Třetí z exponentů ODS, na něž dopadl stín korupčního skandálu na ministerstvu životního prostředí, už plánuje návrat. Náměstek Státního fondu životního prostředí Dušan Fibingr chce přesvědčit starosty, že přidělování eurodotací neprovází podezřelé praktiky. Schůzka se odehraje už v lednu.

"Oslovil nás s nabídkou, že představí systém hodnocení dotačních projektů," potvrzuje Josef Bartoněk, předseda Sdružení místních samospráv ČR. Právě sdružení veřejně upozornilo na možné machinace s udělováním eurodotací.

Řídící výbor Operačního programu životního prostředí totiž v listopadu náhle odložil osm projektů. Podle zdrojů HN nebyl odklad nutný a šlo jen o vytvoření problémů, které by se za úplatu odstranily.

Fibingr je na dovolené. Kdy se vrátí ale nikdo neví

Fibingra, o němž se na skrytých nahrávkách mluví jako o muži, který se snažil zmanipulovat výběrové řízení ve prospěch jedné z bank a který má politické krytí ODS, poslal exministr na dovolenou. Kdy mu však nucené volno vyprší, nikdo neupřesnil.

"Tuhle informaci bohužel nemám k dispozici," odpovídá mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková. Prý však nehrozí, že by se Fibingr po návratu ujal řízení fondu. "Vedením je pověřena Radka Bučilová, která je mimo jiné exředitelkou fondu," říká Jendeková.

Kvůli aféře skončil nejen ministr Pavel Drobil a jeho poradce Martin Knetig.

Odvolán byl i šéf fondu Libor Michálek, jenž na podezřelé praktiky upozornil.

Související