Rada České televize schválila vyrovnaný rozpočet ČT na letošní rok s příjmy a výdaji 7,2 miliardy korun, což je o 100 milionů méně než loni. Několik členů rady se zdrželo hlasování.

Generální ředitel televize Jiří Janeček předpokládá, že z reklamy letos získá 480 milionů korun, o 50 milionů méně než loni. O 18 milionů poklesne výběr inkasa televizních poplatků, měl by činit 5,772 miliardy korun.

Naopak s nárůstem výnosů ČT počítá u sponzoringu, který by měl v roce 2011 přinést skoro 86 milionů, meziročně o 25 milionů více. Na vysílání sponzorovaných pořadů veřejnoprávní stanice hodlá vydělat více než 272 milionů korun, na teleshoppingu asi 80 milionů korun.

Podobu letošního rozpočtu kritizovalo před schválením na zasedání dnešním rady několik jejích členů. "Je otázka, jestli úspory nemohly být větší," poznamenal radní Jan Prokeš. Větší úspory podle něj mohly být třeba ve mzdách. Kriticky se k rozpočtu vyjádřila i členka rady Dana Eklová, dříve Makrlíková. "Česká televize by měla více šetřit, úspora by měla být alespoň o pět procent. Takto mi to prostě nestačí," řekla Eklová.

S výší úspor nebyl spokojený ani radní Jaroslav Dědič. Eklové navíc vadí, že řadu výdajů ČT na výrobu pořadů nemůže rada kontrolovat, protože je platné smlouvy neumožňují zveřejnit.

Kromě rozpočtu byl zvolen i předseda Rady ČT, kterým se stal opět Jiří Baumruk. Obhájil tak pozici, do které byl poprvé zvolen v lednu 2007. Byl jediným navrženým kandidátem a dostal 11 ze 14 možných hlasů. Rada zvolila také nové místopředsedy, jimiž jsou Jiří Kratochvíl, Dědič a Eklová. 

Baumruk na adresu kritiků rozpočtu řekl, že měli vyjadřovat své připomínky už v době přípravy rozpočtu, kdy bylo ještě možné jeho skladbu změnit. Výsledky restrukturalizace zahájené na začátku letošního roku je podle něj zatím obtížné předjímat, vedení televize by tak mělo dostat "100 dní hájení".

Rada na středečním zasedání také vyzvala vedení ČT, aby zrušilo tendr na výběr televizních poplatků v hodnotě miliardy korun.

Rada ČT je kontrolním orgánem veřejnoprávní České televize. K jejím hlavním pravomocem patří mimo jiné právo volit a odvolávat generálního ředitele ČT a schvalovat rozpočet ČT.

Související