Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) odvolal z vedoucích funkcí dva zaměstnance úřadu kvůli chybám v seznamu soudců a státních zástupců s komunistickou minulostí. ČTK to v pondělí sdělila mluvčí ministerstva Tereza Palečková. Úřad podle ní již jména lidí, kteří se na seznamu bývalých členů Komunistické strany Československa (KSČ) ocitli neprávem, odstranil. Pospíšil jim rozesílá písemné omluvy. Podle serveru Novinky.cz jde o 22 soudců a tři státní zástupce.

Ministerstvo zveřejnilo seznam minulý pátek. Ocitlo se na něm přes 600 soudců, což je zhruba pětina z celkového počtu, a více než 350 žalobců, tedy téměř 30 procent. Úřad učinil tento krok na základě nálezu Ústavního soudu (ÚS) z loňského listopadu, podle kterého nejsou informace o členství soudců v KSČ před rokem 1989 citlivým údajem podle zákona na ochranu osobních údajů. Představují podklad pro diskusi občanské společnosti o nezávislosti a nestrannosti soudců.

"K dnešnímu dni byli z vedoucích funkcí odvoláni dva zaměstnanci ministerstva, kteří jsou z důvodu hrubé nedbalosti odpovědni za chyby ve zveřejněném seznamu soudců a státních zástupců s komunistickou minulostí," uvedla Palečková. Ministerstvo se podle ní již kvůli všem omylům telefonicky omluvilo, následuje omluva písemná. "Jména soudců a státních zástupců, kteří trvali na veřejné písemné omluvě, ministerstvo zveřejnilo v poznámce pod jednotlivými seznamy," dodala mluvčí.

Veřejně se tak úřad omluvil soudkyni Nejvyššího soudu Olze Puškinové a dále Martině Vršanské z Krajského soudu v Hradci Králové, Haně Klimešové z Krajského soudu v Brně, Vladimíře Zelenkové z Krajského soudu v Českých Budějovicích, Heleně Koucké z pražského městského soudu, Aleně Hadravové z Okresního soudu v Kladně a Haně Danelové z ostravského okresního soudu.

Soudců s komunistickou minulostí jsou stovky. Ministerstvo zveřejnilo jejich seznam - čtěte ZDE

Čachry s majetkem. Kariéra díky KSČ. A teď je ctihodným soudcem - čtěte ZDE

Ze žalobkyň si omluvu vyžádaly Alena Fryčová z Okresního státního zastupitelství v Berouně, Milena Benková z českobudějovického okresního státního zastupitelství a Jana Sůsová z Okresního státního zastupitelství v Benešově.

Do seznamu byla podle Palečkové zároveň doplněna i jména dvou soudců, kteří na nich původně nefigurovali a kontaktovali ministerstvo s žádostí o jejich doplnění. Jde o soudce ústeckého krajského soudu Milana Kohoutka a Jindřicha Kužela z Okresního soudu v Rychnově nad Kněžnou. Seznam bude nadále aktualizován.

Související