek si jejich rozhovory ale nahrál.

"Klíčovým nedostatkem pana Michálka byl nedostatečný respekt vůči úřední hierarchii a celkově nízká sociální inteligence, se kterou přistupoval k řešení relativně běžných provozních záležitostí, zejména personálních otázek a externí komunikaci. Právě necitlivou komunikací působil často vztahové napětí, které mělo širší negativní dopady přesahující Státní fond životního prostředí," tvrdí o Michálkovi Knetig.

"S cílem věci změnit jsem se v našich soukromých rozhovorech - v rozporu se skutečností - snažil vyvolat dojem, že má pověření jsou větší, než skutečně byla, že jsem pravou rukou Pavla Drobila, a že mám pověření za něj vyjednávat prakticky cokoliv. S tímto záměrem jsem si vymýšlel a hovořil nepravdy. Neměl jsem v úmyslu jakkoliv porušovat zákon. Přijímám plnou zodpovědnost za to, že v Liboru Michálkovi mohla vzniknout představa, že jsem k němu v našich soukromých rozhovorech mluvil ústy ministra Pavla Drobila. Ten mě k tomu nikdy nevyzval, ani jsme o ničem z toho co je obsahem nahrávek zveřejněných v tisku nemluvili," tvrdí Knetig.

Knetig, který se omlouvá Drobilovi, tvrdí, že Michálkova obvinění jsou nelogická a nepodložená. "K naplnění toho, z čeho podle mých dosavadních informací obviňuje mne a další osoby, vůbec nemohlo dojít z důvodů majících základ ve vnitřních předpisech Státního fondu životního prostředí, dílem se jedná o naprosté smyšlenky," hájí se bývalý Drobilův poradce.

Prohlášení Martina Knetiga

Následky chování mého a Libora Michálka, které v posledních dnech vyvolaly na Státním fondu životního prostředí tzv. korupční kauzu, mne ohromují a mrzí. Poškozují pověst několika lidí a vedou ke společenským škodám. Vznikem celé kauzy jsem zdrcen. Rád bych podal vysvětlení svých motivů. Zdůrazňuji, že mě k tomuto prohlášení nikdo nenutí, je pouze mou vůlí.

Musím zdůraznit, že si mimořádně vážím a vždy jsem si vážil Pavla Drobila jako osobnosti s velkým morálním kreditem a je mi ctí, že jsem mohl působit jako jeho spolupracovník. O to absurdnější a tragičtější je pro mě vznik celé kauzy a moje klíčová role v ní.

Prvotní příčinou vzniku situace, která se nakonec vyvinula nešťastným směrem, je skutečnost, že jsem jako poradce sehrál klíčovou roli při nominaci Libora Michálka do vedení Státního fondu životního prostředí. S panem Michálkem jsem měl velmi dobré a následně přátelské vztahy po období delší než deset let. Jisté nedostatky, se kterými vykonával svou funkci, jsem proto považoval za své osobní pochybení.

Klíčovým nedostatkem pana Michálka byl nedostatečný respekt vůči úřední hierarchii a celkově nízká sociální inteligence, se kterou přistupoval k řešení relativně běžných provozních záležitostí, zejména personálních otázek a externí komunikaci. Právě necitlivou komunikací působil často vztahové napětí, které mělo širší negativní dopady přesahující Státní fond životního prostředí. Tento nedostatek v komunikaci jsem cítil i já osobně, nicméně navenek jsem osobní i profesní schopnosti Libora Michálka vždy hájil.

S cílem věci změnit jsem se v našich soukromých rozhovorech - v rozporu se skutečností - snažil vyvolat dojem, že má pověření jsou větší, než skutečně byla, že jsem pravou rukou Pavla Drobila, a že mám pověření za něj vyjednávat prakticky cokoliv. S tímto záměrem jsem si vymýšlel a hovořil nepravdy. Neměl jsem v úmyslu jakkoliv porušovat zákon. Přijímám plnou zodpovědnost za to, že v Liboru Michálkovi mohla vzniknout představa, že jsem k němu v našich soukromých rozhovorech mluvil ústy ministra Pavla Drobila. Ten mě k tomu nikdy nevyzval, ani jsme o ničem z toho co je obsahem nahrávek zveřejněných v tisku nemluvili.

Chci ovšem upozornit i na skutečnost, že obvinění vznesená Liborem Michálkem jsou nelogická a nepodložená. K naplnění toho, z čeho podle mých dosavadních informací obviňuje mne a další osoby, vůbec nemohlo dojít z důvodů majících základ ve vnitřních předpisech Státního fondu životního prostředí, dílem se jedná o naprosté smyšlenky. Žádám všechny, veřejnost a zejména novináře, aby činili závěry na základě faktů, nikoliv smyšlenek a dohadů.

Nedovedu ani vyjádřit, jak mne mrzí, že na moji nerozvážnost doplatili někteří spolupracovníci, zejména pak Pavel Drobil. Tímto se mu omlouvám a byl bych rád, aby toto mé prohlášení přispělo k jeho očištění. Stejně tak se omlouvám Občanské demokratické straně a této vládě, jejichž pověst jsem svou neuvážeností hrubým způsobem poškodil.


Knetig se ozval po dnech mlčení, kdy se ani policii nedařilo podle médií s ním zkontaktovat. Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek upozornil, že i kdyby Knetig s policií začal spolupracovat, vůbec není jisté, že by mohl být teoreticky z něčeho obviněn.

Detektivové z protikorupčního útvaru totiž šetření zahájili s podezřením na trestný čin pletichy při veřejné soutěži, za který sice hrozí až osm let vězení, ale až v případě jeho dokonání. Trestnost pouhé přípravy tohoto činu ze zákona vypadla, píše dnešní Právo. "Nový trestní zákoník platný od Nového roku je postavený na jiných principech než ten předchozí a u některých hospodářských trestných činů včetně pletichy při veřejné soutěži trestnost zrušil," cituje deník šéfku Unie státních zástupců Lenku Bradáčovou.