Kvůli dešti a následnému ochlazení se bude v pátek a v sobotu tvořit ledovka. Nejdříve může tání zvýšit hladiny řek, poté připadne nový sníh. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek varoval, že do soboty v Čechách napadne až 15, na horách až 25 centimetrů sněhu, mohou se proto vyskytovat sněhové jazyky a v horských oblastech i závěje.

"Očekáváme zejména ve východní části ČR vzestupy hladin vodních toků, které mohou dosáhnout prvního stupně povodňové aktivity, ojediněle i druhého stupně. Vzestupy zastaví výrazné ochlazení z pátku na sobotu," uvedli meteorologové. Kromě Moravy platí povodňová bdělost i pro Vysočinu, Pardubický a Královéhradecký kraj, a to od dnešního odpoledne do sobotních 15:00.

O víkendu však rtuť teploměru klesne i během odpoledne pod bod mrazu, přes den budou maximálně tři stupně pod nulou, v noci až minus pět. Začne se proto tvořit ledovka a náledí. V Čechách bude kluzko po celý Štědrý den, na Moravě až od pátečního večera a po většinu soboty.

Spolu s ochlazením zasáhne západní polovinu republiky také sněžení. "Od pátečního do sobotního odpoledne v Čechách místy napadne deset až 15 centimetrů, v horských oblastech 15 až 25 centimetrů nového sněhu," upozornili meteorologové. Do nedělního poledne zde proto platí výstraha na sněhové jazyky, ty se mohou tvořit i v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji. V Čechách se pak na horách mohou tvořit i závěje, odborníci proto řidičům doporučují opatrnou jízdu, zimní pneumatiky a sněhové řetězy. Ve vyšších polohách by měli lidé dbát pokynů Horské služby.

Ledovka ochromila německou dálnici

Po odeznění sněhové kalamity z konce minulého týdne začalo dopravu na západě Evropy sužovat nové sněžení, ve střední části kontinentu pak náledí. Ve Francii uvízly v noci na čtvrtek v chumelenici na dálnici A13 západně od Paříže tisíce vozidel, celé severní Německo postihla ledovka a bylo tu zaznamenáno mnoho dopravních nehod. Letecká doprava na kontinentu, která se ve středu začala vzpamatovávat z kalamity, měla ráno problémy především v Paříži. Frankfurtské mezinárodní letiště naproti tomu očekává, že se na Štědrý den vrátí k normálnímu provozu. Informovala o tom dnes agentura DPA.

Na severu a východě Německa mrzne a déšť se na vozovkách měnil okamžitě v až dva centimetry tlustou vrstvu ledu. Ledovka zcela ochromila dálnici A24 Berlín-Hamburk, když na ní u Neuruppinu došlo k sérii nehod. Zraněni byli dva lidé, z toho jedna dopravní policistka. Mrznoucí déšť byl hlášen i z celého Braniborska, policie vyzvala řidiče, ať nevyjíždí, kdo výslovně nemusí. V okolí přístavu Kiel vydatně sněžilo, řada aut uvízla i na dálnici A1 mezi Hamburkem a Lübeckem. Spolková země Sasko-Anhaltsko zrušila v některých okresech kvůli náledí autobusovou dopravu.

V Dolním Sasku se ucpaly dálnice A2, A7 a A39. Řidiči kamionů byli vyzváni, aby zajeli na nejbližší parkoviště a tam vyčkali na změnu situace. V okolí dolnosaského Holzmindenu nemají silničáři dostatek soli, zásoby jim umožnili jen údržbu hlavních tahů.

Související