Podle právního posudku, který si nechal zpracovat pražský magistrát, je miliardový tendr na přestavbu čistírny odpadních vod špatný. Měl by být zrušen, nebo přepracován, řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Jakou variantu město zvolí, rozhodne podle něj vedení Prahy do 22. ledna. Nechce ohrozit získání evropských peněz nebo dosud získaná povolení. Výběrové řízení doprovází řada nejasností.

"Výběrové řízení je špatně, to víme více než šest neděl," řekl Svoboda. Magistrát podle něj dostal právní stanovisko k tendru na začátku prosince. Končí prý konstatováním, že by bylo vhodné výběrové řízení zrušit. "Výběrové řízení vyžaduje změnu řešení. Buď se přepracuje, nebo zruší. Jedna z těchto variant bude použita," dodal Svoboda.

Náměstek primátora Karel Březina (ČSSD) řekl, že on právní posudek primátora k dispozici nemá. Podle vyjádření jeho právníků je prý možné tendr zrušit až po otevření obálek. Dodal, že se také kloní k jeho zastavení, ale až tehdy, když to povolí právní předpisy. Výběrové řízení mělo skončit již na počátku prosince, vedení města ale prodloužilo termín na podávání nabídek, firmy se do výběrového řízení mohou hlásit do 28. ledna, obálky se mají otevírat 31. ledna.

Vedení města nyní podle primátora podniká technické kroky, aby nenarušilo čerpání peněz z fondů Evropské unie. Čeká například na stanovisko vodohospodářů a na jednání s bruselskými úředníky.

Zrušení tendru požaduje opoziční TOP 09. Podle ní má zakázka "obrovský korupční potenciál". TOP 09 tvrdí, že zadávací podmínky tendru jsou tak omezující, že se výběrového řízení nemůžou samostatně zúčastnit ani velké stavební společnosti, jako jsou Metrostav, Skanska nebo Hochtief. Podle zastupitele Pavla Richtera (TOP 09) totiž firmy musí mít vysoký obrat jak v oblasti stavebnictví, tak v provozování čistírny. K dispozici také musí mít šest nákladních lodí, které mají odvážet stavební materiál.

Na poslední chvíli. Pražská TOP 09 žádá okamžité zastavení tendru na čističku - čtěte ZDE

Celkové náklady na vybudování nové vodní linky, rekonstrukci nynější čistírny a vybudování kalového hospodářství odhaduje město asi na 19,8 miliardy korun. Zhruba šest miliard korun by Praha mohla získat z evropských fondů. Stavba bude realizována v několika fázích, současný tendr v hodnotě asi 6,3 miliardy korun se týká výstavby nové vodní linky.

Startér? Kauza Drobil

Pochybnosti o zakázce na dostavbu čističky se objevily v souvislosti s kauzou údajné snahy manipulovat zakázky na Státním fondu životního prostředí. Aféru odstartoval jeho odvolaný ředitel Libor Michálek. Poradce bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) Martin Knetig údajně Michálka nabádal k manipulaci i se zakázkou na pražskou čistírnu. Ta měla být nadhodnocena o tři miliardy, aby si dvě křídla ODS mohla rozdělit po půl miliardě.

Výběrové řízení mělo skončit již na počátku prosince, vedení města ale prodloužilo termín na podávání nabídek, firmy se do výběrového řízení mohou hlásit do 28. ledna, obálky se mají otevírat 31. ledna.

Pád ministra: Drobil tvrdí, že si jen vybral špatné lidi. Ale vybral si je sám - čtěte ZDE

Přehled událostí okolo přestavby pražské čistírny odpadních vod

15. září 2009 - Praha schválila způsob přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na pražském Císařském ostrově. Realizace měla trvat asi do roku 2016. Stavba nové čističky měla stát téměř 11 miliard korun, další asi 2,4 miliardy bylo nutné investovat do rekonstrukce čističky staré.

Celkové náklady na vybudování nové vodní linky, rekonstrukci stávající čistírny a vybudování kalového hospodářství odhadovalo město asi na 19,8 miliardy korun. Zhruba šest miliard by Praha mohla získat z evropských fondů. Současná čistírna na Císařském ostrově neplní limity při odstraňování dusíku z vody, které stanovuje platná legislativa ČR a EU. Čistírnu provozuje společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), jejímž stoprocentním vlastníkem je Veolia Voda.

4. dubna 2010 - Podle deníku E15 hrozí Praze kvůli modernizaci čistírny trestní stíhání z Bruselu. Evropská komise má údajně výhrady ke smlouvě, kterou Praha uzavřela s nadnárodní společností Veolia o provozování vodárenské infrastruktury v metropoli. Komisi vadí, že hlavní město pronajalo kanalizace a čistírnu až do roku 2028. Původní kratší smlouvu přitom prodloužilo bez výběrového řízení. Tím Praha údajně nepřiměřeně zvýhodnila jednu soukromou firmu. Smlouva je také překážkou pro získání šestimiliardové dotace z evropských fondů.

5. září 2010 - Pražský magistrát vypsal výběrové řízení na první etapu rozšíření ÚČOV. Tendr má předpokládanou hodnotu téměř 6,3 miliardy korun. Magistrát si vyhradil právo od smlouvy odstoupit, pokud by z Bruselu neobdržel dotaci na stavbu.

8. prosince 2010 - Praha prodloužila do 28. ledna lhůtu pro podávání nabídek do tendru. Původně měla lhůta skončit 9. prosince.

14. prosince 2010 - Server iDnes informoval o tom, že poradce ministra životního prostředí Martin Knetig údajně naléhal na ředitele Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka, aby manipuloval výběrovými řízeními ve prospěch předem domluvených firem. Celá záležitost posléze přerostla ve vládní krizi a Drobil rezignoval. Podle Michálka šlo v kauze mimo jiné i o stamilionové částky, které měla ODS získat právě z údajně nadhodnocené zakázky na modernizaci pražské čistírny.

14. prosince 2010 - Čistírna na Císařském ostrově získala výjimku na kvalitu vypouštěných vod až do konce roku 2016. Zařízení mělo původně výjimku do konce roku 2010. O udělení výjimky rozhoduje magistrátní úřad.

- Opoziční zastupitelé za TOP 09 se neúspěšně pokoušeli na jednání zastupitelstva tendr na rozšíření čistírny zrušit. TOP 09 tvrdí, že zadávací podmínky tendru jsou tak omezující, že se výběrového řízení nemůžou samostatně zúčastnit ani velké stavební společnosti.

21. prosince 2010 - Společnost Veolia vyslovila obecný souhlas s vyčleněním pražské čistírny odpadních vod ze smlouvy mezi Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK), které vlastní, a hlavním městem. Vyjmutím čistírny ze současné smlouvy Evropská unie podmiňuje poskytnutí finanční podpory na její přestavbu.

22. prosince 2010 - Pražská TOP 09 oznámila, že podá podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) na prošetření tendru na přestavbu čistírny. Důvodem jsou podezření, že zakázka je od počátku "účelově zneprůhledněna a zmanipulována".

4. ledna 2011 - Podle právního posudku, který si nechal zpracovat pražský magistrát, je miliardový tendr na přestavbu čistírny odpadních vod špatný. Měl by být zrušen, nebo přepracován, řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Jakou variantu město zvolí, rozhodne podle něj vedení Prahy do 22. ledna.