Krajské státní zastupitelství vrátilo policii k došetření případ řidiče, který agresivní jízdou údajně ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu na dálnici D1. Podle policie na dálnici rovněž způsobil dopravní nehodu. Žalobci spis vrátili, jelikož se podle nich řidič nedopustil trestných činů pokusu o ublížení na zdraví a poškozování cizí věci. Jak dlouho pokračující vyšetřování potrvá, policisté zatím nedokážou odhadnout. "Záležet bude na výpovědích svědků," řekl mluvčí středočeské policie Pavel Truxa.

Podle Truxy policisté na případu nadále pracují a mluvit o jeho ukončení je zatím předčasné. Krajská státní zástupkyně Miloslava Zagarová řekla, že v této fázi nebyl nikdo obviněn. Žalobci policii kauzu vrátili, jelikož podle nich bylo trestní stíhání zahájeno předčasně, spis prý navíc trpí podstatnými vadami.

"Z těchto důvodů státní zástupce Krajského státního zastupitelství v Praze zrušil jako nezákonné usnesení policejního orgánu o zahájení trestního stíhání proti osobě obviněného řidiče a současně dal pokyn k propuštění této osoby ze zadržení," vysvětlilo zastupitelství v tiskové zprávě.

Předjel a prudce zabrzdil

Podle policie řidič minulý týden ve dvou případech předjel pomalejší automobily zprava, opět se před ně zařadil a prudce brzdil. Tím donutil řidiče k zastavení. V jednom případě řidič pomalejšího auta nestačil zabrzdit a havaroval. Muž se podle policistů dopustil pokusu o těžké ublížení na zdraví a poškozování cizí věci, za což mu hrozilo pět až 12 let vězení.

2222 = falešná značka?

Policisté rovněž podle serveru iDnes.cz prošetřují, že údajný agresivní řidič neměl na svém vozidle platnou registrační značku. Mluvčí policie Pavel Truxa řekl, že se policie tímto přestupkem zabývá. "Policisté prošetřují, jestli registrační značka odpovídá právním normám České republiky," řekl Truxa.

Za jízdu bez platné registrační značky hrozí až roční zákaz řízení a desetitisícová pokuta. Na problém server iDnes.cz upozornili členové Klubu přátel poznávacích značek. "Přední tabulka je očividné falzum, vyrobené některou z lisoven v Německu. Modrý europruh s označením CZ je pak samolepka, kterou byl přelepen europruh s originálním označením D pro Německo," uvedl iDnes.cz.

Agresivní řidič je třiačtyřicetiletý šéf developerské firmy Aleš Trpišovský. V pondělí v televizi Prima řekl, že za havárii na D1 nemůže. Nehoda se podle něj stala tak, že začal brzdit a řidič ve voze za ním nedobrzdil. Vinu necítí. Před tímto incidentem si prý ještě s jiným řidičem vyměňovali vulgární gesta.

Trpišovský prostřednictvím advokátní kanceláře zaslal i oficiální prohlášení, kde nabízí svůj pohled na věc.

Prohlášení Aleše Trpišovského

V posledních dnech jsem se stal objektem zájmu médií v nepříliš lichotivých souvislostech dopravní nehody. Považuji proto za vhodné některé informace uvést na pravou míru.

Především musím poznamenat, že není mou ctižádostí mít na autě exkluzivní poznávací značku. Nicméně některý z mých zaměstnanců mi zařídil tento danajský dar v domnění, že se mi zavděčí. Není tomu tak. Nemám takové značky rád, ani řidiče, kteří si na nich zakládají. Ve firmě mám další vozidla, která také užívám, ale podobné značky (až na jedinou výjimku) nemají.

K nehodě samotné: Jsem rád, že policie sama vyzvala případné svědky, aby se přihlásili.

Jediným nezpochybnitelným faktem zůstává, že druhý účastník, který jel za mnou, nepřizpůsobil rychlost, nedodržel bezpečnou vzdálenost a zezadu do mě narazil. Za této situace je pochopitelné, že jeho výklad nehody je jiný než můj. Na druhé straně nerozumím tomu, proč policie zároveň s výzvou zveřejnila jen jeho verzi jako jedinou možnou?

Stejně tak nerozumím tomu, proč jsem byl zadržen policií na více než 24 hodin s návrhem na uvalení vazby, zatímco viník nehody po sepsání protokolu odjel domů?

Proč jsme nebyli do objasnění zadrženi oba?

Věřím, že policie vše objektivně zjistí. K samotným obviněním se však vyjadřovat podrobněji nemohu, abych další šetření neovlivňoval. Mohu jen dodat, že zveřejněný příběh se nezakládá na pravdě.

Podobný případ řešil letos v listopadu středočeský krajský soud. Řidiči Luboši Lacinovi uložil pětileté vězení a sedmiletý zákaz řízení za to, že vytlačil pomaleji jedoucí vozidlo z dálnice D1.

Uznal ho vinným z pokusu o těžké ublížení na zdraví. Mazda, na kterou muž svým vozem najel, se několikrát přetočila přes střechu. Řidička a spolujezdec se lehce zranili.

Související