Náměstky nejvyššího státního zástupce jsou nově Igor Stříž a Stanislav Mečl. Na návrh nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana je ve čtvrtek jmenoval ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Ten zároveň posvětil i další Zemanův návrh na personální změnu - tentokrát na olomouckém vrchním státním zastupitelství. Tamní zástupkyně Milena Hojovcová rezignovala na svoji funkci a do čela se vrátí Ivo Ištvan, kterého v listopadu 2007 na návrh nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké odvolal právě Pospíšil v souvislosti s údajnou korupční kauzou senátora Jiřího Čunka.

Ministr zároveň na Zemanův popud odvolal všechny tři dosavadní náměstky. I to byli lidé dosazení Veseckou. Náměstkovské posty dosud zastávali Zdeněk Koudelka, Karel Černovský a Olga Šebková.

Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová potvrdila, že Zeman zredukuje počet funkcí náměstků z dosavadních tří na dvě. Jakými konkrétními oblastmi se Stříž s Mečlem budou ve vedení Nejvyššího státního zastupitelství zabývat, to neuvedla. Zeman to teprve oficiálně oznámí.

Stříž působil v minulosti jako náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana. Demisi podal v roce 2007 poté, co byl Ištvan Pospíšilem odvolán ze svého postu kvůli kauze Čunek. Mečl dosud působil na Nejvyšším státním zastupitelství. Kromě funkce náměstka je také pověřen řízením Zemanova sekretariátu.

Obměny ve funkci náměstků nejvyššího státního zástupce jsou po jmenování nového nejvyššího žalobce obvyklé. Zeman převzal řízení nejvyššího státního zastupitelství v pondělí.

Související