Jihomoravský hejtman Michal Hašek může být po kvartetu sobotních krajských sjezdů ČSSD vcelku spokojený. Ze čtyř zasedání vyplynulo, že při březnové volbě nového předsedy sociálních demokratů bude zřejmě velkým favoritem. V sobotu se ve dvou krajích dočkal Hašek plné podpory a v jednom poloviční.

Na předsedu ho nominovaly ústecká a zlínská organizace, plzeňští sociální demokraté doporučili oba dva hlavní konkurenty - Haška i statutárního místopředsedu Bohuslava Sobotku. Jen moravskoslezská ČSSD nenavrhla do čela strany nikoho, třebaže bývalý ministr vnitra Martin Pecina se před hlasování vzdal kandidatury a sdělil, že tak činí v Haškův prospěch.

"Respektuji tento výsledek," uvedl Hašek k hlasování na severní Moravě. Jistá dávka zklamání ho však podle všeho zasáhla. Hašek totiž ještě před volbou řekl, že chce svůj boj o post předsedy opírat právě o podporu z moravských krajů.

Haškův největší rival Bohuslav Sobotka pak naznačil, že převaha 60 hlasů je pro něj slibný výsledek. "Vážím si ho. Je možné, že stejnou podporu delegátů Moravskoslezského kraje získám i přímo na sjezdu," řekl. 

Benda na Ústecku skončil

Největší pozornost byla v sobotu upřena na sněm ústecké krajské ČSSD a volbu tamního předsedy. Pozici měl obhajovat Petr Benda, který je médii někdy označován za kmotra a jeho jméno je spojováno řadou kauz, například masivními a placenými nábory členů. Ministr dopravy Vít Bárta ho také obvinil z toho, že řídí vedení Ředitelství silnic a dálnic Ústeckého kraje, které kryje nelegální počínání stavebních firem. Benda to odmítl, podal na něho trestní oznámení a chystá žalobu. "Tohle už je za hranicí všeho, na co jsem si v politice zvykl," řekl Benda, který poskytl serveru iHNed.cz rozhovor.

Kandidatury do čela krajské ČSSD se ale v sobotu ještě před hlasováním vzdal. Z jeho slov vyplynulo, že se tak rozhodl i s ohledem na to, aby neškodil někdejšímu šéfovi ČSSD a svému příteli Jiřímu Paroubkovi. Bendu nahradil předseda ústecké okresní buňky ČSSD Arno Fišera.

Na Plzeňsku Chovanec vystřídal Votavu

Také ČSSD Plzeňského kraje v sobotu na své krajské konferenci volila nového krajského předsedu, ale za méně sledovaných okolností. Václava Votavu, který už nekandidoval, střídá hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec.

Regionální organizace rovněž rozhodovaly o nominacích na místopředsedy strany. Moravskoslezští sociální demokraté by ve funkci statutárního místopředsedy chtěli vidět Lubomíra Zaorálka.

Ústecká ČSSD nominovala na posty místopředsedů bývalou nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou a Bendova kritika Jaroslava Foldynu. Zlínští delegáti do křesla prvního místopředsedy jednomyslně navrhli Zdeňka Škromacha a jako místopředsedkyni by chtěli současnou místopředsedkyni Senátu Alenu Gajdůškovou.

Související