Jméno nového českého velvyslance ve Spojených státech předloží vládě ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) co nejdříve. V televizní diskusi nechtěl přímo říci, o koho půjde. Připustil ale, že premiér Petr Nečas (ODS) už disponuje bezpečnostní prověrkou někdejšího místopředsedy ODS Petra Gandaloviče, který je i podle Schwarzenberga "žhavý kandidát".

Velmi brzy také šéf diplomacie plánuje představit svého kandidáta na funkci českého velvyslance v Kyjevě.

Schwarzenberg v neděli zdůraznil, že důvodem zdržení v procesu výběru nového českého velvyslance do USA byl i fakt, že v Praze přibližně dva roky chyběl šéf americké diplomatické mise. Na konci ledna se funkce ujme nový velvyslanec Norman Eisen, kterého v prosinci jmenoval prezident Barack Obama.

"Když Spojené státy neměly u nás dva roky velvyslance, tak jsem neviděl důvodu, proč my máme pospíchat. Já v zahraniční politice zastávám skromné stanovisko: ty jseš pán, ale já jsem pán taky. Když ty ke mně nepošleš velvyslance, tak se já taky nebudu zvlášť snažit," poznamenal šéf české diplomacie.

Tato úvaha byla podle něj hlavním důvodem zdržení; ministr zahraničí nekomentoval kuloární informace o možných problémech, které měl kandidát na velvyslance se získáváním bezpečnostní prověrky. Jméno nového diplomata nejdříve projedná vláda, připomněl Schwarzenberg, pak jej musí schválit prezident.

"Nemohu to jméno zveřejnit před tím," upozornil ministr. O bývalém generálním konzulovi v New Yorku a ministru zemědělství Gandalovičovi se podle něj nicméně dlouhou dobu diskutuje v médiích i jinde. "Zajisté je velmi žhavý kandidát," zdůraznil Schwarzenberg.

 Schwarzenberg pro Respekt: Na prezidenta bych kandidovat mohl - čtěte ZDE

 Česko nemá ve Washingtonu zastoupení na nejvyšší úrovni od poloviny loňského roku, kdy funkci opustil tehdejší velvyslanec Petr Kolář. Zkušený diplomat se ujal funkce velvyslance v Moskvě

Související