Mrznoucí srážky komplikovaly dopravu prakticky v celé zemi už od čtvrtečního večera. Silničáři v Orlických horách kvůli náledí dokonce na více než sedm hodin vyhlásili kalamitní stav na silnicích II. a III. třídy. Kalamita platí i v příměstské části Mladé Boleslavi. Sever Čech se navíc dál potýká se sněhovými jazyky, uzavřena je silnice na Frýdlantsku. Na Českolipsku zablokovaly silnici spadlé stromy. Neprůjezdná je také nejméně jedna železniční trať. Výstraha před tvorbou ledovky platí do pondělí.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje, že až do začátku příštího týdne budou nejvyšší denní teploty stoupat k pěti stupňům Celsia, v noci však bude rtuť teploměru kolem bodu mrazu. Tající sníh tak může namrzat a spolu s mrznoucími srážkami vytvořit kluzkou vrstvu. Největší výskyt ledovky se očekává v noci v sobotu a neděli.

Praha a Plzeň plná pádů

Nejrušnější noc letošní zimy zažili v noci na pátek pražští záchranáři. "Kvůli bleskovému náledí jsme vyjížděli k sedmi desítkám pádů," řekla mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová.

"Během dvanáctihodinové noční služby od 19:00 jsme zasahovali u sedmi desítek pádů. Od pátečních 07:00 do 09:00 pak u dalších 20," uvedla Ernestová. Podle ní tak byla noc ze čtvrtka na pátek zatím nejhorší od 1. prosince, kdy napadl první sníh letošní zimy. Hodně bylo i kolizí. Jen od 19:00 do 21:00 řešila policie více než 60 nehod, další přibývaly až do půlnoci.

Zvýšený počet výjezdů v noci a během rána zaznamenali také záchranáři v Královéhradeckém kraji. Během dne se stav silnic i chodníků zlepšil. ČTK to řekl Petr Zima ze Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje. "Náledí během dne díky oteplení povolilo, začal také působit chemický posyp a všechny silnice v hradeckém kraji jsou nyní sjízdné," řekl Zima.

I v Plzeňském kraji si desítky lidí od čtvrtečního večera přivodily na náledí na zledovatělých chodnících a silnicích zranění. Záchranáři mají během pátečního dne v regionu napilno, plno je i v úrazových čekárnách lékařů. Při pádech se zraňují lidé všech věkových kategorií, lékaři ošetřují vymknuté kotníky i operují zlomeniny kyčlí, zjistila ČTK v plzeňské fakultní nemocnici a u záchranářů.

Do neděle bude náledí

Výstraha meteorologů před zvýšenými hladinami řek platí pro celé Čechy, hlavně severozápad, na Moravě povodně nehrozí. Kvůli oblevě se zvýší hladiny toků, v noci bude sníh namrzat. Náledí, které trápí celou republiku, se tak udrží až do neděle. V pátek to uvedl ČHMÚ.

Hladiny toků se zvýšily na Vltavě ve Spoli a na Volyňce u Sudslavic na jihu Čech. Vltava ve čtvrtek dosáhla dokonce druhého stupně povodňové aktivity. V pátek už ale hladiny klesají k normálu. Podle hydrologů zvýšení hladin řek nezpůsobil déšť a rychlé tání sněhu, ale ledové kry, jejichž bariéra občas vzedme hladinu. Nikde nejsou ohrožena lidská obydlí.

Zimní obleva přináší v kraji opakovaně starosti obcím, které ohrožují kry nahromaděné především na Otavě. Podle českobudějovického dispečera Povodí Vltavy Petra Hovorky zatím ale kry nepůsobí větší problémy. V Luhu v Sušici se v pátek ráno lehce vylila Otava z břehů, v zátopovém území ale nezpůsobila škody. Ve městě jsou na Otavě kry, zatím neškodí.

Hladiny sledovaných toků nejen na jihu Čech jsou převážně setrvalé, místy jsou ovlivněny ledovými jevy. V sobotu očekávají hydrologové vlivem srážek a tání sněhu mírné vzestupy. Zvýšené hladiny toků mohou jen ojediněle dosáhnout stupňů povodňové aktivity.

Nejvyšší denní teploty vystoupí v následujících dnech až k pěti stupňům Celsia, rozvodnění toků způsobí kromě tajícího sněhu také déšť. Kvůli oblevě upozorňují meteorologové i na sníh a rampouchy padající ze střech.

"V nočních hodinách při poklesu teploty pod bod mrazu předpokládáme místy tvorbu náledí," sdělil ČHMÚ. Kluzká vrstva, která už nyní trápí chodce a řidiče v celé ČR, se tak udrží až do nedělního dopoledne.

Související