Ministerstvo spravedlnosti na svém webu zveřejnilo seznam soudců a státních zástupců, kteří byli podle dostupných údajů před 17. listopadem 1989 členy KSČ. "Tento krok učinilo na základě nálezu Ústavního soudu (ÚS) z loňského listopadu" informovala v pátek mluvčí úřadu Tereza Palečková. Podotkla, že seznam není úplný. Soudců i státních zástupců je na něm dohromady zhruba tisíc.

Uvedený verdikt je důsledkem několikaletého úsilí "právního aktivisty" Tomáše Peciny. Na začátku letitého sporu byla jeho žádost o vydání seznamu soudců Vrchního soudu v Olomouci, kteří byli ke dni 17. listopadu 1989 členy KSČ. Neuspěl na ministerstvu spravedlnosti ani u Městského soudu v Praze. Jeho kasační stížnost zamítl i Nejvyšší správní soud.

"Jak se zachoval tváří v tvář nedemokratickému režimu?"

Soudy Pecinu odmítaly s vysvětlením, že politické postoje náleží do soukromé sféry člověka a informační zákon se na ně nevztahuje. A že jde současně o citlivý osobní údaj a prosté členství v předlistopadové KSČ není překážkou pro práci v dnešní justici.

Podle Peciny Pecina je ale právo veřejnosti na informace o tom, jak se soudce "zachoval tváří v tvář nedemokratickému předlistopadovému režimu", nadřazeno právu soudců na ochranu soukromí.  A proto přenesl spor až na půdu Ústavního soudu.

"Členství v tak specifické organizaci, jakou byla KSČ, k datu 17. listopadu 1989 spíše než o politických postojích člena strany vypovídá o jeho mravních kvalitách a osobním oportunismu," uvedl v ústavní stížnosti. A Ústavní soud mu dal zapravdu.

Ústavní soud: Není to citlivý údaj

Podle senátu ÚS nejsou informace o členství soudců v KSČ před rokem 1989 citlivým údajem podle zákona na ochranu osobních údajů. Představují podklad pro diskusi občanské společnosti o nezávislosti a nestrannosti soudců, uvedl soud.

Jenže ani s verdiktem v ruce nebyl o mnoho úspěšnější. Některé soudy mu dál odmítaly seznam poskytnout, a to například s argumentem, že samy nemají právo tyto údaje od soudců zjišťovat. Seznam tak nakonec zveřejnilo až samo ministerstvo.

Seznam soudců – bývalých členů KSČ si přečtěte - ZDE

Seznam státních zástupců – bývalých členů KSČ si přečtěte - ZDE

"V souvislosti s tímto nálezem obdrželo ministerstvo od občanů desítky dotazů na předlistopadovou politickou příslušnost konkrétních soudců či soudců jednotlivých soudů," uvedla Palečková.

Seznam, který úřad na základě těchto požadavků zveřejnil, však není podle mluvčí úplný. Nachází se však v něm například jména předsedy Vrchního soudu v Praze Vladimíra Stiboříka či předsedy pražského městského soudu Jana Sváčka.

Informace podle Palečkové pocházejí z podkladů zpracovávaných soudy po roce 1989 v souvislosti se jmenováním kandidátů do funkcí soudců, kde byla v charakteristikách jednotlivých kandidátů zaznamenávána jejich politická příslušnost. Kandidáti KSČ uváděni nebyli. Od roku 1996 do roku 2006 pak uchazeči o funkci soudce předkládali jako součást podkladů ke jmenování "Čestné prohlášení uchazeče o jeho politické příslušnosti".

Lidé mají právo vědět, zda byl soudce v KSČ. Přiznal jim ho Ústavní soud - čtěte ZDE

KSČM je pokračovatelem KSČ, měla by být zrušena, soudí čtenáři - čtěte ZDE

Stejným postupem získalo ministerstvo podle mluvčí i informace o státních zástupcích.

Pecina mimochodem ze zveřejněných seznamů zjistil jednu věc: Soudci, kteří jeho dřívější žádosti o zveřejnění členství v KSČ zamítali, byli v minulosti většinou sami členy strany.