Za viníka nehody, kdy se řidič tramvaje číslo 16 srazil s vládní limuzínou v říjnu loňského roku, byl nakonec uznán řidič tramvaje. Magistrát spornou srážku na křižovatce U Anděla v Praze 5 vyhodnotil jako přestupek a pokutu stanovil právě na vrub řidiče tramvaje. Informuje o tom server Sedmička.cz. O jakou částku šlo, však nezveřejnil.

"Mohli jsme sáhnout i k zákazu činnosti, ale k tomu v tomto případě nebyl důvod," řekl serveru Milan Hubka z Odboru dopravních přestupků. Výši pokuty nechtěl sdělit s tím, že už jde o příliš důvěrnou informaci.

Úředníci uzavřeli kauzu minulý týden, informuje server. Šofér limuzíny, který převážel Radka Johna, potrestán nikterak nebyl.

Podle serveru Sedmička.cz není jasné, zda řidiče postihne i dopravní podnik. "My pouze víme, že se nehodou zabývá magistrát. Žádný konkrétní výsledek šetření k nám ale zatím nepřišel," řekla mluvčí dopravce Monika Lojínová.

Řidič nezpůsobil velkou škodu

 Podle Hubky nezajistil řidič bezpečný a plynulý průjezd autu s právem přednostní jízdy. "Nezpůsobil však velkou škodu, ani nešlo z jeho strany o výrazné pochybení. Nebyl tedy důvod ho přísněji trestat," dodal Hubka.

Havárie černé limuzíny s Johnem, při níž nebyl nikdo zraněn, zastavila provoz na křižovatce U Anděla zhruba na deset minut. Auto podle serveru Sedmička.cz jelo se zapnutým majáčkem ve směru od Smíchovského nádraží a střetlo se s tramvají číslo 16, která mířila z Řep do centra města. V běžném provozu by měla přednost.

 "Viděl jsem auto s majáčkem a chtěl jsem mu uvolnit cestu. Ale on se mě snažil objet zprava, a tak jsme do sebe narazili," řekl již dříve Sedmičce řidič tramvaje.

Ministerstvo po havárii uvedlo, že John byl v době kolize na cestě na Malou Stranu, aby prověřil nález podezřelých krabiček, které se objevily na lampách veřejného osvětlení a které odstraňovali pyrotechnici. Deník Lidové noviny pak napsal, že John "spěchal" na německou ambasádu, kde se konaly oslavy výročí sjednocení země.

John zareagoval tím, že na zastupitelském úřadu byl tou dobou celý diplomatický sbor, řada českých poslanců a senátorů i premiér Petr Nečas (ODS). Na Malou Stranu tak prý spěchal, aby získal informace o možném nebezpečí a aby mohl případně přijmout "výjimečná opatření k ochraně ústavních činitelů". Ministr tehdy sdělil, že "pro uklidnění situace" německou ambasádu navštívil.