Česko v noci na středu zasáhlo mrazivé počasí. Teploty, které se v úterý pohybovaly těsně pod nulou, klesly na některých místech až pod minus 20 stupňů Celsia. Nejchladněji bylo v osadě Jizerka v Jizerských horách, kde teploměr ukázal minus 27,9 stupně. Na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) to uvedl meteorolog František Šopko.

Obdobné noční teploty se očekávají i ve čtvrtek a v pátek, malé děti, nemocní a staří lidé by podle ČHMÚ měli omezit pohyb venku.

Tuhý mráz zaznamenali také na šumavské Kvildě, kde bylo minus 26 stupňů, a v Hliništi, minus 25,2 stupně. V Desné na Jablonecku klesla rtuť na minus 22,2 stupně Celsia.

Silné mrazy však byly naměřeny i v některých větších městech, například ve Vrchlabí bylo minus 18,3 stupně, v Chebu minus 17,2 stupně, v Mariánských Lázních teploměr ukázal minus 17,2 stupně a v Liberci minus 16,5 stupně Celsia.

Řidiči si ve středu musejí kvůli silnému mrazu dávat pozor na zledovatělé silnice či mrznoucí mlhu, ve vyšších polohách a na silnicích nižších tříd jízdu ztěžuje také zledovatělá vrstva sněhu.

Přes den teplota stoupla, stále však zůstává hluboko pod bodem mrazu. V poledne se podle informací ČHMÚ pohybovala od minus šesti stupňů na jihu Moravy po minus 12 stupňů, které naměřili v Krkonoších.

Podle meteorologů by se lidé před silnými mrazy měli chránit teplým oblečením, nejlépe ve více vrstvách, obličej a ruce by si měli namazat krémem určeným pro chladné počasí. V mrazech také není vhodné pít alkoholické nápoje, které rozšiřují cévy, což znamená vyšší tepelné ztráty, i když člověk má subjektivně pocit tepla.

Související