Exministr vnitra Martin Pecina (ČSSD) zpochybnil výběrové řízení, z něhož má vzejít nejvyšší šéf policie. Policejního prezidenta podle něj nelze vybrat do 15. ledna, jak by chtělo vnitro. Má to za nereálné a nasvědčovalo by to podle něj tomu, že už je někdo vybrán. "Toho bychom se samozřejmě účastnit nechtěli a neúčastnili," řekl Pecina novinářům v Lidovém domě, kam přišel na jednání stranických špiček ČSSD o tomto tématu.

Premiér Petr Nečas již dříve řekl, že způsob výběru policejního prezidenta působí jako stafáž pro předem určeného kandidáta. O místo zatím projevili zájem náměstek ministra vnitra Radka Johna a někdejší zástupce policejního prezidenta Viktor Čech a náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek. Proslýchá se, že favoritem předsedy strany Věci veřejné Johna je jeho náměstek Čech, který loni na konci roku vystoupil s ostrou kritikou práce svého dosavadního šéfa Oldřicha Martinů.

Pecina poznamenal, že podmínky výběrového řízení nezná, proto neví, zda byly někomu ušity na míru. "Já si myslím, že by měly být připraveny tak, aby se mohli účastnit všichni relevantní kandidáti jako krajští ředitelé či šéfové celorepublikových útvarů. Pokud by se nemohli účastnit, tak by to postrádalo smysl," zdůraznil. Vlastního favorita prý Pecina nemá. Dosud známé kandidáty Čecha a Bílka prý ale dobře zná jako vynikající manažery.

Politické grémium ČSSD v pátek rozhodlo o podmínkách, za kterých by strana vyslala své experty do komise, která bude vybírat šéfa policie. Koaliční strany by si měly podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky vyjasnit zákonnost postupu výběru policejního prezidenta a pak by se měly shodnout na tom, v jakém složení by měla komise fungovat.

ČSSD své zástupce stáhla

"Sociální demokracie je poté, kdy dojde ke koaliční shodě, připravena se nějakým způsobem personálně podílet na kontrole procesu výběru příštího policejního prezidenta," uvedl. V komisi by ČSSD byla proto, aby dohlédla, že systém výběru policejního prezidenta není fraška, dodal Pecina.

Sociální demokracie do výběrové komise už dva své exministry vnitra Pecinu a Františka Bublana vyslala, ale po koaličních sporech je stáhla. Dosavadní policejní prezident Martinů skončil ve funkci ke konci loňského roku.

Kritici Johnova postupu začínají vznášet i právnickou námitku - výběr nového policejního prezidenta podle nich není v souladu se zákonem, a vybraný kandidát tak může být zpochybněn. John prý totiž vyhlásil výběrové řízení dřív, než dodržel přednostní právo vysokých policejních příslušníků hlásit se o funkci prezidenta.

Náměstek ministra vnitra František Vavera ale postup svého šéfa hájí. "Pánové Bílek a Čech vlastně nebudou ve výběrovém řízení, budou jen před poradní komisí," říká s tím, že poradní komise bude mít stejné personální složení jako komise výběrová a posoudí všechny přihlášené.

Související