Kauza bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila se dostala i na stránky německého ekonomického deníku Handelsblatt. Ten si pro svoji rubriku "Pinocchio dne" vybral českého premiéra Petra Nečase.

Ve sloupku list pravidelně prověřuje pravdivost výroků politiků a topmanažerů. "Odolají tlaku faktů? Nebo naroste Pinocchiovi dlouhý nos?" uvozuje Handelsblatt svoji rubriku.

Za středeční výrok zvolil deník Nečasovo prohlášení ze srpna, ve kterém premiér tvrdil, že boj proti korupci je i jeho osobní priorita.

Autor článku píše, že se Nečas vždy prezentoval jako bojovník proti korupci, který má pověst pana čistého – "nebo aspoň dosud měl".

Nyní je podle Handelsblattu sám zapleten do nepravostí. Přinejmenším prý došlo pod jeho vládou k nesrovnalostem při zadávání veřejných zakázek.

Německý deník píše, že dnes už bývalý šéf fondu životního prostředí Libor Michálek chtěl ony nepravosti odhalit. Ale Nečas se postavil na stranu údajných podvodníků, a úředník Michálek byl vyhozen.

Nečasův kabinet pak před Vánocemi jen s velkým úsilím přežil pokus o vyslovení nedůvěry ve sněmovně, vyvolaný právě touto kauzou, uzavírá Handelsblatt.

Související