Za nezákonný a nevýhodný prodej nemovitostí Fondu dětí a mládeže (FDM) půjde bývalý likvidátor Pavel Žák na tři roky do vězení. Rozhodl o tom v úterý odvolací pražský městský soud, který tak zpřísnil podmíněný trest udělený Žákovi Obvodním soudem pro Prahu 1. Někdejší likvidátor fondu způsobil převodem 36 budov či pozemků škodu přes 215 milionů korun, řekla mluvčí městského soudu Martina Lhotáková.

"Prvoinstanční soud nepřihlédl v případě obžalovaného i k přitěžujícím okolnostem, zejména k výši způsobené škody," uvedla Lhotáková. Žák podle ní navíc rozprodával majetek fondu cíleně a dlouhodobě. Odvolací senát tak podle ní považoval tříletý podmíněný trest udělený obvodním soudem za nepřiměřeně mírný.

Obvodní soud se navíc bude muset kauzou dále zabývat. V červenci ho zprostil obžaloby z toho, že záměrně zkresloval účetnictví fondu a nezanášel do něj všechny částky získané prodejem majetku. Při odůvodnění rozhodnutí poukazoval na to, že znalkyně, která na vedení účetnictví dělala posudek, se nesnažila vyžádat si k němu veškeré podklady.

"Pochyby ve znaleckých posudcích nemohou být důvodem osvobozujícího verdiktu," tlumočila rozhodnutí senátu mluvčí. Soud si podle ní měl obstarat posudek nový.

Fond dětí a mládeže vznikl v roce 1993 a převzal majetek někdejšího Socialistického svazu mládeže (SSM). Likvidátor fondu Žák v roce 2004 neoprávněně uzavřel 36 kupních smluv a za nevýhodné ceny prodal státní pozemky, rekreační objekty a další nemovitosti.

"Obžalovaný nepožadoval cenu v daném místě a čase obvyklou," uvedl prvoinstanční soud, se kterým se v úterý odvolací senát ztotožnil. Žák podle soudů zároveň prodával majetek úzkému okruhu společností.

Místo 253 milionů "zkasíroval" 37

Bývalý likvidátor měl povinnost nemovitosti postupně převádět na různá sdružení dětí a mládeže. U soudu tvrdil, že podle zákona měl za úkol prodat do konce roku 2004 veškerý majetek fondu, který se nepodařilo bezúplatně převést na mládežnické organizace.

Podle trestního senátu však měl vyčkat na usnesení parlamentu. Poté měl nechat majetek ocenit a požadovat tržní cenu. Zároveň měl u každého prodeje žádat o souhlas ministerstvo financí.

Hodnota nevýhodně prodaného majetku byla odhadována na téměř 253 milionů korun. Utržilo se však pouze kolem 37 milionů. Žák prodal pod cenou například činžovní dům v pražských Vršovicích, hotel Belaria v Hradci na Moravicí, hotel Emauzy v Dobré Vodě na Českobudějovicku, pozemky ve Špindlerově Mlýně a Peci pod Sněžkou, rekreační areály na Slapech a u brněnské přehrady, dům na náměstí ve Znojmě známý jako Tip klub a další. Většinu nemovitostí odkoupily tři soukromé firmy.

S Žákem byl původně obviněný také právník Ondřej Hanák, jehož kancelář měla podle likvidátora dohlížet na veřejné soutěže a zákonnost veškerých postupů. Žalobci však jeho stíhání po podané stížnosti zrušili.