Děti by měly být po rozvodu rodičů svěřovány do střídavé péče mnohem častěji, než tomu je v současnosti. Počítá s tím novela zákona o rodině, kterou do sněmovny předložil poslanec ODS Pavel Staněk. Navrhuje, aby soud uložil střídavou péči vždy, když to nebude přímo proti zájmům dítěte. Chce dále změnit lhůtu pro popření otcovství. Podle jeho názoru by se měla protáhnout z půl roku na tři léta.

Staněk v důvodové zprávě uvádí, že nyní končí po rozvodu 90 procent dětí v péči matky. Střídavou výchovu soudy nařizují přibližně ve třech procentech případů. "Přitom střídavá a společná výchova mohou nejlépe zajistit dítěti péči, která by odpovídala situaci, kdy rodiče spolu žijí dál," argumentuje Staněk. Proto chce novelou dosáhnout toho, aby soudy nařídily střídavou péči pokaždé, pokud budou o výchovu dítěte stát oba rodiče. Podle Staňka se tak nemá postupovat jedině tehdy, když například jeden z rodičů není schopen se o potomka postarat.

"Výzkumy v zemích s dlouholetou tradicí střídavé výchovy prokazují, že děti ve střídavé péči jsou mnohem lépe adaptované na běžný život než děti v péči jednoho rodiče, a tato adaptace se prakticky neliší od dětí z úplných rodin," odůvodňuje předlohu Staněk. Současně dodává, že v nejhorší situaci jsou děti, které žijí s matkou a otčímem. "Děti vyrůstající bez otce jsou mnohonásobně více ohroženy poruchami chování, závislostmi nebo dokonce kriminálním jednáním. Z toho vyplývá, že střídavá péče by měla být principiálně v zájmu dítěte," argumentuje poslanec v důvodové zprávě.

Druhá část novely se týká popření otcovství. Staněk navrhuje, aby se lhůta k popření otcovství změnila ze současného půl roku od narození dítěte na půl roku od chvíle, kdy muž nabude podezření, že otcem ve skutečnosti není - nejvýše však do tří let od narození dítěte. Tato úprava by se měla vztahovat pouze na děti narozené v manželství.

Změnu lhůty navrhl poslanec na základě rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) z letošního července. Nynější šestiměsíční lhůta totiž podle soudu poškozuje práva otců. ÚS tak s platností od 31. prosince 2011 zrušil sporné ustanovení zákona o rodině, které půlroční lhůtu obsahuje.

Totožnou novelizaci obsahuje návrh nového občanského zákoníku, který by měla na jaře příštího roku projednat vláda.