Pražská společnost Eurodražby.cz v Česku realizuje největší počet nedobrovolných dražeb. Loni jich uskutečnila 360, zatímco v roce 2009 to bylo 150. "Dříve bylo nesplácených úvěrů tak málo, že banky situaci nepotřebovaly řešit," řekl Radim Hasman, předseda představenstva firmy Eurodražby.cz s tím, že k České spořitelně se začínají přidávat další banky.

HN: Vaše společnost dělá nedobrovolné dražby již od roku 2002, kdy se začaly v dražbách objevovat nemovitosti z nesplácených hypoték?

Hned z počátku, ale dražby od fungujících velkých bank byly výjimečné. Dříve bylo nesplácených úvěrů tak málo, že to banky nepotřebovaly řešit. V roce 2006 jsme začali spolupracovat s Českou spořitelnou i s dalšími subjekty, které potřebovaly řešit desítky případů ročně. Dnes začínají pružně na novou situaci reagovat i ostatní banky a dražeb začne rychle přibývat.

HN: Jaká je úspěšnost těchto dražeb?

V současné době jsou přibližně dvě třetiny nedobrovolných dražeb dokončeny vydražením. U zbývající třetiny je většinou uhrazena pohledávka věřitele před dražbou a od dražby je upuštěno. U našich dražeb se nepodaří opakovaně vydražit jen asi dvě procenta nemovitostí.

HN: Co následuje, když se nemovitost nepodaří vydražit?

Velmi záleží především na poměru kvality nemovitosti a nejnižšího podání, na kterém začínáme licitaci. Pokud se nemovitost neprodá ani v opakované dražbě, je obvykle hlavním důvodem cena. Je možné vypracovat nový znalecký posudek a zrealizovat novou dražbu.

HN: O kolik se liší odhadní cena a cena dosažená vydražením?

Cenu dosaženou v dražbě ovlivňuje velké množství faktorů jako technický stav a typ nemovitosti, lokalita, přístup vlastníka. Obecně se dá říci, že cena dosažená v dražbě je cena maximální ve vztahu k okolnostem. Průměrně se cena pohybuje okolo 70 procent až 80 procent ceny tržní. Vyšší je u nemovitostí (především bytů) ve větších městech. Jsou ale nemovitosti, které se nám nedaří prodat ani za 50 procent ceny stanovené znalcem. Jedná se zejména o nemovitosti na vesnicích, určené ke kompletní rekonstrukci. U těchto nemovitostí bývá prodej uskutečněn až v opakované dražbě.

HN: Je možné financovat koupi nemovitosti získané v nedobrovolné dražbě hypotékou?

Ano, ale je nutné si financování připravit dopředu. Cenu dosaženou vydražením je potřeba doplatit ve většině případů do 10 dnů od data dražby, a to je velmi krátký termín. Navíc již v okamžiku dražby by její účastník měl vědět, jakou částku si může půjčit a jak vysoko může tedy přihazovat.

HN: Jaký vývoj nedobrovolných dražeb letos očekáváte?

Předpokládám další nárůst nedobrovolných dražeb, především v druhé polovině roku 2011. Pokud naroste počet nedobrovolných dražeb oproti minulému roku o 500 dražeb, bude to velmi dobrý výsledek. Banky mají nesplácené pohledávky, které doteď většinou neřešily nedobrovolnými dražbami. V současné době se situace mění. V rámci ČR se jistě jedná o stovky až tisíce případů.