To, co řekl Radek John, je vyjádření duševně narušeného člověka - chcete-li blázna, lháře nebo obojího. V prvním případě si zasluhuje soucit a léčení. V druhém případě si zaslouží pár facek a vězení. Takhle nelichotivě se pro internetový deník Parlamentní listy o ministru vnitra vyjádřil Ivan Langer (ODS), který vnitru šéfoval v minulosti.

Langer ostře reagoval na kritiku své osoby, kterou Radek John (Věci veřejné) vytáhl v rámci boje za svůj balíček protikorupčních opatření. John Langra považuje za člověka, který má stále dlouhé prsty a velký vliv ve strukturách policie.

"Pan Langer vidí do vyšetřování. A ODS chtěla zřejmě, aby pan Langer nadále ovlivňoval policii. My to nechceme," řekl ve středu ráno v České televizi John, který tak opětoval palbu ODS. Ta ještě před zasedáním vlády, kde se mělo o protikorupční strategii rozhodnout, napadla Věci veřejné. Místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra prohlásil, že se ODS obává, aby bezpečnostní agentura ABL, kterou vlastnil ministr dopravy Vít Bárta, faktický šéf VV, rovněž nemanipulovala práci klíčových policejních detektivů.

Kdo dal médiím podrobosti ke kauze Drobil?

Johnova připomínka Langrova vlivu na policii není novinkou, VV na toto údajné spojení upozorňovaly už na konci loňského roku. Langer podle Johna například z vyšetřování korupční kauzy spojené s exministrem životního prostředí Pavlem Drobilem (ODS) vynesl velmi rychle do médií informace z policejního spisu.

Langer podle Johna řídí a ovlivňuje policii a získává z ní informace i ze spisu, kde je zmiňováno, že možná pere špinavé peníze.

Na tiskové konferenci po jednání vlády o protikorupční strategii John na dotaz, zda je Langer v jím zmiňovaném případu obviněn či vyšetřován, svůj výrok korigoval. "Já jsem řekl v případu, kde pan (Libor) Michálek vypovídá, že mu pan (Martin) Knetig říká, že pan Langer možná pere nějaké špinavé peníze," vysvětlil ministr. Nehovořil prý o tom, že je Langer v případu obviněn.

"Já nevím, já opravdu nevím, jak šetří protikorupční policie. Velmi rád bych to věděl, ale nesmím. Já se opravdu musím držet zcela stranou, speciálně tohoto případu, tak je to nastaveno, takže já jsem zvědavý na výsledky vyšetřování," reagoval ministr.

Langrův protiútok

Langer si tohle nechtěl nechat líbit. John je podle něj sám podezřelý z několika trestných činů v kauze kolem Michálka a z toho, že se podílel, nebo přinejmenším věděl o tom, že Michálek připravuje provokaci se skrytým nahráváním na své kolegy ve vládě včetně premiéra.

Michálek a Knetig jsou hlavní aktéři kauzy kolem Státního fondu životního prostředí (SFŽP), která před Vánoci vyústila v odchod ministra životního prostředí Pavla Drobila a vyostřila spor v koalici. Podle ředitele SFŽP Michálka na něj Drobilův poradce Knetig naléhal, aby manipuloval výběrovými řízeními. Knetig to v rozhovorech, které skrytě zaznamenali redaktoři deníku Mladá fronta Dnes, zdůvodňoval tím, že je nutné získat peníze na financování ODS a další politické kariéry Drobila. Knetig v této souvislosti zmiňuje právě Langra.

Související