Desítky milionů poslal pražský magistrát hlavního města advokátní kanceláři Miroslava Jansty. Advokátní kancelář vlivného lobbisty blízkého špičkám sociální demokracie inkasovala miliony za právní rady k výstavbě čističky odpadních vod. Smlouvu na 56 milionů uzavřelo vedení hlavního města v roce 2004, kdy mu stejně jako dnes vládla koalice ODS a ČSSD.

"Sazba této advokátní kanceláře činila až osm tisíc na hodinu," uvedl zastupitel TOP 09 Pavel Richter. Právě jeho strana v úterý novinářům ukázala smlouvy mezi Prahou a Janstovou kanceláří. "Například v říjnu 2009 dostali advokáti pět milionů, loni v srpnu 2,7 milionu korun," řekl Richter s tím, že neví, zda Jansta dostal celých 56 milionů.

Podle zastupitele navíc město zaplatilo dalších 65 milionů za projekt na stavební povolení. "Na tento úkon je přitom také vypsané výběrové řízení," podivil se Richter. Příprava výstavby čističky přišla podle dokumentů, které v úterý zveřejnila TOP 09, už na více než čtvrt miliardy.

Svoboda: Praha tendr přepracuje

Janstovi právníci měli magistrátu zajistit přípravu tendru na novou čističku, mimo jiné sepsali podmínky veřejné zakázky. Současný primátor Bohuslav Svoboda z ODS přitom už před dvěma týdny přiznal, že právníci v tendru našli závažná pochybení a připustil, že celý tendr se možná bude muset zrušit a vypsat znovu.

Po úterním jednání rady primátor vystoupil s tím, že Praha nechá miliardový tendr přepracovat. Zjednodušeny budou podle Svobody především požadavky na uchazeče. A některé podmínky tendru Svoboda označil přímo za nesmyslné. Například tu, aby zájemce o zakázku vlastnil 25 sklápěcích vozů s maximálním stářím deseti let a s konkrétními technickými parametry.

Kvůli přepracování podmínek tendru bude zřízena komise. Přepracovaný tendr bude zveřejněn na konci února, nabídky bude možné podávat do 14. dubna. Podle Svobody je to jediná varianta, kdy Praze nehrozí, že by mohla přijít o evropskou dotaci na tuto stavbu.

Na opakovaně položenou, zda se mu zdá uvedená odměna pro advokáty přiměřená, Svoboda neodpověděl. "Ceny se řídí příslušným sazebníkem, který je známá a je vázán na uzavřenou smlouvu," opakoval pouze.

TOP 09 chtěla téma pražské čističky probrat na čtvrtečním zasedání zastupitelstva, primátor jí to však zatím neumožnil. "Napsal pouze, že můžeme zkusit bod o čistírně navrhnout přímo na čtvrtečním jednání," řekl šéf klubu zastupitelů Tomáš Hudeček.

Tendr provázely některé pochybnosti, podle TOP 09 má výběrové řízení velký korupční potenciál. Pochybnosti o zakázce na dostavbu čističky se objevily v souvislosti s kauzou údajné snahy manipulovat zakázky na Státním fondu životního prostředí.

Aféru odstartoval odvolaný ředitel fondu Libor Michálek. Poradce bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) Martin Knetig údajně Michálka nabádal k manipulaci i se zakázkou na pražskou čistírnu. Ta měla být nadhodnocena o tři miliardy korun, aby si dvě křídla ODS mohla rozdělit po půl miliardě.

Související