Meteorologové varují před silným mrazem, ve středu a ve čtvrtek v noci a ráno může teplota výjimečně při celonočním vyjasnění klesnout i pod minus 20 stupňů. Na většině míst má být vzhledem k malé oblačnosti, slabému větru a sněhové pokrývce méně než 11 stupňů pod nulou. Malé děti, nemocní a staří lidé by podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) měli omezit pohyb venku.

ČHMÚ také připomíná pravidla, která je dobré při silných mrazech dodržovat. Kromě teplého oblečení ve více vrstvách a ochrany nekrytých částí těla krémy meteorologové mimo jiné upozorňují na to, že není vhodné pít alkohol. Rozšiřuje totiž cévy, což znamená vyšší tepelné ztráty, i když člověk má subjektivně pocit tepla.

Prosinec je nejchladnější za posledních 14 let

Letošní prosinec je zatím o pět stupňů Celsia studenější než obvykle. Podobně chladný poslední měsíc roku prožili Češi před 14 lety. Protože v posledních dnech před Novým rokem ještě přituhne, měsíc pravděpodobně skončí s průměrnou teplovou ještě nižší než v roce 1996.

Na většině stanic ale podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zůstane nadále nejchladnějším prosinec roku 1969.

První měsíc nového roku by tuhé mrazy přinést neměl. Po většinu ledna budou podle výhledu ČHMÚ teploty jen slabě pod nulou, a to má platit i pro jeho první dny. Po čtvrtečním ochlazení poleví mrazy o několik stupňů už v noci na Silvestra. Na Nový rok pak nejvyšší denní teploty vyšplhají na nulu, v noci klesnou k minus pěti. Podobné budou i další první lednové dny.

Přinesou také sněžení nebo déšť, postupně má srážek ubývat a přidávat se mlhy a inverze.

Zatažené nebe bude provázet i období od 11. do 20. ledna. Srážky budou postupně četnější, v nižších polohách ale může opět místo sněhu padat déšť. Nejnižší noční teploty očekávají meteorologové do minus osmi stupňů, přes den pak mezi minus třemi a plus třemi stupni Celsia.

Kvůli mrazu přestává účinkovat sůl

Mrazivé počasí panuje v České republice od soboty. Zatímco v pátek na Štědrý den převážně pršelo, od Božího hodu teploty klesají čím dál níž. A přidaly se i sněhové přeháňky, které zkomplikovaly dopravní situaci například na Jihlavsku.

Silnice jsou zatím sjízdné, na komunikacích nižších tříd a v horských oblastech ale leží zledovatělé zbytky ujetého sněhu. Kvůli mrazu navíc přestává účinkovat sůl. Ráno klesly teploty mnohde i pod minus deset stupňů Celsia. Místy se tvoří náledí, třeba na Pardubicku.

V Ústeckém kraji zůstávají po sněžení v minulých dnech uzavřené dvě horské silnice z Krásného Lesa na Adolfov na Ústecku a z Horní Halže na chatu Nástup na Chomutovsku. Ostatní komunikace jsou ale i v tomto regionu sjízdné. Na mnoha místech je však snížená viditelnost. Dálnice D8 je bez problému sjízdná i v úseku přes Krušné hory.

V Karlovarském kraji opět napadalo několik centimetrů sněhu, a silnice jsou tak sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Na všech leží různě vysoká vrstva sněhu. Někde je rozježděný, jinde vytváří souvislou vrstvu a nechybějí ani namrzlá a kluzká místa.

Také na Liberecku místy sněží, i na hlavních tazích tedy leží zbytky sněhu, které mohou namrzat. V Krkonoších se mohou tvořit sněhové jazyky. Na Rychnovsku a v Orlických horách je na vozovkách místy zledovatělý sníh.

Mrazivo je i v Plzeňském kraji, řidičům tam jízdu v prvním povánočním pracovním dni komplikuje rozježděný nový sníh, zmrazky nebo sněhové jazyky. Na dálnici D5 v některých úsecích sněží a na vozovce je nově napadaný sníh, jinde je dálnice po chemickém ošetření mokrá.

Na Jindřichohradecku zůstávají na vozovkách zbytky rozbředlého sněhu. Silnice jsou na většině území Jihočeského kraje holé a mokré, na některých místech vane slabý vítr.

Také ve Středočeském kraji platí to co jinde - většina silnic je sjízdná pouze se zvýšenou opatrností.

V Moravskoslezském kraji je řada silnic druhých a třetích tříd zledovatělá. Hlavní taky jsou průjezdné bez problémů. Dálnice D1 je mokrá po chemickém ošetření, rychlostní silnice R56 mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem je podle silničářů holá a vymrzlá.

Na některých silnicích v Olomouckém kraji dnes ráno motoristé narazí na rozbředlý sníh či ujetou sněhovou vrstvu. S tou musí řidiči počítat také ve Zlínském kraji, silničáři tam nabádají k opatrnosti především na Vsetínsku.

Související