Teploty klesající až k mínus 30 stupňům Celsia, desítky centimetrů sněhu a kolaps dopravy prakticky v celé Evropě v prosinci způsobila tlaková výše v oblasti Britských ostrovů. Po její přední straně se na starý kontinent dostával arktický vzduch.

Celkově byly první tři prosincové týdny podle odhadu klimatologa Jana Pretela z Českého hydrometeorologického ústavu asi o dva stupně chladnější, než je dlouhodobý průměr. Upozorňuje, že na přesné vyčíslení si musíme počkat až po Novém roce.

Podle informací britského deníku Daily Mail fungovala oblast vysokého tlaku jako bariéra, které odklonila standardní mírné a vlhké klima nad a pod Evropu. Zatímco v Česku či Německu ukazovaly v minulých dnech teploměry údaje pod bodem mrazu, v Grónsku a na východním pobřeží Kanady naměřili i plus pět stupňů Celsia.

I předpověď na čtvrtek slibuje pro grónská města Angisoq nebo Nunarsuit teploty plus jeden stupeň Celsia. Nejvyšší teploty v Čechách by se měly pohybovat v intervalu od nuly do plus čtyř stupňů, na Moravě mohou vystoupat až k osmi stupňům.

Daily Mail upozorňuje, že s neočekávanou sněhovou nadílkou se museli v minulých dnech vypořádat i v jindy slunných oblastech Kalifornie nebo východního australského pobřeží.

Mrazy vystřídá oteplení

V současné době ovlivňuje počasí v Evropě dominantně oblast nízkého tlaku vzduchu ležící nad Pyrenejským poloostrovem, kolem ní k nám bude proudit teplý vzduch. Až do Štědrého dne by se proto denní maxima měla dostávat nad hranici pěti stupňů Celsia, především ve východní části republiky.

Od soboty by se mělo znovu začít ochlazovat. Noční teploty klesnou z kraje povánočního týdne až k mínus 15 stupňům. Přesto až do čtvrtečního poledne platí pro všechny kraje ČR výstraha meteorologů před ledovkou a náledím.

Počasí tak zřejmě nebude plně korespondovat s nástupem astronomické zimy, která začala ve středu 38 minut po půlnoci. "Za začátek astronomické zimy se považuje okamžik zimního slunovratu, tedy okamžik, kdy Slunce při svém zdánlivém pohybu nad zemským povrchem dosáhne nejjižnější polohy, obratníku Kozoroha, a začíná se vracet," uvedl Pavel Jůza z ČHMÚ.


MAPA: Rozložení teplot v ČR v úterý 21. prosince (pro zvětšení klikněte na obrázek)

Počasí v ČR 21. prosince

Zdroj: ČHMÚ

MAPA: Předpověď teplot v Evropě na čtvrtek 23. prosince

Rozložení teplot v Evropě 22. prosince

Zdroj: ČHMÚ

MAPA: Rozložení teplot ve světě ve středu 22. prosince

Rozložení teplot ve světě 22. prosince

Zdroj: ČHMÚ

Související