Kriteria pro nového policejního prezidenta

- respektovaný odborník s perfektní znalostí bezpečnostní problematiky a s jasnou vizí další transformace policie v efektivně fungující sbor, zodpovědný za vnitřní bezpečnost naší země

- schopný krizový manažer, který dokáže i přes nepříznivou rozpočtovou situaci policii ekonomicky i personálně stabilizovat

- jedinec s vysokou osobní integritou, jehož morální profil bude garancí toho, že poroste důvěra ve vedení policie jak ze strany veřejnosti, tak samotných policistů

- nezávislá osoba, která bude mít podporu napříč politickým spektrem, schopná odolat politickým tlakům a garantující nestranné a bezchybné fungování policie

Zdroj: MV

Ministr vnitra a předseda Věcí veřejných Radek John na brífinku k odchodu Oldřicha Martinů z funkce policejního prezidenta řekl, že jeho nástupce vybere komise, ve které budou mít zastoupení všechny demokratické parlamentní strany, tedy s výjimkou KSČM.

V komisi budou také zástupci ministerstva vnitra, policie a odborů. "Rozhodnutí expertního týmu budu respektovat", řekl John s tím, že navržené jméno předloží premiérovi ke kontrasignaci.

John také formálně oznámil, že přijal žádost Oldřicha Martinů k odvolání. Policejní prezident odchází ke konci letošního roku. Jeho nástupce by měl být vybrán co nejdříve.

Nový policejní prezident musí být podle ministra odborník, schopný krizový manažer s vysokou osobní integritou a politicky nezávislá osobnost. "Usiluji o to, aby nový policejní prezident byl osobou nezávislou, odborně erudovanou a všeobecně respektovanou - tedy osobou s nezpochybnitelným mandátem," přečetl John z připraveného prohlášení.

Otázkou je, zda se ale do výběru nástupce Martinů zapojí i opoziční sociální demorkacie. Údajně s ní ještě nikdo nejednal. "V médiích se objevily informace o tom, že na výběru nového policejního prezidenta by se měla podílet i ČSSD. Vzhledem k tomu, že na toto téma se mnou, jakožto stínovým ministrem vnitra, ani s úřadujícím předsedou sociální demokracie Bohuslavem Sobotkou dosud nikdo z vlády nejednal, jsem nucen tuto informaci vyvrátit," reagoval ale Jeroným Tejc, stínový ministr vnitra za ČSSD.

Odejděte a děkujeme

John, přestože v "řadě ohledů" nenacházel s dosavadním šéfem policie "společenou řeč", Martinů za dlouholetou službu u policie poděkoval. Ocenění za dosavadní působení u bezpečnostních složek se odcházející policejní prezident dočkal také od hlavy státu. Prezident Václav Klaus mu udělil stříbrnou plaketu.

Rezignace Martinů se očekávala jako součást zákulisních dohod, které v úterý umožnily vládním Věcem veřejným hlasovat s ostatními vládními stranami proti vyslovení nedůvěry své vlastní koaliční vládě. John je předsedou VV a odchod Martinů žádal už před vypuknutím skandálu s korupcí na ministerstvu životního prostředí, který hlasování o nedůvěře vyvolal.

Martinů u policie zůstane, bude mít podporu vlády při uplatnění v zahraničí, jeho prioritou je místo u unijní policejní organizace Europol, možností je prý však více. John prohlásil, že Martinů má jeho plnou podporu pro své působení "v diplomatických službách" a zůstane prý u policie do doby, než projde odbornou přípravou na takové místo.

Související