Česká republika poskytne Bohdanovi Danylyšynovi politický azyl. Bývalý ukrajinský ministr hospodářství byl v Česku před několika měsíci zadržen na základě mezinárodního zatykače a od té doby pobývá ve vazbě.

Na rozhodnutí české vlády upozornila ve čtvrtek Česká televize, ministerstvo vnitra to poté potvrdilo i ČTK.

Na Ukrajině je obviněn v souvislosti se státními zakázkami. Danylyšyn vinu odmítá a hovoří o politickém pozadí případu, stíháni jsou i někteří další členové někdejší vlády Julije Tymošenkové.

Je to spiknutí vlády, prohlašuje opozice

Česká policie muže zadržela 18. října, o dva dny později jej městský soud poslal do předběžné vazby. Danylyšyn si proti tomu podal stížnost a zároveň opakovaně požádal o popuštění z vazby na kauci. Soudy mu ani v jednom nevyhověly.

Ukrajinská opozice označuje kriminalizaci Danylyšynova ministerského působení za projev politického pronásledování, jemuž chce nynější vláda prezidenta Viktora Janukovyče vystavit vlivné reprezentanty opozice. Danylyšyn byl ministrem ve vládě bývalé premiérky Julije Tymošenkové v letech 2007 až 2010.

"Politickým azylem v Česku se chce Danylyšyn vyhnout odpovědnosti za porušování zákonů, kterého se dopustil," citovala tisková služba Strany regionů právního experta strany Vladimira Olijnyka.

Danylyšyn by podle něj místo politických proklamací měl jasně odpovědět na předložená obvinění, a pokud se jeho vina prokáže, měl by nést odpovědnost. "Pokud se vysoce postavené úřední osoby budou skrývat pod záminkou politického azylu, nikdy korupci neporazíme," řekl ukrajinský poslanec.

Související