Vedení Prahy se nepodařilo dohodnout s vlivnými magistrátními úředníky na jejich odchodu. Jiří Toman, Peter Ďurica a Bořek Votava, kteří jsou spojováni s některými spornými magistrátními kauzami, měli podat dokonce roku rezignaci, ale neučinili tak. ČTK to potvrdilo tiskové oddělení magistrátu. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který jejich odchod prosazuje, prý bude nyní zvažovat další kroky podle zákoníku práce. Rezignaci tak dosud podal pouze ředitel odboru informatiky Ladislav Kočí.

Svoboda oznámil v polovině prosince novinářům, že se domluvil s Votavou, který měl na starosti územní plán, na dobrovolném odchodu. S šéfem odboru obchodních aktivit Ďuricou měla být dohoda předběžná. Skončit měli na konci února. Primátor se chtěl na výpovědi dohodnout také se šéfem investičního odboru Tomanem.

Toman v pondělí na dotaz, zda se ve věci jeho působení na magistrátu něco změnilo, řekl: "Není nic nového, více to nebudu komentovat." Úředníci se začali odchodu bránit, protože jim prý vadil mediální obraz personálních změn.

Především Toman a Ďurica jsou považováni za nejmocnější muže pražské radnice. Toman šéfuje odboru, který rozhoduje o největších městských zakázkách. Stará se například o výstavbu tunelového komplexu Blanka. Ďurica spravoval nemovitosti, které patří hlavnímu městu. Kontrolovali tak tok peněz v řádu desítek miliard korun. Votava měl zase na starosti územní plán. Podle některých kritiků v některých rozhodnutích podléhal tlaku developerů a podnikatelů.

Dobrovolný odchod se nekoná

Toman a Ďurica měli navíc podle některých médií přístup ke švýcarskému kontu podnikatele Romana Janouška, který je blízkým přítelem bývalého primátora Pavla Béma (ODS). Švýcarská policie Janouška kvůli jeho kontu vyšetřovala pro podezření z praní špinavých peněz. Toman a Ďurica ale tuto informaci popřeli.

Primátor Svoboda má omezené možnosti, jak úředníky přimět k odchodu. Magistrát je může odvolat pouze při naplnění zákonných podmínek, například pokud poruší zákon nebo své povinnosti. Proti výpovědi by se mohli soudně bránit. Vedení města se s nimi proto raději snažilo domluvit na dobrovolném odchodu.

Nové vedení města chce postupně vypsat výběrová řízení na "všechna významná pracoviště magistrátu". Podle Svobody ale někteří svá místa určitě obhájí. V prosinci bylo vyvěšeno výběrové řízení na ředitele odboru ochrany prostředí, informatiky a školství, mládeže a tělovýchovy, vypsány také byly konkurzy na šéfa kanceláře primátora a odboru public relations.

Související