Nové indicie v kauze sledování politiků z ODS bezpečnostní agenturou ABL jsou podle premiéra Petra Nečase (ODS) závažné. Ministr dopravy Vít Bárta (Věci veřejné), kterému společnost ABL do jeho vládního angažmá patřila, by měl vše vysvětlit veřejně, uvedl v pátek předseda vlády v prohlášení pro ČTK.

Deník Mladá fronta Dnes (MfD) tento týden zveřejnil fotografie, videozáznamy a počítačové dokumenty, které podle listu dosvědčují, že ABL před několika lety politiky ODS skutečně sledovala. O důkazy už projevila zájem policie.

Deník poprvé o takovém angažmá bezpečnostní agentury informoval loni v září. Tehdy Bárta vše popřel, označil za podvrh a dal čestné slovo premiérovi, že jeho lidé občanské demokraty nesledovali.

"Nově zveřejněné indicie v této kauze však považuji za závažné, i když ani zdaleka nepovažuji MfD za arbitra či jediného nositele pravdy. Nelze se tvářit, že se nic neděje a mlčet," zdůraznil Nečas v prohlášení.

Nehodlá prý ale přistoupit na Bártův návrh, aby v této věci dostal vysvětlení pouze on jako předseda vlády. "Nejsem vyšetřovatel ani soudce a nedávám rozhřešení. Toto vysvětlení dluží pan ministr především veřejnosti a já si jiný postup představit neumím," uzavřel Nečas.

Bárta zatím nechtěl před médii nová zjištění MfD komentovat, neboť případ vyšetřuje policie.

Související