"Kdo nosí dárky mně? Budu si muset dávat dárky sám sobě?" Podobnými otázkami zaměstnával své rodiče v útlém dětství Ladislav Ježíšek z Orlové na Karvinsku. Nositel biblického jména se od nich dočkal překvapující odpovědi: "Dárky pod stromeček nosí jedině Děda Mráz."

Dětská zvídavost ale vygenerovala další logický dotaz: "Proč mně nosí dárky Děda Mráz a ostatní spolužákům ze školy Ježíšek?" I z tohoto štědrovečerního problému se ale Ladislavovi rodiče dokázali "vylhat". "Ježíšek by údajně nestihl obdarovat všechny děti, a proto má na světě pomocníky. Jedním z nich byl právě i Děda Mráz," zavzpomínal.

Dnes na snahu svých rodičů vzpomíná s úsměvem. "Vyřešili to šalamounsky," uvedl. Jejich verzi nakonec uvěřil. "Bylo mi divné, že bych nosil dárky sám sobě. Proto přišli s Dědou Mrázem," řekl.

Ježíšek: Vánoce jsou nej

Podle telefonního seznamu žije dnes v Česku nejméně sedm držitelů se shodným jménem jako dárce vánočních dárků a jedna žena s příjmením Ježíšková. Shodou okolností všichni Ježíškovi jmenovci bydlí v Moravskoslezském kraji, pouze jediný je z Hodonínska.

Ještě v roce 2002 bylo do seznamu zaneseno minimálně 20 lidí s příjmením Ježíšek. Biblické jméno v té době navíc nosilo ještě nejméně dalších sedm žen. Není ale jasné, zda ubývá Ježíšků nebo jen majitelů pevných linek.

Také ostatní oslovení "lidští" Ježíškové se shodují, že si se svým jménem užili nejednu zábavnou příhodu. "Mám 86 let pozitivních zkušenostní se jménem Ježíšek," poznamenal Lubomír Ježíšek z Ostravy. "Je s tím sranda. Vždy, když jsem někam přišel jednat, tak se na mě přišli podívat. Volali: 'Ježíšek je tady. Budou Vánoce'," řekl už dříve ČTK důchodce Eduard Ježíšek.

Zvlášť v předvánočním období mezi kolegy přichází slovní hrátky s příjmením na přetřes častěji. "Každý si jméno Ježíšek spojuje s dárečky. Ptají se, co jim tentokrát přinesu. Jindy, když přijdu do práce, tak zase poznamenají, že přišel Ježíšek a brzy budou svátky," vyjmenoval Ladislav Ježíšek.

Vánoce ale osobně považuje za nejkrásnější svátky v roce. "Jsem ještě ze staré školy. Jsou to dny, kdy se setkáme s rodinou. Lidé jsou si mnohem blíž," řekl Ladislav Ježíšek.